לפני שאתם מתייחסים לתואר ראשון בתיאטרון כ׳חסר תועלת׳, זכרו שקבלת תואר אקדמי, ולא משנה באיזה תחום, מכין אתכם מבחינה חברתית ואינטלקטואלית לקריירה ולחיים עשירים ומעניינים יותר. תואר אקדמי מציע לעולם התעסוקה עובדים המצוידים במגוון מיומנויות וכישורים שיכולים להועיל לכול מעסיק; ולבוגרים, סיכוי גבוה יותר להשתלב בעבודה מעניינת ששכר נאה בצדה.

תואר ראשון בלימודי תיאטרון מציע לכם אפשרות להתמחות בשני תחומים דומים אך עם דגשים שונים:

  • תיאטרון חינוכי קהילתי – מסלול המתייחס להיבטים החינוכיים והקהילתיים יותר של התיאטרון. מסלול שמציע הכשרה אקדמית הן לאנשי חינוך בתחום התיאטרון והדרמה, והן ליוצרים בתיאטרון המעוניינים להשתלב כבמאים בקהילה, בתיאטרון החברתי, בתיאטרון ה׳פרינג׳ או בבתי הספר.
  • משחק לתיאטרון וקולנוע – מסלול המתמקד באופן אינטנסיבי יותר בלימודי משחק ותיאטרון, ומכין את הבוגרים לעבודה מקצועית בתחום המשחק, הן בעולם התיאטרון והן מול המצלמה.

סיבות מרכזיות בגינן כדאי לכם להשיג תואר בתיאטרון

כדי להשקיע את עצמכם במשחק

אם המשחק הוא התחום המלהיב אתכם, אז שום השתתפות בשיעורי משחק לא תוכל להשתוות לתוכנית הלימודים המעמיקה והמקיפה שמציע לכם תואר בתיאטרון. תואר זה מבטיח שתלמדו בצורה מעמיקה ורצינית את המשמעות של הפיכתכם לשחקנים ואומנים אמיתיים, או למחנכים מובילים בתחום התיאטרון הקהילתי.

כדי ללמוד את טכניקות המשחק השונות

כבוגרי לימודי תיאטרון ומשחק תהיו מצוידים בידע הנוגע לטכניקות המשחק השונות הנדרשות כדי להפוך לאנשי מקצוע בעולם הבמה, הטלוויזיה או הקולנוע. תואר בתיאטרון, מאפשר לכם לחדד את הכישרון שלכם כשחקנים, כבמאים, כמדריכים וכו׳,

למשל, ההכשרה הטכנית שתקבלו בתחום הקול והתנועה, תבוא לביטוי במהלך הקריירה שלכם, כשתמצאו את עצמכם מסתמכים על הכשרה זו בעבודתכם בעתיד, בין אם זו תהיה עבודה כשחקנים על הבמה או כמדריכים או במאים בתיאטרון הקהילתי.

כדי לבנות ביטחון ומיומנות

קבלת תואר בתיאטרון, ובעיקר אם תבחרו להמשיך גם לתואר שני, תחזק את הביטחון ותספק לכם תחושה של הישג. בין אם תהיו בחזרות על הסט או בפגישה עם הבמאי, התואר שלכם בתיאטרון ישמש כגיבוי שלא יסולא בפז. כל ההשקעה שהשקעתם בהשגת התואר, תעמיד אתכם במצב שבו תהיו מוכנים היטב לכול דרישה הקשורה להתמודדות עם עבודת משחק ובימוי, או עם משימת ניהול והדרכה במסגרת התיאטרון הקהילתי.

כדי לשכלל את כישורי התקשורת שלכם

אחד הכישורים הבולטים שתצברו בלימודי תואר בתיאטרון קשור למיומנויות טובות בתחום התקשורת והדיבור מול קהל. תלמדו כיצד להעביר רעיונות ברורים וצלולים למורים ולחבריכם ללימודים. תלמדו גם את אומנות הסיפור (story telling), כך שבמהלך הקריירה תרגישו הרבה יותר נוח לדבר לקהל גדול. אחרי הכול, קשה להיות שחקן או מדריך תיאטרון שמתמודד עם פחד במה…

כדי ללמוד טכניקה ווקאלית נכונה

הקול, הוא אחד הכלים החשובים ביותר לשחקנים, לבמאים או למדריכי תיאטרון. מסלול לימודי התיאטרון עוסקים בדרכים שונות להפקת הקול במסגרת שיעורים לפיתוח קול שישכללו את טכניקת הפקת הקול שלכם בדיבור ובשירה.

כדי לנצל הזדמנות נהדרת לכתוב או לשיר

אחד הדברים המהנים ביותר שתואר בתיאטרון יעניק לכם זה ההזדמנות לכתוב, לשיר ולביים. פיתוח כישורים שכאלה יפתח בפניכם דלתות בהמשך הקריירה שלכם. למעשה, במהלך הלימודים אתם זוכים להיפתח לכול הדברים הקשורים לעולם התיאטרון והמשחק, אם רק תהיו מוכנים לעבודת חקר ותהיו אמיצים מספיק כדי להתנסות ולחבוש כובעים שונים.

כדי לגלות חומרים חדשים ולהתנסות בהם

תוכניות הלימוד בתואר בתיאטרון מתמקדות באופן אינטנסיבי בללמד את השחקנים והבמאים לעתיד להעריך את הקלאסיקה, כדרך להבנת מקורות התיאטרון.

במסגרת הלימודים תלמדו מחזות של מיטב המחזאים בארץ ובעולם, החל משייקספיר וצ׳כוב וכלה בחנוך לוין ויהושע סובול. יצירות קלאסיות יחד עם יצירות עכשוויות. לא רק שיהיה עליכם לקרוא את המחזות, אלה בוודאי תידרשו גם להציג אותם, באמצעות משחק או בימוי, ואולי גם תקבלו הזדמנות להעלות מחזה בתיאטרון המקומי.

ללמוד על צורות אחרות הקשורות לאומנות הבמה

במהלך הלימודים תוכלו להכיר צורות אחרות של אומנות הבמה כמו: ניהול במה, עיצוב תלבושות, עיצוב תפאורה, עיצוב תאורת הבמה ונושאים מיוחדים שונים הקשורים להפקת הצגות תיאטרון, סרטים וכד׳.

כדי לפתח חשיבה ביקורתית ומיומנויות מחקר

רוב האנשים חושבים על שחקנים כעל אנשים עם יצירתיות יוצאת דופן בתחום המשחק, עיצוב הבמה והבימוי. עם זאת, לשחקנים יש גם חשיבה ביקורתית טובה ויכולת לפתרון בעיות. לעתים קרובות, מציגים בפני השחקנים בעיות כמו מיתוג או כתיבה, והם מסוגלים להציע פתרונות די בקלות. מיומנויות אלה, יחד עם היכולת לערוך מחקר מעמיק באמצעות האינטרנט, הספרייה, המוזיאונים ומקורות אחרים, הופכות את השחקנים לסוג האנשים הטובים והמבוקשים ביותר על ידי מעסיקים.

כדי לצבור ידע עיוני ומעשי בתחום התיאטרון

הגוף הוא הכלי של השחקנים, ולכן הם צריכים לדעת כיצד לתקשר אתו. תוכנית הליבה בתואר בתחום התיאטרון תכלול גם שיעורי תנועה מגוונים.

במסגרת הלימודים האקדמיים, תלמדו קורסים עיוניים ומעשיים כאחד.

במסלול התמחות בתיאטרון חינוכי קהילתי, תלמדו, בין השאר:

  • לימודים עיוניים: מבואות לדרמה ותיאטרון, תיאטרון חינוכי, תיאוריות הקשורות לתיאטרון הקהילתי, תולדות התיאטרון ורפרטואר תיאטרוני, היבטים חברתיים ביצירות אמנות בתיאטרון בעולם, במזרח התיכון ובישראל.
  • לימודים מעשיים: משחק ואימפרוביזציה, בימוי, פרויקט ׳דיאלוג בין אחרים׳ בקהילה, התנסות בכתיבת מחזות ודרמטורגיה. התנסות בהפקת טקסים וחגים בבית הספר, הנחיית שחקנים, הוראת דרמה ומשחק, התנסות בקהילה ובבתי הספר, הנחיית תיאטרון בחינוך המיוחד, הדרכת תלמידים בעבודות בימוי בבית ספר תיכון, עבודה בתיאטרון עם אוכלוסיות בסיכון (נוער, אסירים), הנחייה ובימוי של פרויקטים במגוון קהילות (נשים, בריאות הנפש, פנימיות, בעלי מוגבלויות, יהודים וערבים).

