להצליח מכל הבחינות

טיפים להצלחה בתקופת המבחנים

טיפים להצלחה בתקופת המבחנים

תקופת הבחינות מתקרבת ואיתה גובר הלחץ. הפסיכולוג הקליני מנחם אופיר, מדקנט הסטודנטים במכללה האקדמית גליל מערבי מתגייס  להרגיע ולסייע לכם הסטודנטים בהתמודדות עם הערב שלפני ועם יום הבחינה עצמו.
 
 למידה יעילה מתחילה בתכנון זמן יעיל. מומלץ לבנות מערכת לימודים החל משבועיים לפני הבחינה הראשונה, שתכלול תכנון לימודים יומי ופירוט פעילויות אחרות מתוכננות, עבודה, פר"ח, אירועים וכו'. בתכנון נכון ניתן לסיים את חומר הלימודים בזמן ולהשאיר יום לפני כל בחינה לחזרה. חשוב לדעת כי לימוד רציף לאורך שעות אינו יעיל. רצוי ללמוד ביחידות של שעה ולעשות הפסקות. ללמוד רק בשעות שאנו מרוכזים ולשמור על אורח חיים תקין מבחינת אכילה, שינה וחיי חברה. הפחתת שעות שינה אינה אפקטיבית וגורמת ללחץ מיותר. חשוב ליצור חווית לימודים מהנה, שאינה כרוכה בסבל ולא לוותר על בילויים ופעילויות חברתיות שאינן פוגעות בלימודים, אלא משפרים את איכותם.
 
לימוד בקבוצה קטנה מסייע בד"כ לשמור על חווית לימוד יעילה ומהנה. האווירה החברתית מקלה על המתח והיכולת להסביר לאחרים, לבחון אחד את השני ולדון בסוגיות העולות, הופכת את הלימוד לאקטיבי ויעיל יותר.  גם אם אתם אינדיבידואליסטים ומעדיפים ללמוד לבד – סכמו- דברו בקול רם – ככל שתשתמשו ביותר אופנויות – ראיה, שמיעה, הבנה… כך החומר יופנם טוב יותר. לימוד טוב הוא לימוד פעיל – אל תקראו יותר מפעם אחת את כל החומר, נסו לסכם, לבחון את עצמכם ולחשוב על דוגמאות מוחשיות שיקלו עליכם להבין ולזכור. ככל שהסיכום ויזואלי יותר, קל יותר לזכור אותו (השוואות, תרשימי זרימה, גרפים). נסו להשיג בחינות משנים קודמות (בספריה) ולהשיב עליהן. באם בחינות כאילו אינן בנמצא השיגו טיפים מסטודנטים ותיקים – על מבנה הבחינה, דרישות המרצה ואולי אף שאלות לדוגמא. ככל שיהיה לכם יותר מידע על הבחינה כך הלימוד יהיה אפקטיבי יותר".
 
הרפיה באמצעות דמיון מודרך ערב לפני הבחינה: הרפיית השרירים והעצבים משנה ומרגיעה את תדר פעילות גלי המוח ומאפשרת שינה שקטה ונטולת מחשבות. שכבו על הגב בפישוק נוח של הידיים והרגליים  הרפו את השרירים השונים מהראש ועד כפות הרגליים. תרגלו נשימות בטן כדלהלן: (1) שאפו אוויר דרך האף במשך 2-3 שניות (2) העבירו את האוויר לבטן ע"י הוצאת הבטן החוצה והחזיקו את האוויר במשך 6 שניות. (3) נשפו את האוויר דרך הפה במצב כמעט סגור במשך 8 שניות. יש לתרגל את נשימות הבטן כ – 6 פעמים באופן מתון וללא מאמץ כדי להשיג רגיעה עמוקה. כאשר הגוף נינוח והנפש רגועה, דמיינו את עצמכם קמים בבוקר למחרת במצב רוח טוב, משוחרר ושקט, מגיעים לכיתה בה מתקיימת הבחינה. דמיינו את עצמכם יושבים מול הבחינה רגועים ונינוחים מתוך חוויה פנימית של ידיעה וביטחון. התבוננו בדמיונכם בשאלות הבחינה ללא מתח ודמיינו את עצמכם עונים על השאלות באופן זורם ובהצלחה מרבית.
 
אוכל להצלחה ובוקר הבחינה:  מומלץ שלא לאכול ארוחה כבדה אחרי השעה שש בערב, במיוחד בערבים לפני הבחינות ולא לשתות קפה או תה, אלא חליטה של מרווה הידועה כבעלת השפעה מרעננת. בבוקר הבחינה מומלצת ארוחת בוקר קלה שתכלול: חלבונים (יוגורט, ביצה),  ופחמימות (גרנולה פירות יבשים וטריים ולא יותר משתי פרוסות לחם). לא מומלץ לשתות יותר קפה מהרגיל, שכן עודף קפה יכול לגרום למתח ולעיתים גם לשכחה, למרות הדעה הרווחת על יכולתו לעורר.
 מומלץ  שלא ללמוד חומר חדש בבוקר הבחינה, אלא לעשות חזרה קצרה לרענון הזיכרון. לארגן את הזמן כך שתגיעו לכיתה חצי שעה לפני תחילת הבחינה. כדי לא להילחץ מומלץ להימנע מהשוואות והתקהלויות, כי מה שלא נלמד עד עכשיו כבר לא יועיל. ספרו לעצמכם (בלב) שאתם עומדים להצליח, נשמו מספר נשימות עמוקות, עצמו עיניים וחשבו על מקום נעים ורגוע, או על הצלחות שלכם (בעבר או בעתיד). מומלץ לשתות לפני הבחינה שתייה מתוקה, או לאכול פרי יבש אחד, או קובית שוקולד, כדי להרגיע את המחשבות. חשוב לא לצרוך יותר מדי סוכרים לפני או בזמן הבחינה, כדי שבמהלכה לא תיווצר נפילת סוכר שתפגע ברמת הריכוז.
 
בבחינה עצמה: הבחינה לפניכם  והשעון מתקתק. מומלץ לקרוא את הבחינה כולה, להתחיל בשאלה קלה ואח"כ לעבור בהדרגה לשאלות הקשות יותר (כך תצברו נקודות ותחושת הצלחה).  חשוב מאד להבין היטב את השאלות, שימו לב לדרישות השאלה (תאר, הסבר, נמק, השווה, הבע דעתך וכד') . רשמו ראשי פרקים, סדרו אותם בסדר הגיוני ולאחר מכן  נסחו תשובה. רצוי לשמור על הצד השמאלי של המחברת כטיוטה ועל הימני כעותק הנקי (זכרו למחוק או לסמן  X  על הטיוטה לפני ההגשה).  במבחן   סגור (אמריקאי) , אל תתעכבו על שאלות קשות, ענו על השאלות שאתם  יודעים בוודאות ובסוף חזרו לשאלות לגביהן אתם מתלבטים (רצוי לסמן לכם היכן ההתלבטות).  בד"כ במבחן אמריקאי כדאי  לקרוא את השאלה, לענות תשובה עצמאית ורק אז לבדוק איזו תשובה מתאימה ביותר – בדרך זו תמנעו בלבול בין המסיחים.  שימו לב למילים "הקטנות" והדגישו אותן ( כל התשובות נכונות, כל התשבות אינן נכונות וכד').  אם עליכם לנחש, פסלו את התשובות שאתם בטוחים שאינן נכונות וכך תגדילו את הסיכויים לנחש נכונה. אם אתם סובלים מ"בלק אאוט" אל תלחצו, מדובר בתופעה טבעית שניתן לצאת ממנה מהר יותר בעזרת הרפיה, התנתקות מהמבחן, שתייה ומעבר לשאלה אחרת.
אחרי שסיימתם את הבחינה אל תשוו. לפניכם עוד בחינות והלחץ שאחרי אינו עוזר. פנקו את עצמכם ביום כיף להפגת הלחץ וצברו כוחות לבחינה הבאה.
לאחר שקיבלתם את תוצאות המבחן, בדקו עם המרצים או עם תלמידים שהשיגו ציון גבוה את הטעויות אם היו, למידה מטעויות היא שלב חשוב בלימודים ובחיים בכלל.
                                                         
בהצלחה