לימודי עיצוב פנים: מידע שחשוב לדעת לפני שנרשמים

האם אתם מקבלים הרבה שבחים על כישורי העיצוב שלכם? האם שואלים לדעתכם בכול פעם שחבר רוצה לעצב מחדש חדר בבית? האם אתם הראשונים לנדב דעות לגבי חידוש הרהיטים או הצבע המתאים לקיר? אם כן, עיצוב פנים עשוי להיות נקודת החוזק שלכם. יחד עם זאת, לפני שאתם בוחרים לקפוץ למים ולהירשם, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על התעשייה. יש אתגרים שמעצבי פנים מתמודדים איתם על בסיס יומי. כמה מהם אולי נראים מרתיעים בעוד שאחרים עשויים לגרום לכם להתרגש מהמקצוע.

בין אם אתם מבקשים לרכוש את מיומנויות העיצוב לאחר שכבר סיימתם תואר ראשון, ובין אם אתם מבקשים לעשות זאת במסגרת של תואר רב תחומי או במסלול של לימודי חוץ – לימודי עיצוב ואומנות מציעים לכם התמחות מקצועית במגוון תחומים, ובעיקר אפשרויות לנצל את הכישרון שלכם ולתכנן עיצובים משלכם של רהיטים או מוצרי נוי שתוכלו לממש בקלות באמצעות מדפסת תלת מימד.

לימודי עיצוב פנים – לחקור ולחדד את כישורי היצירה שלכם

כדי להיות מעצבי פנים יוצא דופן אתם זקוקים לכשרון התבוננות בפרטים, הבנה טבעית של עולם הצבעים, אינטואיציה לגבי החלל שאתם עומדים לעצב, חוש להרמוניה ולאיזון ועין חדה. אם ניחנתם במיומנויות אלה, אתם יכולים לסמוך על כך שיש לכם בסיס חזק כדי להתחיל לימודי עיצוב פנים ולהפוך למעצבי פנים מוצלחים. עיצוב פנים הוא יותר מרק קישוט

ייתכן שקיבלתם בעבר מחמאות רבות על העיצוב שלכם, בחירת הצבע, מיקום הריהוט בחדר ועוד, אבל אלה הן מיומנויות קישוט בלבד והן לא מספיקות כדי להפוך למעצבי פנים טובים.

מעצבי פנים מצוידים במיומנויות טכניות רבות יותר מאשר רק עיצוב החלל. עליהם להיות בעל ידע בתחומים כגון:

  • הכרת החומרים השונים
  • ידע אודות תחום עיצוב הרהיטים
  • הכרת הכלים המשמשים את עיצוב הפנים

בנוסף, מעצבי פנים טובים חייבים להיות מסוגלים לשמור על מערכות יחסים טובות עם ספקים ולקוחות.

מעצבי פנים צריכים להכיר את ההיסטוריה של העיצוב, את מהות המבנים השונים, את החוקים והתקנות של הרשות המקומית ביחס לבניה. בנוסף עליהם להתמצא בתחומים כגון:

  • אנתרופומטריה
  • ארגונומיה
  • מושגים בהנדסת המרחבי
  • פסיכולוגיה
  • ציור ממוחשב (CAD)
  • אתיקה

מעצבי פנים, כמו האדריכלים, אמורים להתמצא בתחום. עליהם להיות בעלי מיומנויות בינאישיות, שיסייעו להם לקיים אינטראקציות עם מעצבי פנים אחרים, עם בעלי בתים, עם קבלני בנין, עם אדריכלים, עם נציגי הממשל וכו׳. הטעם של הלקוח לא חייב להיות הטעם שלכם

העיצוב הוא סובייקטיבי, ולכן אין זה סביר לצפות שהלקוח יאהב את אותם הדברים שאתם אוהבים. הלקוח שכר אתכם בתור מעצבי הפנים שלהם, עבור הפרויקט שלהם, אז אתם לא אמורים לכפות עליו את הסגנון האהוב עליכם.

אתם יכולים למצוא את עצמכם עובדים במשך שנים כמעצבי פנים, מבלי שעיצבתם אי פעם בית בסגנון שמתאים לטעם שלכם. וזה בסדר. אתם מעצבים עבור הלקוח שלכם, ועבור הצרכים שלו. מדובר בהדהוד החזון של הלקוח וביישומו.

אם הלקוח מתעקש על קירות בגוון ירוק בהיר ורהיטים בצבע אדום, כל מה שתוכלו לעשות זה לחייך ולמלא את בקשתו. יחד עם זאת, אם ההחלטות של הלקוח עלולות לפגוע בבטיחות של דיירי הבית, זה הזמן להתנגד ולהסביר באדיבות את סיבת ההתנגדות שלכם.

 

אתם צריכים להיות בעלי כישרון לעיצוב?

זו נקודה ברורה מאליה, אבל בכל זאת חשובה. מעצב פנים פוטנציאלי צריך להיות בעל כישרון טבעי מבחינת בחירת הצבעים, סידור החלל, סגנון האדריכלות ובחירת הטקסטיל.

 

מה מצפה לכם בעבודה כמעצבי פנים?

עיצוב לוח הזמנים שלכם

בתור מעצבי פנים עצמאיים (אם תבחרו ללכת בדרך זו), אתם יכולים לקבוע את לוח הזמנים שלכם. עם זאת, ייתכן שתחוו לילות ללא שינה, שעות שתבלו על תיקון שרטוט אחד, או שעות רבות שבהן פשוט לא יהיה לכם מה לעשות.

בנוסף ליצירת מסגרת זמן לביצוע הפרויקטים שקיבלתם על עצמכם, אתם צריכים להשאיר זמן גם לשיפור היכולות שלכם, להמשיך לקרוא עוד ועוד על עולם עיצוב הפנים וללמוד תוכנות חדשות שיוצאות לאור.

 רב משימתיות (Multi-tasking)

כאשר מעצבי פנים מתחילים להצליח, מספר הפרויקטים שהם לוקחים על עצמם הולך ועולה. כדי לעבוד בו זמנית על מספר פרויקטים וללהטט בין מספר רב של לקוחות, ספקים ויועצים ותוך כדי כך גם לקבל החלטות עיצוביות רבות – אתם צריכים להיות טובים במיוחד במולטי טסקינג. כלומר, מסוגלים לבצע כמה משימות בו זמנית.

ציפיות שכר

חשיפה וניסיון, יכולים להגדיל את שיעור השכר של כל איש מקצוע. בנוסף, כל מיומנות נוספת שתרכשו, כמו ידע על תקנות הבנייה המקומיות, יטה את מאזני השכר לטובתכם.

הכל תלוי מאוד בלימודים שלכם, בניסיון בעבודה, בגודל החברה שלכם ובמיקומה. לדוגמה, מעצב פנים בחברת רהיטים יקבל פחות מאשר מעצב פנים שעובד במשרד אדריכלי מצליח.

 

אולי יעניין אותך גם: