למה כדאי ללמוד ניהול פרויקטים?

סקר שנערך בקרב 1,464 עובדים ובדק את תהליכי ניהול העבודה שלהם, גילה כי 94% מהנשאלים מנהלים פרויקטים על בסיס קבוע. אבל רק 47% מהם נושאים משרה שהכותרת או תיאור התפקיד שלה הוא ׳מנהל פרויקטים׳. למרות שעובדים לא נושאים בתואר ׳מנהל פרויקט׳, רוב הסיכויים שרבים מהם מנהלים במהלך העבודה שלהם פרויקט אחד אם לא יותר.

ניקח לדוגמה חברה לייצור שלטים המעסיקה עובד שתפקידו מתואר כ׳ניהול פרויקטים בשילוט׳, האם יהיה זה מופרך לחשוב כי לצד מנהל פרויקטים זה, עובדים בעלי תפקידים אחרים שלא נחשבים למנהלי פרויקטים, אבל אחראים בפועל על פרויקטים המטפלים בשילוט לעסקים של לקוחות שרוצים לרענן את השילוט של החברה שלהם?

 

לימודי ניהול במסגרת ׳תואר תואר׳ שיכשירו אתכם כמנהל פרויקטים

המכללה מציעה מסלול אטרקטיבי במיוחד שנקרא ׳תואר תואר׳, המציע גם תואר ראשון וגם הסמכה למקצוע. במקרה שלנו מדובר על B.A. בלימודי ניהול + קורס ניהול פרויקטים.

קהל היעד המוזמן להשתתף בקורס זה כולל: מהנדסים, מנהלים (מדרגי הביניים ומהשכבות הבכירות), מנהלי פרויקטים אשר מתמקדים בעיקר בתחום זה.

הקורס מקנה ללומדים כלים יישומיים ושיטות מתקדמות לניהול פרויקטים כדי להבטיח ניהול אפקטיבי ומקסום תוצאות.

בוגרי הקורס שעומדים בדרישות, יהיו זכאים לקבל תעודה מטעם היחידה ללימודי חוץ והמשך של המכללה.

  • אלה מכם שלא עומדים בתנאי הקבלה לתואר ראשון, מוזמנים להשתתף במכינה קדם אקדמית אשר תאפשר לכם להשלים בחינות בגרות חסרות, לקראת לימודים אקדמיים.
  • אלה מכם שעובדים במשרה מלאה או חלקית, מוזמנים להשתלב בלימודי תואר ראשון לאנשים עובדים המתקיימים בשעות אחר הצהריים ובימי שישי.

מהם הכישורים הבסיסיים הנדרשים לניהול פרויקטים?

תואר בניהול ותעודה בניהול פרויקטים – לשיפור הנראות

אחת הסיבות הברורות מאליהן להשקעה בלימוד היסודות של התחום ׳ניהול פרויקטים׳ היא: זו הדרך לשפר את הנראות לאורך כל התפקידים בהם תעבדו בעתיד.

כמנהלים, באחריותכם לפרוץ מחסומים ולוודא שהעבודה מפוזרת באופן שווה בין אנשי הצוות שלכם. עם נראות ברורה של עומס העבודה המוטל על הצוות, ותהליך ביצוע עבודה מוגדר, תוכלו לצלול פנימה בעת הצורך, או לשנות משימות בעת הצורך במטרה להבטיח הצלחה.

בלימודי תואר ראשון תלמדו מתודולוגיות לניהול פרויקטים שיכולות לעזור לכם להשיג גם נראות אופטימלית. הנה כמה מהטכניקות הפופולריות ביותר הקשורות ללימודי מנהלי פרויקטים:

Waterfall מפל מים: מכיוון ששיטה זו מצריכה קביעת יעדים ומטרות ברורים מאוד, סגנון זה יכול להבטיח כי לאורך כל שלבי הפרויקט, היעדים הללו יהיו תמיד בראש מעייניכם.

Scrum התגודדות: מונח הלקוח ממשחק הרוגבי ופירושו, מערך צפוף של שחקני שתי הקבוצות. טכניקה זו מאפשרת לכם להתמקד בניצחונות הקטנים על ידי צירוף מתמיד של כל בעלי העניין, כך שלא יתרחש בלבול כלשהו סביב נושא הציפיות.

Critical Path נתיב קריטי (בתרגום חופשי): סגנון זה מסייע בעת תכנון המשאבים על ידי ארגון העבודה לפי קטגוריות ומיפוי המשאבים הדרושים לכול אחת מהמשימות.

 

תואר בניהול ותעודה לניהול פרויקטים – מובילים לתפקיד שמעודד אחריותיות

סטודנט לתואר ראשון שבוחר ללמוד גם קורס מנהלי פרויקטים, יוכל בסופו של דבר לנהל פרויקטים. השאלה היא רק באיזו רמת הצלחה?

ההצלחה תלויה בכמה דברים, לדוגמה: באיזו תדירות יוצאים עובדים מפגישה כשהם יודעים בדיוק למה הם אחראים? על פי אותו סקר שצוין למעלה ובדק 1,464 עובדים, 49% מהנשאלים ענו ״חלק מהזמן״, ״לעיתים רחוקות״ או ״אף פעם לא״.

לאחר לימודים במסלול של תואר בניהול ותעודה בניהול פרויקטים, תהיו מצוידים בכמה טכניקות מוצקות לניהול פרויקטים. טכניקות אלה יסייעו לכם לדאוג לכך שכול חבר צוות יהיה מודע לאחריות שלו בעבודה, ולא יהיה שום בלבול בנושא.

כמנהלי פרויקטים, כשתראו שמשהו נופל אל האזור האדום, תוכלו לזהות די בקלות את מי צריך לדחוף לכיוון הנכון ומי צריך למהר ולחזור לאזור הירוק.

כלים לניהול פרויקטים מאפשרים לכם:

  • להקצות משימות
  • למדוד ביצועים של כל עובד
  • לעקוב אחר המשימות שהושלמו

פונקציות בסיסיות שלומדים גם במסגרת תואר בניהול (לוחות מחוון ודיווח), מאפשרות לכם לדמיין את הפרודוקטיביות של הצוות ושלכם ולהתמודד היטב עם כל הזדמנות לשיפור.

 

תואר ראשון בניהול כדי לדעת איך לחזק את התקשורת ואת שיתופי הפעולה

תקשורת בריאה מסייעת לניהול צוות מצליח. אם כמנהלי פרויקטים חדשים אתם נתקלים בצוות הנאבק בתקשורת בינם לבין עצמם, תוכלו להשתמש בכמה מושגי ניהול פרויקטים בסיסיים שיעזרו לכם לרתום את האנשים לשיתופי פעולה.

הנה כמה אסטרטגיות חשובות לשמירה על תקשורת יעילה ולמעקב אחר התקדמות הפרויקט:

  • לבטל פגישות עדכונים: הפסיקו לקבוע פגישות רק כדי לבדוק את עבודתו של כל אחד. במקום זאת, השתמשו בפלטפורמה שיתופית שתאפשר לכם לעקוב אחר העבודה של כל עובד. כך, ההתקדמות בפרויקט תופיע כל הזמן כשהיא מעודכנת.
  • תשכחו מהדוא״ל: נמאס לכם לחפש את הגרסה הסופית של הקובץ המצורף? במקום לשלוח קבצים בדואר האלקטרוני, השתמשו באפליקציות המאפשרות לכם לראות את הקובץ האחרון והמעודכן ביותר.
  • היפטרו מהגיליונות האלקטרוניים: גיליונות אלה לא מיועדים לשיתופי פעולה (סיכון רב מדי למידע מיושן). השאירו הערות ומשוב ישירות בתוך המשימה, כך תוכלו להבטיח ששום תקשורת לא תיפול בין הכיסאות.

השתתפות בקורס לניהול פרויקטים תוכל לשפר את יכולת הערכת הסיכונים ותעזור לכם לאתר טעויות ולהציב דגלים אדומים לפני שיהיה מאוחר מדי. היא גם תשפר כישורים לפתרון בעיות ויכולת לתכנון וארגון.

למידה והבנה של כלים לניהול פרויקטים יגדילו את האמינות שלכם ויעזרו לכם להתמודד עם כל בעיה שתצוץ במהלך הדרך.

תמיכה בתגובה זריזה

מה קורה כשהפרויקט הולך לכיוון אחר לגמרי, או כשבעל העניין משנה ברגע האחרון את הציפיות שלו? דד-ליין עלול להשתנות, המשאבים יכולים להתייבש והכאוס מתחיל להיווצר. זריזות הצוות שלכם תקבע את המהירות והיעילות שבה תוכלו להתרומם בעקבות שינויים אלה.

הבנת היסודות של ניהול פרויקטים ולמידה של טכניקות זריזות אלה כמו: Lean and Kanban, יסייעו לצוות העובדים שלכם להפוך לפרואקטיביים, כך שלא תהיה שום בעיה להתמודד במהירות עם כל שינוי שמתרחש, לעצור ולשנות את המסלול לכיוון הרצוי.

כיוון שלפי הניסיון, אף מנהל פרויקטים לא יכול להימנע משינויים מפתיעים, עדיף ללמוד לחבק את השינוי ולהתמודד איתו בדרך הנכונה.

 

אולי יעניין אותך גם: