הכירו את מנהלי הלוגיסטיקה


כתבה בנושא לוגיסטיקה, מהי לוגיסטיקה ואיך היא באה לידי ביטוי בחיי היום יום שלנו?
מסחר אלקטרוני, ייעול תורים וניהול חופשות: הכירו את מנהלי הלוגיסטיקה, האנשים שמנהלים לנו את החיים

מסחר אלקטרוני, ייעול תורים וניהול חופשות: הכירו את מנהלי הלוגיסטיקה, האנשים שמנהלים לנו את החיים

תשכחו מהאפסנאות שהכרתם בצבא. לוגיסטיקה היום היא שם קיצור לניהול סיכונים, ייעול מערכות כלכליות וקבלת החלטות

אחרי גיל 18 המושג לוגיסטיקה מתקשר לנו רק למקום אחד: צה"ל. אנחנו נזכרים בערגה, או שלא, בימי השירות הצבאי, ורואים לנגד עינינו את חיל הלוגיסטיקה שדואג לכל מחסורנו, מציוד ואוכל ועד תחבורה ותחמושת. אבל כאשר פושטים את מדי החאקי מהמונח הזה, מגלים עולם שלם של ניהול מערכות במפעלים, תאגידים ובחברות סחר בינלאומיות; ניהול רכש והפצה; ניהול סיכונים, ניתוח נתונים, ניצול טכנולוגיות מתקדמות וקבלת החלטות שמשפיעות על כל אחד מאיתנו.

 
קחו לדוגמה מסחר מקוון. מכירים מישהו שלא עורך את הקניות שלו באינטרנט? מהנעלה והלבשה, דרך גאדג'טים וצעצועים, ועד מוצרי פארם ומכולת – אין מוצר היום שלא מזמינים ברשת. ישראל היא אחת משלוש המדינות המובילות בקניות באתרים בינלאומיים און-ליין, עם היקף רכישות של 10 מיליארד שקלים בשנה. מי שעומד מאחורי המספרים האלו הם לא הסינים או אנשי השיווק של אמאזון ואי-ביי, אלא מנהלי הלוגיסטיקה, אשר אמונים על כל ההיבטים של הייצור, האחסון, המשלוח וביצוע העסקאות. הם דואגים לכך שאתם תקבלו את מה שהזמנתם, ולא את החבילה של חורחה מארגנטינה, אבל בעיקר אחראים לחסכון בעלויות וייעול הטכנולוגיה כדי שאתם תשלמו פחות על המוצרים.
 

מה משותף לאיים המלדיביים ולשירות לקוחות?

 
גם כשתרצו לצאת לנופש בראש שקט ותזמינו טיסה ומלון ליעד אקזוטי, תזכרו, כמובן, במנהלי הלוגיסטיקה. אחרי שנים שאנחנו שומעים על מפחי נפש של קרובי משפחה וחברים בגלל אוברבוקינג (רישום יתר), הגיעו מנהלי הלוגיסטיקה ועשו סדר בענף. איך זה קשור ללוגיסטיקה, אתם שואלים? מסתבר שהיום לוגיסטיקה היא שם קיצור לניהול מערכות כלכליות ביעילות. אבל נתחיל מההתחלה. אוברבוקינג נולד בגלל שחברות התעופה ובתי המלון רשמו יותר נופשים מאשר המקומות שהיו להם, תופעה שאפיינה בעיקר את שיאי עונת התיירות. מכירת היתר נועדה להבטיח שגם אם נוסעים יבטלו ברגע האחרון או לא יתייצבו לטיסה, עדיין כל המושבים יהיו מלאים. אבל המצב הזה יצר גם תסכול אצל הלקוחות שכן התייצבו לטיסה וגם הרבה הפסדים כלכליים לחברות התעופה, כתוצאה מקנסות שהוטלו עליהן ופיצויים לנוסעים. בזכות ניהול סיכונים נכון ואופטימיזציה של הזמנות שיצרו מנהלי לוגיסטיקה, חברות התעופה והמלונות נהנים מרווחיות, ואתם נהנים מחופשה מושלמת.
 
אך לא רק תרבות הפנאי שלנו מושפעת מהלוגיסטיקה, אלא גם חיי היום-יום. זוכרים את הימים שבהם הייתם ממתינים לקבלת שירות טלפוני עם מוזיקת מעליות וקול רדיופוני המבטיח לכם ששיחתכם חשובה ומיד יתפנו אליכם? אנשי הלוגיסטיקה האנליטית עשו "מתיחת פנים" לתחום ניהול התורים, ויצרו אפיקי תקשורת נוספים, נגישים ויעילים הודות לקדמה הטכנולוגית ולוויסות נכון של כוח אדם. כמו מה לדוגמה? מוקדי שירות שיחה חוזרת, שירותי צ'אט ייעודיים ותקשורת דרך אפליקציות ורשתות חברתיות שחוסכים מכם את ההמתנה על הקו. לא תאמינו, אבל ייעול תורים הוא התמחות בפני עצמה בתחום הלוגיסטיקה.
 
וזה עוד לא הכל. מנהלי הלוגיסטיקה הם אלה שאחראיים על תכנון, סדר והזמנת מלאי. לכן, גם כשאתם הולכים לסופרמרקט אתם נתונים להשפעה של מנהל הלוגיסטיקה של הסופר, שכן בחירת המוצרים וסידורם על המדפים תורם להחלטות הקנייה שלכם. כשחושבים על זה, הרי שתפקידיו העיקריים של מנהל הלוגיסטיקה כוללים ארגון, תכנון וניהול של מלאי, רכש, אספקה, תחבורה ואחסון, ואין כמעט תחומים בחיינו שאינם דורשים לוגיסטיקה. כנראה שהם באמת מנהלים לנו את החיים, בלי שאפילו שמנו לב.
 
אומרים שיש הרבה מזל למי שנמצא במקום הנכון ובזמן הנכון, אבל מנהלי לוגיסטיקה ותיקים יגידו לכם שזה לא מזל, אלא עבודה קשה. אחרי הכל, התפקיד שלהם הוא לדאוג למוצר הנכון, בכמות הנכונה, בזמן הנכון, במקום הנכון ובמחיר הנכון.