תקציר כנס הגליל הראשון לניהול וכלכלה במכללה האקדמית גליל מערבי

 

 
כנס הגליל הראשון לניהול וכלכלה, בחסות  בית הספר לניהול במכללה, זימן אליו קהל גדול של אנשי עסקים, כלכלה, אקדמיה ותעשייה כמו גם פוליטיקאים מקומיים, אנשי תקשורת וכמובן אנשי ניהול מרחבי המדינה.
תחת הכותרת “ניהול וכלכלה בתנאי משבר גלובאלי” עסק הכנס באחד האתגרים המשמעותיים העומדים בפני הכלכלה הישראלית בכלל ובפני הפריפריה בפרט.
 
בפתיחת הכנס צפו והאזינו האורחים בסקירה מקיפה על המגמות בכלכלה העולמית וההשלכות על ישראל מפי המשנה לנגיד בנק ישראל הד”ר קרנית פלוג. במהלך הסקירה התריעה הד”ר פלוג כי הסכנה מפני משברי הכלכלה העולמיים עדיין לא חלפה והצביעה על השינויים הנחוצים בדרכי ההתמודדות: “אם נמשיך במגמות הנוכחיות נדרדר בדירוג ה-oecd.  בהשוואה בינלאומית פריון העבודה שלנו נמוך כבר היום. בשנת 2060 החרדים יהוו כ-27% מהאוכלוסייה והערבים יהיו 23% ממנה. אוכלוסיית הקשישים כמעט ותכפיל את עצמה כך שכוח העבודה ישחק משמעותית. על פי ההערכות קצב הצמיחה יעודכן ל-1.3% לעומת 2.3%. אני לא טוענת שלשם נגיע אך אנו חייבים להנגיש את החינוך הבסיסי וההשכלה הגבוהה על מנת לצרף יותר אנשים למעגל העבודה”.
ד”ר פלוג הוסיפה ופרשה את משנתה לגבי סוגיית האיזון התקציבי:” חשוב לשמור על גירעון נמוך. הגירעון התקציבי ל-2014 הוא 3%. באם הממשלה הייתה ממשיכה כמו טייס אוטומטי בנושא הגנים וההתחייבויות של המדינההיינו עומדים על גירעון של 5%, לכן אנו נדרשים לאזן. אנו עדיין משלמים ריבית גבוהה על מנת לצרף יותר אנשים למעגל העבודה”, סיכמה.
 
בהמשכו של הכנס הושם דגש על התועלות בניהול מתקדם במסגרת הרצאתו של מנכ”ל אלביט תעשיות לשעבר, מר יוסי אקרמן. “מר ניהול” עמד על הצורך המודרני של ארגונים רבים להתפרש מעבר לשוק מקומי קטן. הוא הדגים זאת באמצעות המחשת הפיכתה של אלביט כמקרה מייצג לחברה רב לאומית בתעשיית הביטחון. מר אקרמן הדגים כיצד ניתן לגשר על הפערים התרבותיים ולנהל חברה ב”שלט רחוק”, ממדינה למדינה.  בין המדדים המרכזיים אותם ציין אקרמן כמפתחות לרווחיות הארגון הבינלאומי הם: שמירה על ההון האנושי ויחסי אנוש טובים בתוך המערכת.
 
בחלקו השני של הכנס נערך רב שיח אשר כלל ראשי רשויות מהגליל: מר יהודה שביט ראש מועצת מטה אשר, מר נאהד חזאם ראש העיר שפרעם, מר שמעון סויסה ראש מועצה מקומית חצור הגלילית
ומר אבי טילר, מנכ”ל, פארק תעשייה בר-לב. משתתפי הפאנל דנו באפשרויות פיתוח ודרכים לעודד השקעות בגליל.
 
רב השיח אשר נעל את הכנס התמודד עם השאלה כיצד ניתן לעודד יזמות עסקית דווקא בגליל. את הדיון הנחה מר אלי אופר לשעבר המדען הראשי של משרד התמ”ת והשתתפו בו שמעון סטולרו מנהל הפיתוח לשעבר של חברת סאן-דיסק, מעוז יינון יזם תיירות, אמג’ד אבו-ראייא מנכ”ל קבוצת פוקסקום ועיבל גלעדי יו”ר קרן קורת.
 
את הכנס הנחה פרופ’ יצחק סמואל, סגן נשיא המכללה וראש בית הספר לניהול וכלכלה.
 
הכנס התקיים בתאריך: 30.4.2013