כנס הגליל השני לניהול וכלכלה

תקציר כנס הגליל השני לניהול וכלכלה במכללה האקדמית גליל מערבי

 
כנס הגליל השני לניהול וכלכלה במכללה האקדמית גליל מערבי קיבל השנה אוריינטציה ביטחונית בעקבות ההסלמה בחודשים האחרונים. מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, התייחס לשאלת גובה תקציב משרדו שיש הטוענים כי הוא מנופח בהשוואה לתקציבי משרדים חברתיים כגון הבריאות והחינוך. "לצערי השיח היום על ענייני תקציב הביטחון הוא רדוד, פופוליסטי ולא רציני וחבל שכך. תקציב הביטחון כיום הוא בסה"כ 5% מהתקציב הלאומי הגולמי (זהה לאחוז התקציב של ארצות הברית. עם הקמת וועדת ברודט ( בשנת 2007) עמד תקציב הביטחון על 6.5-7% מהתקציב. תקציב הביטחון של מדינת ישראל כיום הוא הקטן ביותר מבין מדינות ה-oecd."
 
הראל הסביר כיצד מהווה תקציב הביטחון מנוע צמיחה לכלכלת המדינה וכיצד ההשפעה מתבטאת בהגדלת הייצוא הביטחוני, בהכשרת כוח אדם טכנולוגי בחיזוק התעשייה הטכנולוגית בכלל ובפריפריה בפרט:
"כל דולר המושקע בתעשייה הביטחונית ממונף לייצוא בטחוני בערך של 4 דולר. בשנת 2013 נחתמו חוזים בשווי של כ-6.54 מיליארד דולר לייצוא . התעשיות הביטחוניות מעסיקות 42,043 במעגל הראשון. כ-140,000 איש מועסקים במעגל השני. 28% מהמפעלים ממוקמים באזורי עדיפות לאומי כלומר מחוץ למתחם שבין גדרה לחדרה."
 
הראל התייחס גם לטענות כי במספרים נומינליים תקציב הביטחון ותקציב הרכש עדיין נחשב מופקע על רקע הצרכים החברתיים של ישראל והסביר את הדיסוננס הקיים בהשקעה המסיבית המתבצעת במערכות מיגון מפני טילים ורקטות בעלות נמוכה.    
"רקטת יירוט של כיפת ברזל עולה 104,000 דולר על כל טיל של 1,000 דולר לכאורה העלויות לא פרופורציונליות והנזק הכלכלי הוא רב. בפועל הפגיעה במשק הישראלי במהלך צוק איתן בזכות כיפת ברזל עמדה על 0.3-0.5 אחוזים מהתוצר בעוד ללא כיפת ברזל הייתה הפגיעה צפויה להגיע לכ-5% מהתוצר ובמספרים אבסולוטיים מדובר בהפרש של 55-75 מיליארד שקלים עלות תקציבית ועל זה יש להוסיף את רציפות פעילות המשק."    
 
דויד ברודט, יו"ר בנק לאומי, התנגד נמרצות לגישה הקובעת כי מתפקידו של תקציב הביטחון לגרום לצמיחת המשק ועל כן יש להגדילו. "תקציב הביטחון צריך להיות המניע ולא המנוע של הצמיחה". בניגוד לתקציבים חברתיים אחרים לא ניתן לראות תשואה מוחשית לתקציב הביטחון.
ברודט התריע התלקחות אזורית עלולה להגדיל את תקציב הביטחון ולהאט את הצמיחה והמליץ לממשלה להחליף את הדיסקט ולצאת מהחשיבה המקובעת של חברה מגויסת החיה תחת איום קיומי מתמיד: "קיימת תחושה המתחזקת לאור אירועי הבוקר כי אנו נמצאים על סיפה של אינתיפאדה שלישית. מנהיג צריך לקחת אחריות ניהול סיכונים כלכלית, ביטחונית, ומדינית ולהתייחס לשלושת פרמטרים באופן שווה."
עוד נאמו בכנס תא"ל יוסי קופרווסר, מנכ"ל המשרד לנושאים אסרטרגיים, חיים יעקובוביץ, סמנכ"ל שיווק ברפא"ל וד"ר משה אלעד מרצה בכיר בחוג ללימודי מזרח תיכון במכללה האקדמית גליל מערבי.
 
הכנס התקיים בתאריך 18.11.2014
 
מופעים בתקשורת
מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל אמר את הדברים בכנס הגליל השני לניהול וכלכלה. לדבריו, "צריך לחשב את עלות היירוט מול הנזק שגורמת הרקטה למבנים ולאנשים בשטחים מיושבים". כתבה מתוך כלכליסט.
19.11.14
 
"כיפת ברזל בצוק איתן מנעה נזק של יותר מ- 50 מיליארד שקל למשק"
האלוף במיל' דן הראל, מנכ"ל משרד הביטחון, במכללה האקדמית גליל המערבי. בראיון לתכנית "צבע הכסף - יומן כלכלה" ברשת ב.
18.11.14