הגענו למקום הנכון! בוגרים וסטודנטים מספרים


הבוגרים והסטודנטים של המכללה האקדמית גליל מערבי מספרים על החוויות שלהם, איפה הם היום ואיך הלימודים במכללה עזרו להם להגיע לשם.

דניאל הייטנר

דניאל הייטנר

דניאל הייטנר בת 27, מתגוררת בקריית מוצקין, בוגרת החוג ללימודי שימור. בהצטיינות יתרה.

מקום עבודה נוכחי:

במרכז חינוך והסברה בשמורת הטבע עין אפק, אחראית על יצירת קשרים עם קהילות ובעלי עניין וחיבורם לעשייה ברשות הטבע והגנים.

איך שמעת על המכללה האקדמית גליל מערבי?

אחרי שחזרתי מטיול אחרי הצבא ידעתי שאני רוצה להתחיל לימודים אקדמיים, בעקבות המשיכה שלי לתחום השימור שתמיד עניין אותי ומגוון התחומים מרחיבי האופקים שנלמדים בתואר, התחלתי בחיפושיי אחר המוסד האקדמי הנבחר. עד שיום אחד אבא שלי הראה לי  פרסום לגבי תואר ראשון ייחודי בלימודי שימור באקדמית גליל מערבי והגעתי ליום פתוח פגשתי יועץ לימודים, את ראש החוג וסטודנטים מהחוג וישר הבנתי שזה המקום שבו אני רוצה ללמוד.

האם הזדמן לך לעסוק בעשייה חברתית במהלך הלימודים?

במהלך הלימודים זכיתי לחנוך ילד הלוקה באוטיזם לצד עבודתי במשרה מלאה וזה המקום להגיד כמה שהמכללה האקדמית גליל מערבי מאפשרת לנהל חיים מקצועיים לצד הלימודים לתואר הראשון בשילוב עם עשייה חברתית במסלולים לאנשים עובדים.

האם הלימודים באקדמית גליל מערבי סייעו לך להגיע למקום שבו את נמצאת היום מבחינה תעסוקתית?

עולם השימור הוא עולם מרתק בעל מגוון תחומי עניין. החשיפה לעולם המושגים ולהכרת השטח בזמן הלימודים אפשרו לי להשתלב בצורה חלקה ונעימה בתפקיד הנוכחי שלי לצד ניסיון העבר שלי כמדריכת טיולים.

האם ניתן להשתלב בתחום השימור מבחינת תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?

בהחלט, לימודי השימור טומנים בחובם מכלול רחב של נושאים ובכך פותחים מגוון אופציות תעסוקה נרחב מאוד. כל זה לצד מסלולי העובדים שמציעה המכללה האקדמית גליל מערבי אפשרו לי להתחיל לעבוד ברשות הטבע והגנים כבר בשנה השלישית של הלימודים. רשות הטבע והגנים הוא ארגון גדול ותחומי העשייה נוגעים בהרבה דברים והיתרון שכך גם לימודי שימור.
התואר בשימור מכניס את הבוגר/ת לעולם מקצועי מודרני ומתפתח, ולהצעות עבודה מעשיות בתחומי תכנון ואדריכלות, שיקום מבנים, ארכיאולוגיה וטבע וסביבה, כמו במקרה שלי.

מרצה מעורר השראה מתקופת הלימודים

ד"ר מרינה אפשטיין-פלוש -  מרצה משכמה ומעלה, הלימודים עם ד"ר אפשטיין-פלוש מעשירים ביותר, מכל שיעור יצאנו עם טעם של עוד ורצון להרחיב אופקים בתחום.

קורס מעורר השראה

תולדות הארכיטקטורה - שיעור מעניין בטירוף, מאוד נהניתי מהלימודים. עצם העובדה שבימינו המודרניים אנחנו יכולים להבין את הערכים הארכיטקטוניים של תקופות עתיקות ולהיחשף להיסטוריה ולתרבות של המקום מרתקת אותי.

איך את מסכמת את חווית הלימודים בחוג ללימודי שימור באקדמית גליל מערבי?

החוג ללימודי שימור הוא מאוד ייחודי ומעשי, מכיל מגוון סיורים אשר מאפשרים לראות ולהכיר את השטח. לא רק ללמוד אלא גם לחוות. נהניתי הן בשיעורים המעניינים בכיתה ובמעבדת השימור הייחודית שבמכללה והן בסיורים.

למי שמתלבט מה ללמוד, היית מציעה ללמוד במסלול שלך, כי:

במסגרת לימודי השימור אנחנו נחשפים למגוון תחומים: אדריכלות, היסטוריה, אומנות ועוד אשר פותחים בפני הסטודנטים והבוגרים אפשרויות תעסוקה רבות, לצד חוויית לימודים מרתקת ומעשית.

מה הדבר הכי חשוב שלקחת איתך מהלימודים באקדמית גליל מערבי?

לימודי שימור אפשרו לי להכיר את עולם המושגים המקצועי שהאקדמיה מביאה לעבודה בשטח. גם למי שלא עוסק בשימור בשטח אך עובד מול גורמים בתחום, השפה היא הכרחית והידע שרכשתי במהלך התואר בא לידי ביטוי בעבודה
מיקה טל

מיקה טל

מיקה טל, בוגרת החוג ללימודי שימור.
 

מקום עבודה נוכחי:

מנהלת את מעבדת השימור "Preservation Technology Lab" בתואר השני לשימור היסטורי  (Historic Preservation)) בבית הספר לאדריכלות, תכנון עירוני ושימור באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק  Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

 

איך שמעת על המכללה האקדמית גליל מערבי?

שמעתי על החוג ללימודי שימור מחברה ארכיאולוגית שסיפרה לי על המסלול. כשחקרתי על התוכנית, ראיתי שתוכנית הלימודים
מציעה למידה תיאורטית והתנסות מעשית במלאכת השימור וזה מאוד מצא חן בעיניי.

 

האם הלימודים באקדמית גליל מערבי סייעו לך להגיע לאיפה שאת נמצאת היום מבחינה תעסוקתית?

בהחלט, לימודי התואר הראשון בשימור הקנו לי בסיס רחב והביא אותי להבין סוגיות רבות של עולם השימור. למשל, ממה
מורכבים חומרים הבנייה? איך להסתכל על מבנה ולהבין את המקור לבעיות שלו? איך להגיע למקורות ארכיונים וללמוד את
ההיסטוריה של המבנה או השכונה? איך לכתוב דו״ח תיעוד על מבנה עבור הלקוחות שלי? מיד אחרי הלימודים עברתי לניו יורק
ונתקלתי בהבדלים משמעותיים בחומרי הבנייה בהם משתמשים האמריקאים, לשמחתי הבסיס שקיבלתי בלימודים איפשר לי
לכפר על הפער וללמוד את החומרים המקומיים בזריזות ולבצע את עבודתי על הצד הטוב ביותר. ובסופו של דבר - סדק זה סדק
ורטיבות זה רטיבות. בזכות עולם המושגים והיסודות התיאורטיים שקיבלתי במהלך התואר הצלחתי להתאקלם במהרה ולדבר
עם הקולגות שלי באותה השפה.

 

האם ניתן להשתלב בתחום מבחינה תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?

בהחלט, שבוע לאחר תחילת הלימודים מצאתי עבודה בתחום בתור משמרת ציורי קיר בסטודיו 'תכלת'. עצם העובדה שהלימודים
הם יומיים בשבוע זה אידיאלי לאנשים שמעוניינים להחזיק בחצי משרה ולשלב לימודים.
 

מרצה מעורר השראה מתקופת הלימודים

בקורסים של ד"ר מרינה אפשטיין היה מקום לביטוי עצמי וחופש להתעמק בנושאים שעניינו אותי במיוחד. היא מלמדת תולדות
הארכיטקטורה בצורה יוצאת מן הכלל, והסמינרים שלה על ׳אוטופיה׳ ו׳אדריכלים במאה ה 20- ׳ היו בין הקורסים שהכי נהניתי
לכתוב בהם עבודות.

 

למי שמתלבט מה ללמוד, היית מציעה ללמוד במסלול שלך, כי:

התואר מבחינה תיאורטית מאוד מגוון ונותן הבנה רחבה למי שרוצה לעסוק בעולם השימור. לומדים על המבנה, על אדריכלות,
טכנולוגיות בניה עתיקות ומודרניות, היסטוריה, חומרים, ארכיאולוגיה ומשלבים תוך כדי גם סיורים ולמידה בשטח.

 

מה הדבר הכי חשוב שלקחת איתך מהלימודים באקדמית גליל מערבי?

הלימודים לימדו אותי להבין מבנים, עוררו את המבט הביקורתי שלי על המרחב העירוני בו אני חיה ופועלת. מהמיקרו למקרו,
ממבט על לבנה שמרכיבה בניין ועד התכנון העירוני שמשפיע עלינו ישירות.

 

טיפ לסטודנט שנה א':

לא משנה מה אתם בוחרים ללמוד ולעסוק בו, שמרו על נחישות וראש פתוח.
חגית אליאס

חגית אליאס

בת 26, מתגוררת בנהריה סטודנטית לחינוך אשכול אוריינות, שנה ג', נשואה טרייה.
כשהתחלתי את הדרך לתואר האקדמי הבנתי שאני צריכה ללמוד מכינה כדי לשפר את הבגרויות שלי וכדי שאוכל להתקבל לתואר ראשון. בתחילת הדרך במכינה, הבנתי כמה האתגר שלפניי מורכב. עליי להיזכר בחומר שלמדתי בתיכון, ללמוד לבחינות להגיש עבודות בזמן, ללמוד חומר חדש ועוד...
כבר במכינה, היחס האישי שקיים באקדמית גליל מערבי שבה אותי, מרצי המכינה ליוו אותי יד ביד לאורך כל הדרך ויצאתי מהמכינה עם כלים שסייעו לי המון בלימודי התואר.
חשוב לי לציין את מוטי ויינטראוב, יועץ חינוכי במכינות. מוטי עזר לי להבין מה זה תואר בכלל ולהתמקד במה אני באמת רוצה, הוא חידד אצלי את הרצון ללמוד וההבנה שהתואר הראשון הוא לטובתי ושאני לגמרי יכולה להצליח במכינה ולעבור בהצלחה לתואר ראשון. הלימודים במכינה סיפקו לי מקפצה אדירה בלימודי התואר, הרבה מהתחומים שלמדתי במכינה פגשתי בלימודי התואר, הגעתי ללימודים חזקה עם ידע קודם וקרקע יציבה.

איך שמעת על המכללה האקדמית גליל מערבי?

חברות שלי שלמדו כאן המליצו על המכללה בחום.

מה את אומרת על האווירה בקמפוס?

אני מאוד נהנית במכללה ברמה החברתית. יש לי כאן חברים מתקופת המכינה, שהמשיכו איתי. אמנם בשנה השלישית אנחנו נפגשים פחות. אבל תמיד יש כאן אנשים טובים, אני אף פעם לא מרגישה לבד.

איך זה ללמוד בחוג לחינוך?

הסגל האקדמי בחוג מצוין - מהמרצים ועד הסגל המנהלי תמיד יש מענה לכל צורך שעולה, היענות סופר גבוהה אצל מרצים ובעיקר קשר אישי מולם. יש תחושה שבאים לקראתך, זה כיף, מרגיע ומוערך.
 

מה הניע אותך ללמוד בחוג לחינוך?

התחלתי ללמוד חינוך תוך דגש על שילוב טכנולוגיות למידה חדשניות כדי לקבל כלים ולממש אותם בקרב הילדים שיהיו לי וכמובן בקרב תלמידי ביה"ס והגנים. יש הרבה שינויים וחידושים טכנולוגיים שהופכים את הלימודים לכיפיים ומאתגרים. אני לומדת באשכול אוריינות, היתרון בלימודים באקדמית גליל מערבי הוא שהם מאוד מעשיים, אני רוכשת כלים לחיים החומר הנלמד לא רק תיאורטי אלא הרבה ממנו מעשי.

מה את רוצה לעשות כשתהיי גדולה?

אני רוצה להיות מחנכת בכיתה א'. להקנות לילדים תהליכים ראשונים של למידה. להיות שם בשבילם במעבר מהגן לכיתה א'.

האם יצא לך לקחת חלק בעשייה חברתית במהלך הלימודים?

השתתפתי בפר"ח בשנה ב'. חנכתי ילדה לקוית שמיעה במשך שנה – זה רק חיזק אצלי את הידיעה שבחרתי תחום לימודים שהוא נכון עבורי. בנוסף לתרומה המדהימה לקהילה, זכיתי ליישם את חומרים הנלמדים בשטח.

קורס שאת אוהבת במיוחד?

'היבטים שונים של הורות' של ד"ר עוז גוטרמן. קורס מדהים, שמרתי את כל החומר, הכל מעניין בקורס, וכל כך הושפעתי ממנו עד שאני שוקלת ללמוד אצלו סמינריון בהצבת גבולות.

מרצה מעורר השראה:

יש הרבה, אני אציין את ד"ר מאיה קלמן הלוי - למדתי להכיר אותה במהלך קורס בשנה א'. מעבר לעובדה שהיא תותחית ברמה המקצועית-אקדמית, היא ממש רואה את הסטודנטים ואפשר לדבר איתה. במהלך בתואר התייעצתי איתה על משהו והרגשתי שאני מקבלת עצה טובה, ממש כמו מחברה.

חוויה בלתי שנכחת מתקופת הלימודים:

קורס אנגלית במכינה. היה לי קשה מאוד באנגלית, ממש לא האמנתי בעצמי. לא ביקשתי הרבה, רק לעבור. בסוף הסמסטר הראשון של קורס טרום בסיסי א', קיבלתי ציונים ממש נמוכים – הייתי על סף ייאוש. המרצה, מרים כהן, הייתה בהתחלה קשוחה מאוד, אבל היא עודדה אותי לעבוד קשה, ואחרי עבודה קשה זה השתלם. בזכותה המשכתי לטרום בסיסי ב' ואז באמת ראיתי את הקפיצה שלי באנגלית. מרים הראתה לי כמה רחוק אני יכולה להגיע בזכות העבודה הקשה שלי.
בהמשך, כשכבר הייתי בשנה א' בתואר, מרים יצרה איתי קשר והציעה לי לבוא ולספר לסטודנטים במכינות על הדרך שעברתי בקורסי אנגלית. הגעתי, סיפרתי על עצמי והיה מאוד מרגש. זו הייתה החותמת הסופית עבורי שהצלחתי באנגלית.

המסר שלי לכל הס

מריה מצרפי

מריה מצרפי

מריה בת 31, נשואה ומתגוררת כיום באשקלון, במקור מירושלים. בוגרת B.A. בשימור, סיימה לפני 6 שנים.
  
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
 
"ממלאת מקום מנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרים, במסגרת התפקיד אני אחראית על אתרי המורשת במחוז, גיוס פעילים חברתיים שיהיו הכוח של המאבק בשימור המורשת המוחשית, יוזמת ומקדמת פרויקטים של שימור יחד עם המועצה והרשות המקומית, כנסים, פרויקטים, כותבת מאמרים וכתבי עת."
 
איך הלימודים באקדמית קידמו אותך?
 
"סביבת הלימודים באקדמית גליל מערבי מאוד אישית, קיבלנו מהמרצים את מלוא תשומת הלב. התכנים מאוד מעניינים ומגוונים גם פילוסופיה, היסטוריה, ארכיטקטורה, גיאולוגיה יריעה מאוד רחבה עם הרבה אקסטרה אבל מצד שני מאוד ממוקדת לשימור עם מעבדה וסדנאות.
גיוון הסטודנטים הרחב בחוג מספק דינמיקה מעניינת מאוד, הסטודנטים הם במנעד גילאים רחב מאוד, מגיל 20 ועד גיל 70, אחד הגיע מתחום השימור אחר מהחברה להגנת הטבע, למדנו מכל אחד משהו והיינו מגובשים מאוד."
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
 
"לימודי השימור הם מאוד מעשיים, במהלכם יצאנו למגוון סיורים ופעולות שימור, אני זוכרת את הפעם שיצאנו לשימור של חצרות בסוסיתא, התארחנו בעין גב והיינו ממש כמו צוות שימור. זו נגיעה פיזית ומוחשית בכל מה שלמדנו, זו הייתה חוויה טובה מאוד.
בחופשת הקיץ במהלך הלימודים גם השתתפתי במסע לשיחזור אתרים היסטוריים בטירה בצרפת, שמענו על המסע דרך החוג לשימור. "
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציעה לעשות את המסלול שלי כי:
 
"תראי לי  יש תשוקה גדולה לתחום, ידעתי שאני רוצה לעסוק בזה כי ראיתי את זה בחו"ל ונדלקתי.
ממליצה בחום לבחור בלימודי שימור לאנשים שמתחברים לתחום השימור, כי הוא מרתק ומשלב כמה תחומי עניין וכשלומדים ועובדים בתחום זוכים לטעום מכל דבר.
עדיין חשוב לזכור שתחום הוא נישה, למרות שהוא מתפתח ותופס תאוצה, ממליצה לראות פרוייקטים בתחום, להיחשף להשפעה שלהם על החברה והסביבה, ואם הם רואים את זה כערך עליון אז שיילכו על זה."
 
האם ניתן להשתלב בתחום מבחינת תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?
 
"אפשרי. במיוחד אם לומדים רק יומיים בשבוע, אני לא הצלחתי אבל שמעתי על אנשים שעשו את זה.
אחרי הלימודים היה לי מאוד קל להשתלב בתחום כי השטח היה מאוד צמא, ולא היו הרבה אנשים בתחום.
מי שמסיים תואר ראשון בשימור יכול להתחיל לעבוד בתיקי תיעוד, ברשויות מקומיות. ברגע שנכנסים ומתחילים לצבור ניסיון אני מאמינה שהרבה אנשים יכולים למנף את זה ולהמשיך הלאה."
 
מכתב תודה לאקדמית גליל מערבי מהמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
יוסי גבריאל

יוסי גבריאל

יוסי גבריאל, בן 52, סיים את החוג ללימודי שימור 2016. מתגורר בכפר האורנים.
  
איפה אתה עובד היום ובאיזה תפקיד?
 
"אני עובד בשימור ציורי קיר בסטודיו 'תכלת'"
 
איך הלימודים באקדמית קידמו אותך?
 
"הלימודים היו חוויה מאוד מהנה, נהניתי ללמוד. הלימודים היו מעניינים ומרתקים. הגעתי ללימודים אחרי שירות בצבא קבע, כשהייתי בן 46. הגעתי כבר בוגר ובשל, אז התייחסתי אל הלימודים אחרת. באתי כדי להעשיר את עצמי ומתוך רצון לעסוק במה שאני אוהב."
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
 
"צוות המרצים מעניין מאוד, היו מרצים שממש העיפו אותך גם במישור האישי. הרבה מהם הם גם אנשי מקצוע מהשטח ולא רק אנשי אקדמיה, השילוב בינם לבין הידע שהם מביאים ללימודים הוא מעניין ונותן ערך מוסף ללימודים.
אני יכול לציין את מאיר רונן כמרצה שהשיעורים שלו היו מאוד זכורים לי, בעיקר הידע שהביא עימו מהשטח."
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציע לעשות את המסלול שלי כי:
 
"הלימודים בחוג נותנים בסיס מצוין לעולם התוכן של שימור, במידה ואתה מעוניין לעסוק בתחום השימור כמו לעבוד ברשות העתיקות או במועצה לשימור אתרים אז עושים השלמות כדי להתמקצע ואז מתקדמים בתחום. אני למשל התנדבתי ברשות העתיקות בשימור פסיפסים, זה עזר לי שמה שאני עושה היום.
עוד דבר מאוד חשוב, החוג הוא פלטפורמה טובה להכיר אנשים בתחום ולסלול דרך לקראת עולם התעסוקה. אני הגעתי לתפקיד שלי כיום דרך סטודנטית שלמדה איתי וחיברה אותי לסטודיו בו אני עובד."
 
האם ניתן להשתלב בתחום מבחינת תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?
 
"זה תלוי. אני התחלתי לעבוד בסטודיו לציורי קיר בו אני עובד תוך כדי התואר.
הלימודים הם יומיים בשבוע כך שזה אפשרי. אבל אני לא בטוח שכל מקום עבודה מאפשר דבר כזה :)"
אילן מזרחי

אילן מזרחי

אילן בן 38, מתגורר בצפת . בוגר B.A. בחוג ללימודי שימור, סיים את לימודיו בשנת 2013.
  
איפה אתה עובד היום ובאיזה תפקיד?
 
"כיום אני עובד ברשות העתיקות בתפקיד מנהל צוות עבודת שטח שימור, בתחום ביצוע, שימור, פיתוח, שחזורים ועוד. העבודה מאוד מספקת ומאתגרת אותי ביומיום."
 
איך הלימודים באקדמית קידמו אותך?
 
"הלימודים באקדמית גליל מערבי סיפקו לי בסיס מידע רחב וכלים אשר בהחלט מפשטים עבורי את ההבנה לעומק של תהליכים בשימור ופיתחו אצלי שפה משותפת עם משמרים, מתכננים ארכיאולוגיים ועוד אנשי מקצוע שאני בקשר יומיומי איתם במסגרת עבודתי."
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
 
"תכנית הלימודים בשימור משלבת המון סיורים מה שהופך את חווית הלימודים למעשית ביותר, העבודה בשטח מעניינת מאוד, אני זוכר פרויקט שעשינו בסוסיתא במשך שבועיים, זאת הייתה חוויה מדהימה, יציאה מהשגרה והתנסות מטורפת עבורנו כסטודנטים מפני שעשינו עבודות שימור באתר ארכיאולוגי פעיל."
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציע לעשות את המסלול שלי כי:
 
"אני ממליץ בחום על המסלול של לימודי שימור באקדמית גליל מערבי, חלק מהאנשים שהמלצתי להם הם כבר בוגרים של התכנית, הלימודים מעניינים, מאתגרים ומאוד פרקטיים ומשם הדרך  למציאת עבודה נוחה וקצרה.  אנשים המעוניינים לעסוק בתחום השימור, בין אם בעבודת שטח או עבודה משרדית חייבים להבין שהתואר הוא הכרחי להבנה וביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר."
 
האם ניתן להשתלב בתחום מבחינת תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?
 
"כן בוודאי, התחום הוא ענף ויש מגוון תפקידים רחב. לא מעט מהחברים שלמדו איתי השתלבו כבר במהלך הלימודים לתפקידים בדרגים הנמוכים ברשות העתיקות מה שהיווה עבורם מקפצה משמעותית מיד עם סיום התואר."
שירה שביט

שירה שביט

שירה שביט, בת 33, מתגוררת בעכו, מסיימת השנה תואר בניהול - התמחות בעסקים קטנים ובינוניים. כשנה לאחר תחילת התואר נכנסה שירה לתפקיד ניהולי ובשנה השנייה כבר קודמה להנהלה הבכירה ברשות המסים. במסגרת תפקידה היא מטפלת בעסקים במגוון תחומים הקשורים במיסוי אשר באו לידי ביטוי בלימודים והוכשרה עליהם.
 
איך הגעת ללמוד במכללה?
 
הגעתי לאקדמית גליל מערבי בעקבות הסדר מדהים שיש לעובדים בארגונים מוסדיים ציבוריים ופרטיים. במסגרת הסדר זה אנחנו יכולים ללמוד מבלי לפגוע בפיתוח הקריירה. המכללה מאפשרת מערכת גמישה ושעות הלימודים מותאמות לעובדים.
 
אילו כלים ציפית לרכוש במהלך לימודייך והאם התממשו ציפיותייך?
 
הגעתי לתואר עם המון ציפיות וזה מדהים לראות איך שכולן התממשו ואף עלו על המצופה, רכשתי כלים לניהול יעיל ואפקטיבי, למדתי איך לגשת לשיפור תהליכים בארגונים גדולים וקטנים ואיך בפועל לגרום לשיפור הזה לקרות, באופן כללי קיבלתי ידע בנושאים רבים שכל מנהל נדרש להתמצא בהם. התואר לימד אותי איך לתמרן בין הזמנים ולנהל את הלו"ז שלי,ואין ספק שנתרמתי רבות, הן בפן האישי והן בפן המקצועי, בעצם היותי אם חד הורית ובעלת משרה ניהולית ותובענית מדובר בכלי שלא יסולא בפז.
 
האם תרצי לספר לנו על קורס ספציפי שהיה משמעותי עבורך ולמה?
 
קורס יסודות ההתנהגות הארגונית עם–ד"ר עוז גוטרמן – קורס מדהים אשר תרם לי המון ברמת ההבנה הפסיכולוגית והתפיסה של התפתחות ארגונים במהלך השנים, למדנו איך לנהל בצורה יעילה עסק, איך להוביל עובדים בצורה חיובית, איך לשנות דפוסים בארגון ולגרום למחוברות עובדים, הידע שרכשתי משמש אותי בחיי המקצועיים, יום יום.קורס היבטים פיננסיים עם ד"ר גיל כהן – קורס מרתק אשר חשף אותנו לעולם הפיננסי, תרם לי רבות הן בפן המקצועי והן בפן האישי בניהול כלכלת הבית.
 
מה מיוחד בעינייך בחוג לניהול באקדמית גליל מערבי?
 
הלימודים נוגעים במגוון רחב של נושאים ומביאים הלכה למעשה את החומר שנלמד לידי ביטוי במציאות, הפרקטיקום המאוד מעשי ומלווה על ידי המנחה, הוא הגושפנקא בעצם לכל החומר הנלמד, מאפשר להתנסות בחוויה יוצאת דופן. ואיך לא, מזכירות וסגל החוג, אני אם חד הורית וזכיתי במעטפת תמיכה אינסופית שלבסוף הובילה אותי לסיום התואר בהצלחה רבה.
אנצל את המעמד ואשמח להודות לסגל המרצים שעומד מאחורי הסטודנטים ועובד לילות כימים למענםאני רוצה להודות באופן אישי לרחל מהרש"ק נחום שהייתה עבורי אוזן קשבת עם סבלנות אין קץ, אכפתית ודואגת כמו אמא לכל הסטודנטים, בכל שעה בכל דקה, תמיד זמינה אין מילים לתאר, פשוט מדהימה!
בנוסף, תודה ענקית לענבל כתב אוזן שבלעדיה לא הייתי מסיימת את התואר, הייתה מלווה צמודה שלי, תמיד לצידי בכל סיוע נדרש, הייתה מאוד קשובה בכל צעד ושעל.
 
מרצה שהיווה עבורך השראה, סיפור מיוחד?
 
ד"ר אריה רשף – מביא את האמת שלו, מאפשר לך להתבונן במציאות של ארגונים בנושאי אתיקה ולהסתכל למציאות בעיניים, שם את האצבע על איך אנחנו בתור מנהלים יכולים להישאר נאמנים לערכים שלנו ולא ליפול בין הכיסאות. הוא איש מדהים, עם המון סבלנות ויכולת מדהימה להבנת ארגונים. הכי חשוב, מביא לסטודנטים את הניסיון שלו מהשטח בארגונים.ד"ר גיל כהן – איש עם נסיון עשיר מאוד בתחום הפיננסי, זכיתי ללמוד ממנו דברים שאין לי ספק שלא הייתי זוכה ללמוד במקום אחר, שיעורים מאתגרים. גיל מבין עניין ונותן יחס אישי לכל אחד.פרופ' רם הרשטיין– כ"כ חיכיתי להגיע לכל שיעור שלו, הוא מעניין ומרתק והעביר את החומר בצורה עניינית ונהדרת. הקורסים שלו נוגעים  בשיווק בינלאומי, הוא חשף אותנו לנורמות התנהגות שונות ולתרבויות מגוונות וזה הוציא אותנו מהקובייה שבה אנחנו נמצאים. הוא מאוד מאוד קשוב לסטודנטים ולמהלך השיעור. ד"ר בת שונפלד מרצה לאנגלית עסקית - אני רוצה לשבח אותה, השיעורים שלה מספקים תשואה וערך מוסף אדיר לעולם בחוץ כמנהל.
 
לסיכום:
 
אני רוצה להגיד תודה ל"אקדמית גליל מערבי" ול"קרן קציר", שיתוף הפעולה המדהים הזה אפשר לי להגשים חלום ולהיות אקדמאית, לצד הגשמת חלום גם לדור העתיד כי הבן שלי רואה איך אני מתמודדת עם אתגרים, כיצד אני לא מוותרת ונלחמת כדי לעמוד באתגרים שמציבים לנו החיים.
ירדן מליח

ירדן מליח

ירדן בת 25, מתגוררת בנהריה, סטודנטית שנה ג' בחוג לחינוך, אשכול לקויות למידה.בנוסף, לומדת  השלמה לתעודת הוראה (בשיתוף עם מכללת אורנים).

איך הגעת ללמוד במכללה?
 
תמיד ידעתי שאני רוצה לעסוק בתחום החינוך ובעקבות המלצות חמות מאוד שקיבלתי מחברים על מסלול הלימודים, הגעתי לאקדמית גליל מערבי. שמעתי על היחס האישי של המרצים ועל תכנית הלימודים המגוונת והמעניינת. מצאתי כאן הרבה יתרונות וכשהגעתי לפגישת ייעוץ, מהר מאוד החלטתי ללכת על זה, נרשמתי ללימודים והיום אני כבר בשנה האחרונה שלי לתואר.
 
אילו כלים ציפית לרכוש במהלך לימודייך והאם התממשו ציפיותייך?
 
ציפיתי להעמיק את הידע בתחומים מגוונים, רציתי לדעת איך בכלל לגשת לילדים, ללמוד על אופן העברת שיעורים בצורה הטובה ביותר ועוד. מה שחשוב לי בעיקר הוא חיבור התיאוריה והפרקטיקה ואין ספק שבאקדמית גליל מערבי שמים דגש חזק מאוד על הנושא הזה. למדנו על מבנה המוח ומהיכן התנהגויות נובעות ומצד שני מה עושים עם המידע הזה בפועל, למדנו לתרגם את התיאוריה לפרקטיקה וזה תהליך מאוד מרגש ומעצים. בנוסף, בשנה האחרונה ישנה התנסות בבתיה"ס שסוגרת מעגל ומשלבת את כל החומר הנלמד עם המציאות היומיומית  שנתמודד איתה כאנשי חינוך בישראל.

מרצה שהיווה עבורך השראה, סיפור מיוחד?
 
דר' מאיה קלמן הלוי, מהווה השראה עבורי, היא נותנת יחס חם לכל אחד מאיתנו, מקשיבה, מכילה ומרצה עם אישיות מדהימה. היא מעבירה את החומר בצורה נגישה וכיפית, עוזרת לכל מי שמתקשה, מחזקת, מעצימה ומפרגנת. זכינו ללמוד איתה.פרופ' ורד נוסבאום וקנין שהיא גם ראשת החוג, מעבירה את החומר בצורה שלא מותירה שום שאלה, מאוד קשובה לסטודנטים. מה שמדהים זה שהרמה באקדמית גליל מערבי מאוד גבוהה ועדיין המרצים לגמרי בגובה העיניים מול הסטודנטים ותמיד יש תחושה שיש למי לפנות.דר' מירי שריד – מאוד מקצועית ולצד זאת מכילה את הסטודנטים, מקנה תחושת בטחון וקרבה ומספקת קשר אישי וחם עם הסטודנטים.

מה תרצי להיות כשתהיי גדולה?
 
אני מאוד מתחברת לתחום הרגשי חינוכי ואני שמחה שבמסגרת החוג ללימודי חינוך באקדמית גליל מערבי מתאפשרת בחירה מגוונת ורחבה בקורסים כך שאני יכולה לבחור ולהיחשף גם לקורסים  שנוגעים לתחום הפסיכולוגיה החינוכית. החשיפה הזאת חיזקה אצלי את הרצון להתעמק בתחום ואני מתכננת להמשיך עם תום לימודי התואר הראשון לתואר שני בייעוץ חינוכי.
נטע ארז ארליך

נטע ארז ארליך

נטע בת 28 מתגוררת בחרשים, בין היתר ,סטודנטית בשנה ב' בחוג ללימודי תיאטרון התמחות במחול באקדמית גליל מערבי - עכו.נטע היא דמות אינטליגנטית ויצירתית, רקדנית יוצרת. רוקדת בלהקת "ביתא" ובלהקת "אתגליא".השתתפה בפרוייקט של ניקול מאהלר "פורנו השראה" שעלה בבכורה בפסטיבל עכו באוקטובר 2017 אשר נחל הצלחה מסחררת.בנוסף, משתתפת בפרויקט "clicker" מאת ובביצועה של נטע בשיתוף עם קרן זהר ובפרויקטים צפוניים נוספים.

איך הגעת ללמוד במכללה?
 
 דרך ניקול שלמדה במכללה והמליצה לי בחום על התוכנית. ביצעתי בירורים בכל מיני מקומות  נוספים ולבסוף בחרתי ללמוד גם אני במכללה האקדמית גליל מערבי, בגלל התכנים הנהדרים בחוג. 

מה ציפית לפגוש בלימודייך באופן פרטיקולרי והאם התממשו ציפיותייך?
 
שאלה מעולה, כי אני כ"כ מרוצה ולגמרי מרגישה שהתממשו ציפיותיי מעל ומעבר, עניין השילוב בין מחול לתיאטרון הוא צעד אמיץ ורדיקאלי שמאוד העשיר בכלים את התחום שלי, נתן לי המון! הרמה האקדמית בתחום המחול מאוד גבוהה.

האם תרצי לספר לנו על קורס ספציפי שהיה משמעותי עבורך ולמה?
 
בקורס "פלייבק" שבבסיסו הוא אימפרוביזציה של סיפור מהקהל אשר מציגים בכל מיני אופנים ותבניות של אלתור, התוצר הוא מאוד עמוק רגיש, מעניין ומשמעותי, כלי שניתן להשתמש בו בתאטרון מחול קהילתי כאשר מופיעים ויוצרים בקהילה ובכך ליצור קשר בין אומנות למציאות ולא להפך, אשר בהרבה מקרים ומקומות אחרים נוצר ניתוק. בנוסף, כרקדנית היה לי יותר קל כי התחלתי  מהגוף לטקסט והצלחתי לבטא את עצמי בצורה הטובה ביותר.

מה מיוחד בעינייך בחוג לתאטרון באקדמית גליל מערבי?
 
האוכלוסייה המגוונת ומעורבבת שמביאה לתוצרים של חיבור אמיתי, חוויתי הרבה מסגרות שעטפו אותי בחיי וניכר שבמכללה יש הרבה פתיחות ואופציה להגדלת ראש, מקום להבעה עצמית, לדוגמא, ערב רוקדים במכללה שלא היה קיים והיה פרי מוחנו - ישר הסגל הרים את הכפפה ופיתח אותו. כל זאת לצד פיתוח האינדיבידואליות והיצירתיות של כל אחד כשלעצמו.

מרצה שהיווה עבורך השראה, סיפור מיוחד?
 
ד"ר הניה רוטנברג – מובילה את ההתמחותבצורה הכי מקצועית ומלאת ידע ורצון להעבירו ולחשוף את הסטודנטים לשיח מחולי שהוא חשוב ומפרה. בנוסף, סמדר יערון – שחקנית טוטאלית שנתנה לנו מקום להיות אומנים טואטלים, הרבה ספייס והנחייה להגיע לעומק הליבה של כל אחד ולמימוש עצמי.

מה תרצי להיות כשתהיי גדולה?
 
מאז ומתמיד רציתי להיות רקדנית, אני מתפתחת בתחום הזה לאורך השנים ושמחה להמשיך למצוא גילויים כפי שאני עושה ונחשפת במהלך הלימודים. אני מוקירה רבות לחוג ולמרצים בו.
 
דביר בן פורת

דביר בן פורת

דביר בן 25, מתגורר בנהריה, סטודנט שנה ב' במסלול הדו חוגי, כלכלה וניהול.

 
איך הגעת ללמוד במכללה?
 
"כשהתחלתי להתעניין בלימודים פניתי למגוון מכללות ואוניברסיטאות, הייתי בימים פתוחים וכשהגעתי לאקדמית גליל מערבי, הבנתי מיד שמצאתי את המקום שלי, המקום בו אני רוצה להתחיל את הדרך האקדמית שלי. מה שהכי דיבר אליי כשנפגשתי עם יועץ לימודים ביום הפתוח זה הגמישות במערכת השעות. בתור אבא לילדה קטנה שחייב לשלב עבודה וחיי משפחה עם לימודים מצאתי פה מגוון מסלולים לאנשים עובדים .בנוסף, באותו יום פגשתי את ראש החוג והתרשמתי ממנו ומהחוג לניהול מאוד, הבנתי שמדובר בתואר ברמה גבוהה מאוד, מעשי ופרקטי."


אילו כלים ציפית לרכוש במהלך לימודיך והאם התממשו ציפיותייך?
 
"מה שהוביל אותי בבחירת מסלול לימודים ומוסד אקדמי זה דגש על הפן המעשי בתכנית הלימודים, היה לי חשוב ללמוד מעבר לתיאוריה, לרכוש כלים שיעזרו לי בחיי היומיום ובעבודה בשטח. אני מקבל מזה המון במהלך הלימודים באקדמית גליל מערבי, אני לגמרי מרגיש שאני מפתח את עצמי הרבה מעבר  ללימודים לתואר ראשון. השאיפה שלי היא לפתוח עסק עצמאי ואני סמוך ובטוח שאסיים את התואר מצוייד בכלים הנכונים. מה שמדהים בלימודים במכללה זה שלומדים גם על החיים עצמם ולא רק באים לעשות תואר ולסמן וי."

ספר לנו על קורס ספציפי שהיה משמעותי עבורך ולמה?
 
קורס "ניהול השיווק" אשר נלמד בשנה א' – קורס מרתק, הדריך אותנו איך להתאים את הזמן והמקום הנכונים לפיתוח עצמי וכמובן דרכים ומודלים לשיווק העסק או החברה בה נעבוד בבוא הזמן."מימון" – בקורס מימון למדנו גם תחומים שנוגעים דווקא לחיים האישיים ולניהול כלכלי נכון כאנשי משפחה כגון: משכנתאות, הלוואות ועוד.התואר בעצם מכין אותנו לחיים האמיתיים שאנחנו לא תמיד מבינים בהם, הוא מרחיב אופקים מקצועיים ואישיים.

מה מיוחד בעיניך בחוג לכלכלה וניהול באקדמית גליל מערבי?
 
אני מצפה בכליון עיניים לפרקטיקום, להיכנס לתוך חברה, לקחת פרוייקט, איזשהו משבר או בעיה שקיימת ולטפל בה מהשורש עם הכלים שקיבלנו בלימודים התיאורטיים, אין יותר פרקטי מזה.שילוב ניהול הפרוייקט ויישום התיאוריה שלמדנו, יביא אותנו לתוצאות מירביות באפקטיביות הלימודים ובפתרון המשבר או הבעיה.

מרצה שהיווה עבורך השראה, סיפור מיוחד?
 
דר' לביב שאמי – מלמד בצורה מדהימה, לא רק מעביר את הסילבוס כדי שנעבור את המבחנים אלא נכנס לעומק הקורה, מאתגר אותנו בשאלות עומק מהעולם האמתי שמחוץ לאקדמיה. דר' שאמי לוקח דוגמאות אמיתיות ומנתח אותן, לא בהכרח בפן הרלוונטי רק לחומר הלימודי וזה מספק לנו נקודות ראייה אחרות של הבנה מעמיקה על תועלת החומר הנלמד.
יאן שיך - מתרגל שלנו בכלכלה ומתמטיקה,  נותן מעצמו לכל סטודנט מעל ומעבר, עושה ה-כ-ל כדי שכולנו נצליח, עונה על כל שאלה ברצינות וסבלנות גם לא בשעות קבלת קהל ובעיקר מקנה לנו תחושה שהוא מכבד כל סטודנט.

 

כמה מילים על ביה"ס לניהול:

אני מאוד מרוצה מהרמה הגבוהה בביה"ס לניהול באקדמית גליל מערבי, לצד זאת נשמרת אווירה אישית מול המרצים והתחושה שתמיד יש למי לפנות ולקבל מענה תמיד קיימת.

מה תרצה להיות כשתהיה גדול?
 
אני רוצה להצליח כעצמאי ועם הלימודים אני מרגיש שאני בדרך הנכונה, אין לי  ספק שאני במקום הנכון מצטייד בכלים הנכונים להמשך.
 
חנן אוחיון

חנן אוחיון

חנן אוחיון בן 32, מתגורר בקריית אתא, בוגר תואר ראשון בחוג ללימודים רב תחומיים באקדמית גליל מערבי.הגיע אלינו במסגרת כיתה מוסדית יחד עם עובדי "בזק", חנן קודם לתפקיד מנהל צוות במהלך הלימודים.
 
איפה אתה עובד היום ובאיזה תפקיד?
 
"אני עובד באותו המקום אשר במסגרתו התחלתי את לימודיי לתואר הראשון, חברת בזק.קודמתי לתפקיד מנהל צוות במהלך הלימודים."
 
איך הלימודים באקדמית קידמו אותי?
 
"הלימודים באקדמית גליל מערבי מאוד מעמיקים ומכינים להמשך הדרך האקדמית, כעת אני נמצא בתהליך הרשמה לתואר שני. היחס האישי והרצון של סגל המרצים להצלחת כל סטודנט תרמו רבות לסיום לימודיי בממוצע גבוה המאפשר לי לבחור בין מגוון אפשרויות להמשך לימודיי לתואר שני.
הלימודים חיזקו אותי בתפקידי כמנהל צוות ועזרו לי להשתפר ולהיות מנהל טוב יותר. קבלתי בהתואר הראשון המון כלים שאני בהחלט מיישם בעבודה היומיומית שלי.
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
 
וואו, יש לי לא מעט, אנסה לקצר... ד"ר צביקה וינר, הנגיש לנו את החומר בצורה פשוטה וברורה,
הוא העביר את הקורסים בצורה מעניינת ויצר סקרנות בקרב הסטודנטים.
ד"ר וינברג עינבל, דיקנית הסטודנטים - אני חושב שאופן הטיפול והיחס שקיבלתי גרמו לי להבין שבתוך "כל" המערכת הזו שנקראת "אקדמית גליל מערבי" יש גם אוזן קשבת ומי שאפשר לפנות אליו ולקבל מענה הולם.
ואחרונה ומאוד משמעותית היא ד"ר אסנת עקירב, הכריזמה שלה, הדומיננטיות והאופן שבו מעבירה עקירב את ההרצאות בכיתה הותירו אותי נלהב וסקרן, ההרצאות יצרו בי עניין רב. הבנתי את החשיבות במעורבות של כל אזרח ואזרח בפוליטיקה הישראלית וזה בהחלט הביא אותי להחלטה להמשיך לתואר שני ולנסות להשפיע על עתיד המדינה שלנו בכלל ושל כל אחד מאיתנו בפרט.
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציע לעשות את המסלול שלי כי:
 
"המסלול נוח מאוד לאנשים עובדים במשרה מלאה. בנוסף, הוא גם מאוד ממוקדו ואני אסביר, היות ולא הייתי ממוקד לגבי מה אני בדיוק רוצה ללמוד ובנוסף, התחלתי את לימודיי בגיל יחסית מאוחר, מצאתי שהתואר חשף אותי להרבה מאוד תחומים שלא חשבתי שידברו אליי או תחומים שחשבתי שלא אצליח להתמודד איתם ולבסוף התגלו כמרתקים ביותר כגון סטטיסטיקה. בסופו של דבר התוצאה היא שיצאתי עם תואר ואני הרבה יותר ממוקד לגבי שאיפותיי לעתיד."
 
טיפ לסטודנט שנה א':
 
"שיאמין בעצמו! אם משהו נראה מורכב אז שיאמין שהכל אפשרי כי באקדמית גליל מערבי תמיד יש למי לפנות וכמובן להציב יעדים לעצמו כל הזמן, לאתגר את עצמו."
 
משהו קטן לסיום?

תודה רבה לאקדמית גליל מערבי על תקופה משמעותית ונפלאה, תמשיכו להוביל וליצור עולם מלא באנשים משכילים

אן זינגר

אן זינגר

מה למדתי במכללה:
קרימינולוגיה.
 
איפה אני היום:
לומדת תואר שני בקרימינולוגיה קלינית באוניברסיטת בר-אילן ומתנדבת במערך של קהילה טיפולית לנשים שיוצאות ממעגל ההתמכרות. נמצאת איתן יום בשבוע ומעבירה הדרכות שונות.
 
איך הלימודים קידמו אותי: בזכות הלימודים הגעתי לתואר השני ברמה טכנית-תיאורטית מצוינת. בוגרי אוניברסיטאות עם תארים בפסיכולוגיה וחינוך הגיעו עם צורך לבצע השלמות רבות, ובוגרי הקרימינולוגיה במכללה הגיעו בלי צורך להשלים אפילו שעה. הגענו מלאים בתוכן רציני. המכללה בכלל והחוג בפרט ממש גידלו אותי לתוך כל מה שקשור לאקדמיה. למדתי הרבה מעבר ללימודים.
 
רגע בלתי נשכח מתקופת הלימודים:
בשנה הראשונה לא עברתי את אחד הקורסים בסטטיסטיקה, וזה היה נראה כמו נקודה שאי אפשר להמשיך ממנה. הבעתי את הקשיים שלי בכנות מול כל המערך מרצי החוג?, ובאמת היה מי ששמע וראה. בסופו של דבר קיבלתי איזשהו פתרון יוצא דופן והצלחתי להמשיך ביחד עם כולם. איפשרו לי להביא את עצמי כמו שאני וללמוד ביחד איך מתנהלים. לא חשבתי שבתוך האקדמיה יספגו את זה, אבל היה שם מי שהקשיב. זו החוויה שאני הולכת איתה עד היום – שאני יכולה להרים טלפון ויש בית לחזור אליו.
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציעה לעשות את המסלול שלי כי:
התכנים הם רחבים ועמוקים מאוד. למי שרוצה לצאת לקרימינולוגיה קלינית – אין מדויק מזה. גם אלו שממשיכים לחינוך ולפסיכולוגיה יוצאים עם מבואות שימושיים בהרבה תחומים.
 
אם לא הייתי עוסקת בתחום שלי הייתי עוסקת ב:
לא רואה את עצמי בשום מקום אחר. זה לא תמיד קל, אבל ברור לי שזה המקום הנכון עבורי.
 
טיפ לסטודנט שנה א':
שיבואו פתוחים ללמוד, יש הרבה מה ללמוד ולספוג מהמרצים. הרבה דברים חדשים לקלוט.
 
אורן שגב

אורן שגב

מה למדתי במכללה:
תואר ראשון רב תחומי בכלכלה ומינהל עסקים. בהמשך תואר שני במנהל עסקים במכללה נתניה.
 
איפה אני היום:
מנהל בקרה עסקית באלביט. יש לי צוות של שני עובדים ואנחנו מבצעים בקרה שוטפת לכל ההיבט הפיננסי והתפעולי של פרויקטים, בעיקר בסקטור הצבאי. אנחנו אחראים ללוות את מנהל הפרויקט ולתת לו מידע שוטף על העמידה ביעדים – גם פיננסיים וגם תפעוליים.
 
איך הלימודים קידמו אותי:
התפקיד דורש יכולת למידה עצמאית, וזה משהו שהאקדמיה מפתחת אצלך. פיתוח מיומנויות וכלים, חשיבה מובנית, יצירתיות – כל אלו התפתחו אצלי במהלך הלימודים. האקדמיה יודעת לשים מסגרת לדברים. בנוסף, הקניית ידע מקצועי של מושגים מספקת שפה משותפת עם אנשי הצוות.
 
רגע בלתי נשכח מתקופת הלימודים:
במכללה קיבלתי את ההזדמנות להיות מתרגל עוד כשהייתי סטודנט ואיפשרו לי לעמוד מול כיתה של עשרות אנשים פעם ראשונה שאתה נכנס לכיתה ומבין פתאום את המעמד.
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציע לעשות את המסלול שלי כי:
הוא פותח ידע נרחב - מקצועי וניהולי. אתה מקבל יכולת להתמודד עם עולם הניהול והכלכלה שאיתו אתה צריך להתמודד בעבודה. זה תוכן מקצועי שבלעדיו אי אפשר לעסוק בתחום.
 
אם לא הייתי עוסק בתחום שלי הייתי עוסק ב:
משפטים. כי אני נמשך לעולם החוק והחוקה, לפאסון, לטייטל.
 
טיפ לסטודנט שנה א':
כבר בלימודים חפש אפשרות להשתלב במקום עבודה בהקדם האפשרי, רצוי בחברה שהיא תעשייתית ויצרנית. אל תישאר במבט-על, אלא תחווה דרך האצבעות והרגליים. קשה להיקלט בחברות טובות לאחר סיום הלימודים, הרבה יותר קל לשדרג משרת סטודנט לעובד מן המניין במשרה מלאה.
תומר לופו

תומר לופו

מה למדתי במכללה:
חינוך ולקויות למידה
 
איפה אני היום:
מחנך כיתת "אתגר" (המקדמת ילדים מתקשים לקראת בגרות מלאה) בכפר הנוער גלים. בנוסף, מלמד שם מתמטיקה.
איך הלימודים קידמו אותי: החשיפה לנושאים רבים בתחום החינוך ולקויות הלמידה מסייעת לי מאוד באיתור הקשיים של תלמידים בכיתה וגם בפרקטיקה של העזרה להם. זה מפתח מאוד את החשיבה היצירתית בהוראה.
 
איך הלימודים קידמו אותי:
החשיפה לנושאים רבים בתחום החינוך ולקויות הלמידה מסייעת לי מאוד באיתור הקשיים של תלמידים בכיתה וגם בפרקטיקה של העזרה להם. זה מפתח מאוד את החשיבה היצירתית בהוראה.
 
רגע בלתי נשכח מתקופת הלימודים:
ההיכרות עם ד"ר ורד וקנין-נוסבאום, ראש החטיבה ללקויות למידה אז וכיום ראשת החוג לחינוך. כל אחד צריך מבוגר משמעותי אחד שמאמין בך. היא איתרה אותי מהר מאוד וקידמה אותי להיות עוזר מחקר והוראה שלה.
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציע לעשות את המסלול שלי כי:
הוא נותן את האפשרות לגעת בהרבה בני אדם ולכוון אותם להתנהלות נורמטיבית בחברה. הלימודים מספקים חשיפה לתחומים רבים ונוגעים במגוון גדול של נושאים. רוב הסגל האקדמי במכללה מגיע מהשטח, אז יש המון דוגמאות חיות ולא מסתפקים בלקרוא מהדף על דברים שאנשים אחרים עשו. יש יכולת להתמקצע בבחירה של קורסים שקשורים לתחום שאתה אוהב. הכיתות לרוב קטנות ויש יחס אישי וזמינות גבוהה מאוד של המרצים.
 
אם לא הייתי עוסק בתחום שלי הייתי עוסק ב:
מלצרות (צוחק). כי זה אחלה כסף וגם נותן סיפוקים מיידיים ועבודה עם אנשים.
 
טיפ לסטודנט שנה א':
תשקיע במבואות. המבוא התיאורטי הוא הבסיס לכל התחומים. מהלמידה מהמבוא לפרקטיקה אתה מקבל את ההבנה על התהליכים שקורים – ואז יהיה לך קל ליישם כשתגיע לשטח.
אדם בן-קיקי

אדם בן-קיקי

סטודנט לניהול וכלכלה ששובץ לפרקטיקום בעיריית קריית ים.
 
 
הפרקטיקום בביה"ס לניהול ע"ש סר הארי סולומון  מאפשר לסטודנטים להציץ לחיים שאחרי התואר ולהתנסות בעבודה בשטח – בליווי צמוד של מנחה מקצועי.
 
במסגרת הפרויקט מתמקדים אדם וחבריו לצוות בהתחדשות עירונית דרך תכנית פינוי-בינוי. חברי הצוות מנסים להבין מה יהפוך שכונה מסוימת בעיר לאטרקטיבית יותר עבור דיירים פוטנציאליים. "יכול להיות שאחרי שנגיש את הדו"ח הזה יעברו אפילו חמש שנים עד שהתוכנית תצא לדרך – כי בגלל הביורוקרטיה עיריות עובדות לאט מאוד", מספר בן קיקי. "רק להיפגש עם מהנדס מחוז יכול לקחת שלושה חודשים. אבל זה עדיין מרגש שעושים משהו בפועל ולא רק על נייר, משהו שישנה את השטח – גם אם זה ייקח זמן. יש ימים שאנחנו יוצאים לשטח ומסתכלים, מסתובבים בשכונה, מדברים עם הדיירים כדי לבדוק מה הם חושבים ולקבל את התמונה הרחבה. זה מרתק".
ניקול מאהלר

ניקול מאהלר

מה את לומדת?
תואר ראשון בלימודי תאטרון.
 
איך ולמה הגעת ללימודים במגמת מחול?
התחלתי את הלימודים עם ניסיון בתור רקדנית ויוצרת. הלימודים נתנו לי הרבה מאוד כלים להיכנס לתחום שעניין אותי מאוד- מחול משולב (מחול שמשלב אנשים עם מוגבלויות פיסיות).
כיצד הלימודים סייעו לך בתחילת הדרך?
 
בזכות התמיכה של המרצה נעמה שפיצר והקורס בהנחייתה, "מחול בקהילה", קבלתי אומץ לפנות למשרד התרבות ולהגיש הצעה לפרויקט שנקרא "רקדן בקהילה". מדובר בפרויקט מסובסד מטעם המשרד בו היוצר מקבל משכורת עבור עבודה במחול עם אוכלוסיות מוחלשות. ללא התוכנית לא היו אוכלוסיות אלו נחשפות למחול. במסגרת הפרויקט הנחיתי מספר קבוצות וביניהם: נערות במצבי סיכון, מבוגרים שמתמודדים עם בעיות נפשיות וצעירים עם מוגבלויות פיסיות. מבחינתי, עצם ההרגשה שאני יוצרת שינוי בחיים של אנשים ומאירה להם צדדים אופטימיים בהווייתם, נותנת תחושת סיפוק גדולה.
 
באילו עוד פרויקטים את מעורבת כיום?
בימים אלה אני מקדמת את המופע "פורנו השראה": יצירה עצמאית מקורית שהעליתי בפסטיבל עכו השנה. היצירה עוסקת ביחסים בין אנשים בלי מוגבלויות נראות לאנשים נכים. המושג פורנו השראה נטבע על ידי אקטיביסטית נכה (בשם סטלה יאנג) שמחתה כנגד החפצתם של בעלי מוגבלויות והשימוש בהם כאובייקטים להשראה. היצירה הסופית מתארת את האינטימיות והכנות שנוצרת שמצליחים להסתכל מעבר לדעות הקדומות. בנוסף, אני מלמדת חוג מחול משולב בעין המפרץ. כולם מוזמנים לבקר.
 
מה את הכי אוהבת בלימודים ובמכללה?
אני הכי אוהבת את התחושה הטובה שהמערכת נותנת לסטודנט. היחס האישי והתחשבות בצרכים, כמו הצורך לשלב את הלימודים עם עבודה ואימהות, זה לא משהו מובן מאליו.   
 
מה היית אומרת למי שמתלבט, האם ללמוד במגמה?
למי שרוצה לעסוק בתחום אני יכולה לספר שבתור יוצרת ומנחת קבוצות את הידע המעשי והתיאורטי שאני צוברת בלימודי היום אני מיישמת בשטח, בערב.
 
איזה טיפ יש לך לכלל הסטודנטים במכללה?
זכרו, החטיפים באקדמון זולים יותר מבקפיטריה.
 
תמונה מתוך היצירה: "פורנו השראה"
קרדיט צלם: מנדי פאלק
קובי זגורי

קובי זגורי

סטודנט לניהול וכלכלה ששובץ לפרקטיקום במקום עבודתו- פלרם תעשיות.
 
אצל קובי הדרך לפרקטיקום הייתה קצת שונה. זגורי לומד את התואר במסלול לאנשים עובדים ועובד בפלרם תעשיות, חברה המייצרת לוחות פלסטיק. המדיניות של תוכנית הפרקטיקום היא לעודד סטודנטים הנמצאים בתפקידי ניהול לבצע את   הפרקטיקום במקום עבודתם. זגורי הציע למרכז הפרקטיקום לבצע את הפרויקט בפלרם, מקום עבודתו.
במסגרת זו הפכו זגורי ושני סטודנטים נוספים (המשמשים גם הם בתפקידיניהול) לצוות שאחראי על היעילות התפעולית של המחסן הטכני. בתוקף אחריותם היו צריכים להצביע על כלהבעיות והכשלים של המחסן בשירותובתפעול היומיומי ולהציע פתרונות.
"נפגשים עם אנשים ובודקים מה מפריע להם", מספר זגורי. "חוקרים איפה הבעייתיות ומנתחים את הכל. כך למדתי איך כל המערך הזה מתפקד – מהבקשה למוצר/שירות ועד להגעה שלו. מבינים את כל התהליך מההתחלה: איך דברים קורים, זזים, אילו חוליות יש בשרשרת ומה תפקידה של כל חוליה. הצוות שלי בנה שאלון שביעות רצון שאמור לספק נתונים ולהציף בעיות, ואז ניתחנו את זה והצענו פתרונות – תוך כדי חקירת ספרות בנושא ובדיקת מודלים אחרים הקיימים בשוק".
 
איזה דברים שלמדת בכיתה עזרו לך בהתמחות?
"בראש ובראשונה כל המושגים הטכניים. מה זה שרשרת אספקה, איך המערך מתפקד. בשיעורים קיבלנו דוגמאות של מערכות שונות ותפקודן ותפעולן. תוך כדי העבודה מוצאים את הקשר לתיאוריה ומחברים בינה לבין הפרקטיקה".
 
 
גלעד כאליפא

גלעד כאליפא

מה למדת?
תואר ראשון בלימודי תאטרון.
 
מה אתה יכול לעשות עם תואר ראשון בלימודי תאטרון?
לעבוד עם אוכלוסיות שנות בתחום התיאטרון הקהילתי והחינוכי ולשלב בסיום התואר המשך לתואר שני בתיאטרון ותואר שני בטיפול דרך דרמה.
 
האם תוכל להתפרנס מעבודה בתחום כבר במהלך הלימודים?
הלימודים אינטנסיבים אבל בלי שום ספק התואר חושף אותך לקבוצות ומוסדות בהם תוכל להשתלב ולעבוד במהלך התואר .
 
האם ניתן לשלב עשייה אמנותית ועבודה חינוכית וקהילתית?
כן, ללא שום ספק.
 
האם התואר יאפשר לך ללמד בבית ספר?
התואר יחודי בכך שהוא תואר אקדמי ומאפשר לך לפתוח מגמות תיאטרון (שילוב של תעודת הוראה) וללמד בבתי ספר יסודי ותיכונים.
 
מה הקשר בין תאטרון חינוכי וקהילתי לטיפול באמנויות?
הקשר הוא בלתי נפרד , כשאץה עובד עם הקהילה הפאן הטיפולי נכנס גם אם נרצה וגם אם לא
 
לירן סנקר

לירן סנקר

בוגר החוג לניהול וכלכלה, ששובץ לפרקטיקום בספריה המרכזית
בטכניון ובתום ההתנסות זכה לקבל תפקיד שם.
 
הפרקטיקום שלו כבקר תקציבים בספריה המרכזית של הטכניון הפגיש אותו בעיקר עם מחשבים, ספרים ומספרים. "בפרקטיקום עזרתי למנהלת החשבונות בניהול התקציבים, הבקרה התקציבית והנהלת החשבונות של כל ספריות הטכניון", הוא מספר. "לכל פקולטה יש את הספרייה שלה, אבל העובדים של הספרייה המרכזית אחראים על כל ספריות הפקולטות מבחינה תקציבית. זו הרבה עבודה טכנית, עבודה של מספרים: חשבוניות, תקציבים, בניית טבלאות אקסל. לי זה היה מעניין כי אני איש של מספרים. לאחר שלושה חודשי פרקטיקום מנהלת החשבונות הציעה לי משרת סטודנט. נעניתי להצעה, ועוד מעט אני סוגר שנה בתפקיד. בכל מקרה המשכתי ללמוד לתואר שני בסטטיסטיקה ולוגיסטיקה באוניברסיטת חיפה כי אני מבין שצריך בימינו בשוק ובעיקר במקום עבודתי יותר מתואר ראשון".
מה למדת שם במהלך הפרקטיקום?
"את הדבר הכי חשוב: יחסי אנוש ויחסי עבודה עם אנשים אחרים. התמקצעתי ב־ SAP ובאקסל ורכשתי ניסיון בתוכנות מחשב שונות. וכמובן המון ידע וניסיון בניהול ובקרת תקציבים, ניתוח דוחות, ניתוח כמויות של מידע – אלו דברים שלא לומדים בתואר".
רוית שטרן

רוית שטרן

מה למדת?
תואר ראשון בלימודי תאטרון.
 
מה את יכולה לעשות עם תואר ראשון בלימודי תאטרון?
קודם כל את יכולה לשמוח שסיימת תואר בתחום שאת אוהבת! ודבר שני יש המון תחומים את יכולה לפתוח קבוצת תיאטרון קהילתי בכל קהילה שמדברת אליך, ילדים, נוער, מבוגרים וקשישים. עם מגוון אוכלוסיות. את גם יכולה להיכנס למערכת החינוך הפורמלי וללמד תיאטרון. פשוט תבחרי מקום ולכי על זה!
 
האם ניתן להתפרנס מעבודה בתחום כבר במהלך הלימודים?
בוודאי! גם עוד לפני שמסיימים את התואר יש עבודות למשל בקרן קרב שמחפשים מורים לתיאטרון (גם לא מוסמכים) והרבה מקומות שצמאים לעשיה תיאטרונית, אני למשל כבר בשנה הראשונה של הלימודים פתחתי קבוצה במועדונית של הרווחה במעלות.
 
האם תוכל בעתיד לשלב עשייה אמנותית ועבודה חינוכית וקהילתית?
בעיני זה דבר שמגיע יחד כבר מהרגע הראשון! תיאטרון קהילתי לא צריך להיות אמנותי פחות מכל אמנות אחרת.
 
האם התואר מאפשר ללמד בבית ספר?
כבר בשנה השלישית לתואר ניתן לשלב לימודי הוראה בתיאטרון מה שמאפשר לימודים של חטיבה ותיכון.
 
 מה הקשר בין תאטרון חינוכי וקהילתי לטיפול באמנויות?
תיאטרון קהילתי מפגיש אותנו עם כל הדברים הכי אינטימיים שלנו בחיים, חלקם ידועים לנו ופתורים וחלקם עוד טריים. המפגש הזה הוא סוג של טיפול בפני עצמו (למרות שתמיד חשוב להבין שאנחנו לא קבוצה טיפולית כל עוד אנו מוכשרים לכך) לכן הקשר הוא מאוד טבעי ואף מתבקש.
 
האם לימודי התיאטרון במכללה הם בסיס ללימודי דרמה תיראפיה ופסיכודרמה?
הם בהחלט בסיס, זוהי אחת השיאיפות שלי... אולי נתראה.
 
יוליה הדר יליסבטסקי

יוליה הדר יליסבטסקי

מה למדת?
למדתי תואר ראשון בניהול.
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
אני עובדת היום בחברת הראל במחלקת תביעות בריאות וחו"ל כרפרנטית במוקד ניתוחים.

כיצד מה שלמדת מסייע לך בביצוע תפקידך?
תכני התואר, קורסי ניהול בפרט, עזרו לי להבין יותר את עולם הארגונים. משאבי אנוש, פסיכולוגיה חברתית, אסטרטגיה ושיווק, יישומי מחשב ואקסל, אך יותר מהתכנים עזרו לי המטלות שהיו במהלך התואר שהעניקו כלים להתמודדות עם תכנים חדשים ולמידתם, עמידה בזמנים, התמודדות עם לחץ וחלוקת זמן בין משימות, הצגה עצמית מול קהל ועוד. כל הדברים הבסיסיים האלה שנרכשו מאותן משימות של הצגת עבודות מול כל הכיתה והכנת פרזנטציות.
התואר פיתח סקרנות ללמידה מתמדת של דברים חדשים ואמונה בעצמי שאפשר ללמוד תמיד הכל, פתיחות מחשבתית, לדעת להתאים את עצמי לסביבה שבה נמצאת.
הדברים הבסיסיים שהם כה טריוויאליים הם הכלים האמיתיים שקיבלתי שמשמשים בחיים ובעבודה, כי תכנים יכולים תמיד להשתנות.
 
למה את הכי מתגעגעת במכללה?
מתגעגעת מאוד לחברים, מרצים ומתרגלים, היחס האישי והאווירה.

מה הטיפ שלך למי שמתחיל ללמוד?
לזכור כי הגישה שלו ולא הכישרון שלו יקבעו כמה גבוה הוא יגיע.
לין זוהר

לין זוהר

מה למדת?
תואר ראשון בתאטרון-מחול
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
מלמדת מחול ילדים מגלאי 4-11 בנים ובנות ברחבי המועצה האזורית מטה אשר
 
כיצד מה שלמדת מסייע לך בביצוע תפקידך?
הלימודים במכללה נתנו לי מגוון שלם של טכניקות כיצד להיות מורה יותר טובה. חידשו לי דברים שלא ידעתי על סגנונות ריקוד מסויימים ונחשפתי לסגנונות חדשים ומרעננים שנתנו לי המון חומר לעבוד איתו בשיעורים שלי היום. מכיוון שהשיעורים היו מגוונים ולא רק עסקו במחול אלא גם באיך לגשת לכל מיני סוגים של אוכלוסיות שרוצים ללמוד מחול או שדרך תנועה ניתן להגיע אליהם בצורה יותר מהנה וחוויתית
כמו נוער בסיכון וקשישים.
 
למה את הכי מתגעגעת במכללה? 
לקבוצה איתה למדתי. האנשים שפגשתי הם אנשים שישארו איתי לכל החיים, ההוויה שנוצרה בינינו ועצם העובדה שהיינו קבוצה מאוד מגוונת, כל אחד הביא את העולם שלו בין אם זה בעולם התאטרון או המחול היה תמיד ממי ללמוד ולהתרשם. 
 
מה הטיפ שלך למי שמתחיל ללמוד?
ללמוד בלב שלם. גם אם יש תחומים מסויימים שלא מדברים אליכם בהתחלה,
תמיד באיזשהו שלב משהו יתפס אותכם ואתם תהיו מהופנטים ותרצו רק עוד ועוד אינפורמציה.
אז תשארו עם ראש פתוח ותקבלו בברכה כל קורס וכל מבחן גם אם קצת קשה.
חן אורמן

חן אורמן

מה למדת?
תואר ראשון בלימודי שימור.
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
כיום אני עובדת ברשות העתיקות, מינהל שימור בתפקיד מפקחת שימור עכו.
 
כיצד מה שלמדת מסייע לך בביצוע תפקידך?
התואר הכיר לי תחומים מגוונים בעולם השימור הנוגעים להיסטוריה, אמנות, סוציולוגיה וטכנולוגיות בנייה. בנוסף, קיבלתי כלים שעזרו לי להבין איך כל התחומים האלה מתחברים ביחד ולהבין מה הגישה שלי לשימור ועזרו לי למצוא את הנישה שלי בעולם כל כך רחב.
 
למה את הכי מתגעגעת במכללה?
להווי החברתי. נמצאים בתחום עם אנשים שאוהבים את עולם השימור. הלימודים היו מלאים בפעילויות והרווחתי זיכרונות.
 
אילו טיפים היית נותנת לסטודנט שמתחיל ללמוד במכללה?
לתת זמן והזדמנות ללימודים. רובנו חוזרים ללמוד שנים אחרי התיכון ולוקח זמן להתחבר למקצוע ולחזור למסגרת הזו ולעמוד בלחץ של מבחנים והגשת עבודות.
אני מציעה לבוא בגישה חיובית כי התקופה הסטודנטיאלית עוברת מהר ובסוף נהנים גם מזה.
 
רונית מרקדו

רונית מרקדו

מה למדת?
תואר ראשון בתיאטרון - המגמה לתיאטרון חינוכי קהילתי.
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
מנחה 2 קבוצות תיאטרון קהילתי - האחת של מוגבלים שכלית והשנייה של קשישים. ב "תיאטרון העם" בניהולו של יוסי אלפי - בצוות ההפקה של פסטיבל מספרי הסיפורים. ומעבירה שיעורי עזר לסטודנטים הלומדים בחוג לתיאטרון במכללה. כבר במהלך הלימודים, הדרכתי בתחום הדרמה ב "קרן קרב" והעברתי שיעורי "תיאטרון - סיפור" בגני ילדים.
 
כיצד מה שלמדת מסייע לך בביצוע תפקידך?
הלימודים עסקו בכל התחומים הקשורים לעולם התיאטרון, החל מהיסטוריה ותאוריה, דרך לימודי משחק, בימוי וכתיבה דרמטית. כמו כן התנסינו בהנחיית קבוצות ובהכנת תלמידי תיכון לבחינת הבגרות המעשית בתיאטרון. הלימודים הפכו למקצוע מיד עם צאתי לשוק העבודה, וזאת עוד במהלך הלימודים.
 
למה את הכי מתגעגעת במכללה?
לאווירה הסטודנטיאלית, השיעורים המרתקים, השיחות עם המרצים שהיו בשבילי מודל לעשייה תיאטרונית בקהילה וליצירה בתחום התיאטרון, ימים של חזרות, ובפרט לחברותיי וחבריי ללימודים, אשר הפכו להיות האנשים הקרובים ביותר אליי במהלך תקופת הלימודים, ואשר נשארו ויישארו לעד חבריי הטובים.
 
אילו טיפים היית נותנת לסטודנט שמתחיל ללמוד במכללה?
להגיע עם ראש פתוח וסקרנות ללמידה. ללמוד בהנאה תוך רצון להתפתח. לא להיכנע לקשיים, ולקחת הכל בקלות ובפרופורציה. לא לדחות עשיית והגשת מטלות ועבודות. ולזכור לאורך הדרך שמדובר בתקופה מאתגרת אך יפה ומשמעותית להמשך החיים.
 
עידן זכאי

עידן זכאי

איפה אתה עובד היום ובאיזה תפקיד?
אני עובד בבית לוחמי הגטאות כמדריך במוזיאון. ההדרכה מתעסקת בתערוכות אך גם בערך המוסף שניתן ללמוד מאותה תקופה והדיון שאני מקיים עם הקבוצה בעקבותיו. אני מדריך קבוצות מכיתה ט' עד יב', כולל הכנה למסע פולין. בנוסף, חיילים ומשלחות מסע ישראלי ותגלית.
 
כיצד הלימודים מסייעים לך בביצוע תפקידך?
לימודי במכללה סייעו רבות לתפקידי, בפן התיאורטי-היסטורי, כלומר למידת מידע על השואה ומלחמת העולם השנייה, וכן הלקחים-רעיונות-ערכים שנגזרים מאותה תקופה אפלה וקשה. פתיחת האופקים הייתה חשובה מכל.
 
למה אתה הכי מתגעגע מהמכללה?
אני מתגעגע לחברים לספסל הלימודים, חלקם עוד חברי גם היום, ומתגעגע לשיעורי השואה, ההיסטוריה והמוסיקה ולמרציהם אשר עשו בשיעור הרבה מעבר ללימוד חומר תיאורטי.
 
אילו טיפים היית נותן לסטודנט שמתחיל ללמוד במכללה?
תגיעו עם "ראש פתוח" ורצון אמיתי ללמוד. תגלו מעורבות חברתית ותהיו אכפתיים מהאדם שלומד לצדכם.
 
יהורם אור

יהורם אור

מה למדת?
תואר ראשון בלימודי תאטרון.
 
מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בלימודי תאטרון?
השמים הם הגבול, ולא, זה לא רק סיסמא. עם תואר ראשון בלימודי תיאטרון נפתחו בפניי כל כך הרבה דלתות, הן בתחום הבלתי פורמאלי, הדרכות ילדים, מתנסים בעיר ופתיחת חוגים כבמאי ומנחה תיאטרון קהילתי עצמאי והן בתחום הפורמלי, במסגרת גני-ילדים, בתי ספר יסודיים, תכניות תל"ן של משרד החינוך, קרן קרב, קרן רש"י וכו' ובתיכונים במסגרת המגמה לתיאטרון.
 
האם ניתן להתפרנס מעבודה בתחום כבר במהלך הלימודים?
כן. כבר במהלך הלימודים, החלתי בהדרכה של קבוצות גיל הרך בתיאטרון. עבדתי במסגרת המתנ"ס בעיר, והעברתי חוגים  בגני הילדים. מסגרת הלימודים בחוג לתיאטרון במכללה, מאפשרת יומיים לפחות בהם הבקר פנוי ומצאתי שזה זמן מצוין להגיע למסגרות פורמליות ובלתי פורמאליות להעברת תכנים חינוכיים בתחום התיאטרון הקהילתי. במהלך כל השנים בהן למדתי, עבדתי במקביל בתחום התיאטרון הקהילתי וזאת כבר מהשנה הראשונה ללימודים.  
 
האם תוכל בעתיד לשלב עשייה אמנותית ועבודה חינוכית וקהילתית?
כן. הכלים, התכנים, השיטות והידע המקצועי אותו רכשתי במהלך לימודיי בחוג לתיאטרון היוו עבורי ארגז כלים מצוין בו נעזרתי ועודני נעזר יום יום במהלך העבודה האומנותית והחינוכית בקהילה. יש נטייה לומר כי מה שלומדים במהלך הלימודים לתואר ראשון, שונה בתכלית ממה שפוגשים בסיום הלימודים כשמגיעים לעבודה בשטח. אני יכול להעיד כי לא כך בחוג לתיאטרון, הלימודים והתכנים שפגשתי בהרצאות ובסדנאות, היו המאקרו של הפעילות האמיתית בשטח, כל מה שלמדתי במסגרת הלימודים בחוג, באו לידי ביטוי בעבודה בפועל, מאות התרגילים, האפשרויות, הרעיונות, הטכניקות, החשיבה מחוץ לקופסא, התעוזה והיצירתיות אותם ספגתי מחברי ומרציי במהלך הלימודים, הם כלי העבודה שלי בשטח ומשמשים אותי רבות לקידום העשייה האומנותית והחינוכית שלי בקהילה ובבית הספר לצד ההגשמה העצמית והדרור לחופש האומנותי שלי.  
 
האם התואר מאפשר ללמד בבית ספר?
כן. התואר שקבלתי במסגרת החוג עם סיום לימודי, הוא תואר אקדמי לכל דבר. בימים אלו אני לומד לתעודת הוראה המתבססת  על לימודי התואר שלי בחוג לתיאטרון. עם תעודת הוראה זו, אוכל להגיש מועמדות ללמד בתיכונים, בבתי ספר יסודיים ובגנים. עם התואר בתיאטרון אוכל לבחור לעבוד בתחום הפורמלי כדוגמת משרד החינוך במסגרת הגנים, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים או בתיכונים השונים במסגרת המגמות לתיאטרון לצד בחירה של עבודה בתחום הבלתי פורמלי.  
 
האם תוכל ללמד חמש יחידות בתאטרון לבגרות?
כן. התואר בחוג לתיאטרון מאפשר לי להשלים תעודת הוראה בעזרתה אוכל ללמד בבתי הספר התיכוניים, במגמות תיאטרון ולהגיש לבגרות בתיאטרון, בגרות שהינה מעשית ועיונית על פי דרישות משרד החינוך. התואר מקנה לי את כרטיס הכניסה לעבודה במסגרות פורמאליות אלו הנמצאות בפיקוח פדגוגי ומקצועי של משרד החינוך. כל בוגר של החוג לתיאטרון יכול ללמד לבחינות הבגרות ברמת 5 יח"ל בכל תיכון שיבחר להגיש מועמדות אליו.
 
 מה הקשר בין תאטרון חינוכי וקהילתי לטיפול באמנויות?
ידוע, שתיאטרון הוא הזדמנות להסתכלות פנימית אל נפש האדם. דמויות, זהות, בטחון עצמי, דימוי עצמי, עבודה מול קהל, יצירתיות, רגש, מגע וגוף. תואר ראשון בתיאטרון חינוכי מהווה בסיס להמשך לימודים בתחום הטיפול באומנויות, דרמת טרפיה, פסיכותרפיה, מטפל רגשי, מאבחן ועוד. הבסיס להמשך לימודים לתחום הטיפולי הוא התואר אותו קבלתי במסגרת החוג לתיאטרון חינוכי קהילתי. זהו תואר איכותי שמתקבל בהערכה רבה בכל מסגרת המכשירה מטפלים בתחום האומנויות והתיאטרון בפרט.
 
איך, איפה ומתי אפשר לרכוש תעודת הוראה בתאטרון?
כבוגר של החוג לתיאטרון חינוכי קהילתי, מוזמנים בוגרי החוג וסטודנטים שנה ג', לבית הספר לחינוך של אוניברסיטת תל אביב להמשך לימודים לתעודת הוראה. במסגרת הלימודים לתעודת הוראה, זוכים בוגרי החוג לתיאטרון של מכללת עכו בלבד לפטור מ-12 נקודות מתוך ה-40 הנדרשות להשלמת תעודת הוראה. הדבר אינו עניין של מה בכך ומהווה פריווילגיה חסרת תקדים לכל המבקש להשלים תעודת הוראה. את תעודת ההוראה לומדים באונ' תל אביב, (שהתחבורה אליה בעזרת הרכבת נגישה ופשוטה מאוד) ע"י צוות מרצים של ביה"ס  לחינוך של אוניברסיטת תל אביב הנחשב לטוב ביותר בתחום הכשרת מורים להוראת התיאטרון.  פרט חשוב נוסף, את הלימודים להשלמת תעודת ההוראה ניתן להתחיל כבר בשנה השלישית ללימודי התואר במכללה מה שמקצר את הדרך ומאפשר שילוב של סיום התואר עם השלמת לימודי תעודת ההוראה.
 
האם לימודי התיאטרון במכללה הם בסיס ללימודי דרמה תיראפיה ופסיכודרמה?
כן. הלימודים במסגרת החוג לתיאטרון במכללה מהווים את הבסיס והשלב הראשון בדרך ללימודי דרמה תרפיה, פסיכודרמה ולהכשרת מטפלים באומנויות. הלימודים מוכרים ע"י כל בתי הספר והמכללות המכשירות סטודנטים להיות מטפלים. יתרה מכך, הלימודים במסגרת החוג לתיאטרון במכללה, מזמנים מפגשים רבים עם אוכלוסיות שונות מכל קצוות הקשת לאורך ובמהך הלימודים. מפגשים אלו מאפשרים בחינה אישית ובירור אישי של כל סטודנט עם עצמו באם יבחר להמשיך ללימודי מטפל. התואר אותו זוכים לקבל בוגרי החוג הוא הבסיס להמשך הלימודים לתואר שני בתחום תיאטרון ומדעי הרוח ולתחום הפרא-רפואי כדוגמת דרמה תרפיסט/ית ופסיכותרפיסט/ית.
 
למה תאטרון באקדמית גליל מערבי דווקא?
בחוג לתיאטרון במכללה פגשתי את טובי המרצים בתחום התיאטרון, כל אחד ואחד הבכיר והמוערך בתחומו. כבר בשנה הראשונה ולאורך כל שנות הלימודים, נפגשתי עם אוכלוסיות, הדרכתי, נחשפתי לתכנים חדשים, התנסיתי והייתי שותף פעיל לכל פעילות החוג לאורך כל הלימודים ובכלל זאת, הפקות מקור, הפקות כנסים, הפקות אירועים קהילתיים, מפגשים עם הקהילה מחוץ למסגרת המכללה, מפגשים עם אוכלוסיות מיוחדות ועוד ועוד.
במשך כל שלוש שנות לימודיי, מצאתי שאני מעשיר כל יום עוד ועוד את ידיעותיי ואת התנסויותיי מה שהכשיר אותי והביא אותי לשטח בטוח בעצמי, מלא ידע ורעיונות ליישום אותם רכשתי מטובי המרצים ומחברי לחוג לאורך הלימודים.
האווירה בחוג היא אישית, האוזן קשבת והמרצים עושים ימים כלילות בכדי להיות שם עבור כל סטודנט וסטודנט תוך שהם מזהים את הפוטנציאל שבו, את החזקות שבו ומזניקים אותו מעלה. המרצים בחוג, היו שותפים לקשיים האישיים, באם היו כאלה ותמכו מעבר לנדרש ולשעות הלימודים תוך שהם מלווים בבטחה ומרגיעים את החששות באם היו כאלה.
החוג לתיאטרון במכללה האקדמית גליל מערבי, הוא בבחינת מעבדת מאקרו של המציאות בשטח, וכשהגעתי אל השטח, הרגשתי שקבלתי את ההכשרה המתאימה, הנכונה והמקצועית ביותר עד כך שהשטח לא היה זר לי ויכולתי להתחיל בעשייה ולהתפרנס מעבודתי כבימאי ויוצר תיאטרון חינוכי קהילתי בקהילות השונות.
 
סיארי נדיה סמר

סיארי נדיה סמר

מה למדת?
תואר ראשון בלימודי תאטרון.
 
מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בלימודי תאטרון?
ללמד ולהנחות במגוון מקומות כגון: בתי ספר יסודיים, מוסדות חינוך בלתי פורמליים, קבוצות תיאטרון קהילתי ועוד, וכמובן לביים טקסים שונים בקהילה כמו מסיבות סיום. ישנו ביקוש לחוגי וסדנאות תיאטרון, כך שאפשרי בהחלט למצוא עבודה בתחום. 
 
האם תוכלי בעתיד לשלב עשייה אמנותית ועבודה חינוכית וקהילתית? בהחלט. כל עבודה עם קבוצת תיאטרון קהילתית או עם ילדים ונוער, היא בעלת פוטנציאל ליצירת תהליך אישי וקבוצתי מעצים, מעמיק ומפתח עבור המשתתפים.
 
האם התואר יאפשר לך ללמד בבית ספר?
התואר יאפשר ללמד בבתי ספר יסודיים, וישנה אופציה להשלמה לתעודת הוראה אשר תאפשר ללמד בתיכונים.
 
האם לימודי התיאטרון במכללה הם בסיס ללימודי דרמה תראפיה ופסיכודרמה?
הלימודים מהווים את כל הנדרש מבחינת שעות התיאטרון, וחלק מקורסי הפסיכולוגיה. ישנם קורסי פסיכולוגיה נוספים שיש להשלים עצמאית לצורך קבלה למוסדות מסוימים. עם זאת, התואר מהווה בסיס תיאורטי ומעשי נרחב שחשוב לכל מי שיעסוק בטיפול באמצעות דרמה בהמשך.
 
האם התואר נתן לך מספיק כלים בשביל לעבוד לאחר סיומו?
התואר סיפק לי מגוון כלים הן בפן התיאורטי והן בפן המעשי, התנסות בבניית מערכי שיעור והנחייתם, לימוד תרגילים רבים ובניית "ארגז כלים" שמלווה אותי גם כיום. ההתנסות החשובה לי מכל היתה ההתנסות המעשית של בימוי קבוצה בקהילה בשנה השלישית ללימודים. התנסות זו איפשרה לי "לקפוץ למים" ולהתמודד עם הנחייה של קבוצת תיאטרון כולל בניית תוצר תיאטרוני, לצד ליווי צמוד ממנחה הקורס, ד"ר פיטר הריס. לאחר התנסות זו הרגשתי בעלת ביטחון וניסיון רב יותר, דבר שעזר לי להתחיל לקחת עבודות בסיום התואר ולעבוד בתחום.
 
האם מצאת עבודה בתחום בסיום התואר?
כן, מיד בתום שנת הלימודים השלישית, התחלתי לעבוד כמנחת קבוצות דרמה לילדים ונוער, גם בבתי ספר דרך תכנית קרב וגם בחוגים דרך מתנ"סים ובאופן עצמאי, ובשנתיים שעברו מאז כבר הספקתי לביים מספר מופעים בקהילה ובבתי ספר.
 
אסלאם חוג'יראת

אסלאם חוג'יראת

אסלאם בת 24 מתגוררת בביר אל מכסור שבצפון, סיימה את לימודיה בשנת 2018 במסלול הרב תחומי באקדמית גליל מערבי. במסגרת לימודיה התנדבה בתוכנית שער שוויון דרך הדיקנט וקיבלה פעמיים הצטיינות עשייה חברתית ובנוסף הצטיינות בעקבות השתתפותה בתוכנית UJIA מגבית בריטניה.
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
"כיום אני מנהלת פרויקטים בחברת אפיקס לאימון וייעוץ בתחומי מנהיגות, ניהול ופיתוח אישי. ובנוסף, נמצאת בשנה הראשונה לתואר השני שלי במנהל עסקים התמחות בייעוץ ארגוני במכללת אונו ומשום שהיה לי קשה להיפרד מאקדמית גליל מערבי, לומדת גם הנחיית קבוצות בארגונים ביחידה ללימודי חוץ."
 
איך הלימודים באקדמית גליל מערבי קידמו אותי?
"במסגרת התואר הראשון התפתחתי המון, הן ברמה האישית והן במקצועית, הגעתי לאקדמית גליל מערבי עם רצון ללמוד חינוך, אך לבסוף הבנתי שבתחום החינוך אני רוצה לעסוק כהתנדבות ולא כמקצוע לחיים לכן בחרתי במסלול הרב תחומי אשר חשף אותי למגוון רחב של תחומים אשר ביניהם, עולם התעשייה והניהול. חשיפה זו חיזקה בי את התחושה שאני שייכת למשרות ניהוליות ומשפיעות בארגונים גדולים.
אני יכולה לומר בפה מלא שבזכות התואר הראשון גיליתי את עצמי מחדש, אני מרגישה חזקה יותר ומועשרת בידע חיוני והכרחי לחיי היומיום בעולם המקצועי."
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
"לא אשכח את כל המרצים, כל אחד ואחד מהם השפיע עליי בדרכו שלו, אני בוחרת לציין שניים מהם על אף הבחירה הקשה.
ענבל ויינברג, הדיקנית, בתחילת הדרך הייתה מרצה שלי. במסגרת ההרצאות גליתי שיש לה שיטה וגישה מיוחדת לסטודנטים, מעבירה את החומר בצורה טובה ונגישה. בנוסף, ענבל מאפשרת הרבה פתיחות בינה לבין הסטודנטים. פשוט תענוג ללמוד ממנה.
מאיה הלוי, איתה למדתי קורס פסיכולוגיה חינוכית ועשיתי את הסמינריון שלי – השפיעה עליי, תמכה בי  וגרמה לשינוי בדרך בה אני מסתכלת על החיים, מאיה מאוד אופטימית ורגועה, בן אדם אמיתי שאכפת לו מהסטודנטים ונותנת הרגשה טובה ומכילה. מאיה תמיד דיברה איתנו בגובה העיניים והייתה זמינה לנו לכל עניין ושאלה."
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציעה לעשות את המסלול שלי כי:
"במסלול הרב תחומי נחשפים למגוון תחומים ומגמות, בתוך כל אחד מהתחומים את מוצאת ומגלה את עצמך מחדש ומבינה מהו בעצם היעוד שלך. אני מאוד שמחה שנחשפתי למגוון תחומים, זה סייע לי למקד את עצמי לגבי המשך הדרך שלי.
באופן כללי ארצה להמליץ בחום על אקדמית גליל מערבי שהיא בעצם בית בזכות הסטודנטים שהכרתי והמרצים שזכיתי ללמוד מהם שהם ברמה הכי גבוהה שיש.
חשוב לי מאוד לציין גם את שירותי הדקנט שעוזרים לכל אחד ואחד, מחזקים בך את האמונה בעצמך ועוזרים לך להגיע להצלחה המיוחלת."
 
טיפ לסטודנט שנה א':
"תהיו גאים בכישרון הטמון בכם והכי חשוב תאמינו בעצמכם, ואל תשכחו שזה בסדר גמור גם ליפול אני נפלתי הרבה ומכל נפילה שלי רק למדתי והתחשלתי – היום אני מבינה שהשמיים מבחינתי הם ממש לא הגבול, הם רק התחנה הראשונה של ההצלחה שלי."
 
לסיום:
"מילה אחת שאומרת הכל – תודה! פשוט תודה לאקדמית גליל מערבי"
נאדיה נמירי

נאדיה נמירי

נאדיה בת 53, מתגוררת בכפר שעב. שנה ג' בלימודי   .B.A רב תחומי מצטיינת בגין הישגיה הלימודים. בנוסף, נאדיה סייעה בכתיבת תזה לסטודנטית לתואר שני מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב, בנושא שיתופי פעולה בין ערבים ליהודים בערים משותפות.

איך הגעת ללמוד במכללה?
 
הבת שלי למדה באקדמית גליל מערבי .B.A בחינוך אשכול לקויות למידה והיא כל כך מרוצה שכאשר החלטתי לפנות ללימודים אקדמיים לא היה ספק שזה יהיה באקדמית גליל מערבי, היא המליצה לי בחום על המכללה.
 
אילו כלים ציפית לרכוש במהלך לימודייך והאם התממשו ציפיותייך?
 
באופן כללי אני מאוד מתעניינת בנושאים חברתיים, משאבי אנוש, מזרח תיכון, מדעי המדינה וקרימינולוגיה, כל אלו הם תחומים אשר התואר הרב תחומי באקדמית גליל מערבי נוגע בהם בצורה כזו או אחרת ובכך מתאפשר לי ליהנות מלימודים חווייתיים ומרתקים אשר תואמים את תחומי העניין שלי. אחד החששות הגדולים שלי היה האם אצליח למצוא את עצמי מבחינה חברתית במהלך הלימודים ואני שמחה לומר שבאקדמית גליל מערבי ישנו מגוון רחב של אוכלוסייה וללא ספק הכרתי חברות לחיים שימשיכו איתי הלאה. מעבר לפן המקצועי, התואר תרם לי רבות גם בפן האישי, גרם לי להאמין בעצמי, לדעת שאני יכולה ומסוגלת ומשם הדרך להגשמה עצמית בהחלט סלולה. הגעתי להבנה בזכות התואר והמעטפת הנרחבת שקיבלתי שאין דבר שהוא לא אפשרי, גם עם תשעה ילדים בבית, 18 נכדים שאני מטפלת בהם ללא הרף, החלטתי להתקדם ונרשמתי ללימודי תואר שני.
 
האם תרצי לספר לנו על קורס ספציפי שהיה משמעותי עבורך ולמה?
 
הקורסים במדעי המדינה מרתקים אותי, יש בהם תוכן אשר מבהיר ומציג את המציאות והעולם בו אנחנו חיים, בעיניי, העולם סובב סביב פוליטיקה ולכן ההבנה בתחום הפוליטיקה היא הכרחית.
 
 
מה מיוחד בעינייך בחוג הרב תחומי באקדמית גליל מערבי?
 
במסגרת הלימודים קיבלתי המון ידע כללי ומקצועי, בין היתר נחשפתי לתיאוריות שלא הכרתי ובהחלט שינו לי את צורת ההסתכלות על העולם בחיי היום יום.
 
מרצה שהיווה עבורך השראה, סיפור מיוחד?
 
אני רוחשת לדר' אסנת עקירב חיבה גדולה, היא דחפה אותי קדימה והאמינה בי לאורך כל הדרך, דר' עקירב מאמינה באנשים ומי שבאמת רוצה ומראה נכונות היא תעשה כל מה שביכולתה על מנת לקדם אותו, אני מוקירה לה תודה גדולה.
דר' אריאל כבירי – לימד אותנו יחסים בינלאומיים, קורס מעניין מאוד, רלוונטי ואקטואלי. דר' כבירי תמיד רוצה לסייע לא משנה השעה.  הוא רואה ערך עליון בהבנה של הסטודנטים את החומר, יורד לעומק הדברים עד שכל מי שיושב בשיעור מבין את החומר הנלמד.
פרופ' רונן יצחק –  לימד קורס תיאוריות מדעיות ומוכחות, הוא בן אדם חכם מאוד שכיף ללמוד ממנו, זמין כל הזמן לסטודנטים גם לא בשעת הקבלה. דר' יצחק דואג מאוד לסטודנטים שלו, הוא צנוע מאוד ומדבר איתנו תמיד בגובה העיניים.
דר' לימור יהודה – תומכת ונותנת מוטיבציה להמשך הלימודים, השיעורים שלה מרתקים.

ולסיום?
 
אני אוהבת מאוד את האקדמית גליל מערבי, התמיכה בסטודנט היא אינסופית, יש תחושה שבאופן אישי לכל אחד במוסד אכפת מההצלחה של כל אחד ואחד מהסטודנטים הלומדים בו.
 
 
תמרה ניקולא

תמרה ניקולא

תמרה בת 26 מתגוררת במעיליא בוגרת B.A. בהתמחות תיאטרון-מחול, בחוג ללימודי תיאטרון. לצד לימודיה לתואר תמרה פעלה ועודנה פועלת רבות בתחום המחול, היא מלמדת מחול, רקדנית ומנהלת להקת דבקה. בנוסף, תמרה נרשמה ללימודי תעודת הוראה במחול לשנה הבאה, ועל סמך זה התקבלה כבר השנה ללמד מחול בבתי ספר במסגרת משרד החינוך.  
 
איפה את עובדת היום ובאיזה תפקיד?
 
זכיתי לעסוק במחול עוד בזמן לימודיי לתואר הראשון. עם זאת, התואר קידם אותי ומאפשר לי לעסוק כיום במחול במסגרות שונות ומגוונות, שאליהן הגעתי בזכות התואר - רשת המתנ"סים, משרד החינוך ועוד. כיום לצד הוראת מחול אני מנהלת להקת דבקה וגם רוקדת בה.
 
איך הלימודים באקדמית קידמו אותך?
 
הלימודים באקדמית גליל מערבי נתנו לי מקפצה מטורפת. למדתי עוד דרכי הוראה, וקיבלתי המון טיפים אשר תרמו לי רבות. בנוסף, נחשפתי לתחום התיאטרון והבמה בדברים הכי בסיסיים, מאיך לעמוד על הבמה ועד כניסות, יציאות ועוד. הידע העצום שרכשתי במהלך הלימודים בהחלט קידם ומקדם את הקריירה שלי.
 
קורס/ מרצה/ מקרה בלתי נשכח מתקופת הלימודים?
 
לימודי תיאטרון הם מלאי חוויות והתנסויות כך שיש המון מקרים שאני זוכרת, עם זאת, אני בוחרת לציין מרצים שהינם בלתי נשכחים עבורי.
רנה בדש – לימדה אותנו ליצור משהו מאוד חזק ומשמעותי עבורנו ואיך להפוך אותו מרעיון בסיסי ביותר למשהו מוחשי. למדנו איך לשחזר יצירות קיימות בעזרת האינטרפרטציה שלה לאותן יצירות. לד"ר בדש יש סגנון מיוחד משלה. היא מלמדת בצורה שונה ומגיעה לסטודנטים בדרך אישית, כשהיא מדברת איתנו בגובה העיניים ומייצרת שיח נוח ונעים.
ראבעה מורקוס-רובי – לימדה אותנו הרבה מעבר ללימודים תיאורטיים. היא לימדה אותנו להיפתח האחד לשני, לתקשר ולסמוך האחד על השני. ראבעה אישה מיוחדת ומדהימה, מעבירה את החומר בצורה ברורה ועניינית, תמיד נרתמת לעזור ומספקת בטחון לכל אחד מהסטודנטים על מנת שיגיעו למימוש עצמי מלא.
 
למי שמתלבט מה ללמוד הייתי מציעה לעשות את המסלול שלי כי:
 
אני מציעה בחום ללמוד תיאטרון באקדמית גליל מערבי משום בראש ובראשונה התואר מספק הרבה אפיקי תעסוקה לעתיד. בנוסף, זכיתי בהמון דברים נלווים ללימודים, כגון פרוייקטים אשר חשפו אותנו לקהילה וחיברו בינינו באמצעות האמנות שאותה באנו ללמוד ולעשות.
 
טיפ לסטודנט שנה א':
 
למי שנמצא בתחילת הדרך – הלימודים בהתמחות הם לא רק 'ללמוד' כדי לסיים את התואר. יש המון פרקטיקה - תנצלו את זה!! תלמדו ותחוו, כי רוב התואר הוא מעשי וחוויתי.
 
האם ניתן להשתלב בתחום מבחינת תעסוקתית כבר במהלך הלימודים?
 
בשל העבודה שהתואר הוא מאוד פרקטי כבר במהלכו ניתן להשתלב בהמון אפיקי תעסוקה.