במסלול התמחות בלימודי משחק, תיאטרון וקולנוע, תלמדו, בין השאר:

  • לימודים עיוניים: דגש על מתודולוגיה, שיטות מחקר, תיאוריה והיסטוריה של התיאטרון, מבואות לדרמה ותיאטרון, תיאטרון חינוכי, תולדות התיאטרון והרפרטואר התיאטרוני.
  • לימודים מעשיים: משחק, אימפרוביזציה, פיתוח קול, חקר התנועה עפ״י ז׳ק לקוק וליצנות רפואית, פיתוח יצירה עצמית, תרגילי בימוי, עבודה על סצנות ומשחק מול המצלמה. באופן כללי, הלימודים המעשיים מתמקדים בשכלול הכלים של השחקן: גוף, קול ושיעורי משחק מתקדמים, השתתפות בתרגילי בימוי ובהפקות מקצועיות, התמחות בליצנות רפואית והתנסות במשחק מול המצלמה.

כדי ללמוד מקצוע המותאם לצרכי השוק של המאה ה-21

עולם התיאטרון בארץ ובעולם עבר שינויים מהותיים בעשרים השנים האחרונות כשהפך לדיסציפלינה רב תחומית ומוכוונת חברה וקהילה. בנוסף, היום העשייה על במת התיאטרון לא רק מושפעת מהמדיה הקולנועית, הטלוויזיונית והדיגיטלית, אלא גם משלבת אותה במופעי תיאטרון שונים. כך ניתן לראות היום מופעי תיאטרון הכוללים את מגוון האומנויות, כולל מחול ואומנות פלסטית.

למעשה, השחקן המודרני אמור להפגין כישורים רב תחומיים, להיות בעל השכלה תיאטרונית רחבה ובעל יכולת לשלב בעבודתו כשחקן גם כישורי כתיבה, בימוי, הדרכה וחינוך, כישורים שיכולים להוביל גם ליצירות קבוצתיות וחברתיות בקהילה המקומית.

תוכנית הלימודים בתיאטרון, המשלבת בין ידע אקדמי לבין הכשרה מעשית והעמקה בלימודי המשחק והבמה, מציעה לבוגרים אופק תעסוקתי רחב שבו הם יכולים לשלב בין:

  • עשייה אומנותית מקצועית בתיאטרון, בקולנוע, בטלוויזיה ובדיגיטל.
  • עשייה חינוכית הכוללת הוראה, הדרכה, בימוי והפקת מחזות וסרטים בקהילה.
  • בחירה בלימודי המשך ועיסוק במחקר, בבימוי או בטיפול באומנויות.

כדי ללמוד עם צוות מרצים מומחים בתחומם

תוכנית הלימודים בתחום הדרמה מאפשרת לכם לחקור את היצירתיות והדמיון שלכם, בהדרכתם של מרצים, מומחים בתחומם.

במקום ללמוד רק ממורה למשחק אחד, כפי שזה קורה בכיתת משחק מקומית, במהלך הלימודים האקדמיים, תחשפו למרצים שונים, מומחים ידועים בתחומם ובעלי ניסיון הוראה במוסדות להשכלה גבוהה. המשמעות היא שתוכלו ללמוד מתוך הניסיון הרב שצברו והעשייה המקצועית של כל אחד מהם בתחום ההתמחות שלו: שחקנים, זמרים, במאים ואפילו מומחים בליצנות ובתיאטרון גוף.

כדי לחוות שיתופי פעולה עם אחרים וליצור חברויות

למרות שקריירה בתחום המשחק יכולה להרגיש כמו עיסוק מאוד בודד, זו יכולה להפוך לתהליך מאוד שיתופי. תוכנית הלימודים מדריכה אתכם כיצד לעבוד עם מורים וסטודנטים אחרים, בין אם במסגרת שיעורי האימפרוביזציה או במהלך ההתנסות בהנחיית תלמידי תיאטרון בקהילה.

העבודה שתחוו במסגרת לימודי התיאטרון תלמד אתכם איך לשתף פעולה עם אנשים בעלי דעות דומות או שונות מהשקפות העולם שלכם, שעוברים את אותה הכשרה קפדנית שאתם עוברים. במקביל, גם תרוויחו המון מעבודה עם סטודנטים אחרים שמגיעים ללימודים עם מוטיבציה גבוהה, ועם גישה רצינית לאמנות שלהם. סטודנטים עמיתים אלה יהפכו לקבוצת התמיכה שלכם בשנים הבאות, והאחווה שתבנו יחדיו תימשך כל החיים.

 

אולי יעניין אותך גם: