קורס צמחי מרפא


לימודי צמחי מרפא

רקיחה וטיפול בסיסי בעזרת צמחי מרפא מקומיים מצויים
 
מנהל התוכנית: מר בועז צור
 
אודות המנחה: בועז צור - B.Sc (hons.) in Phytotherapy - בוגר מצטיין של הקולג׳ הגבוה לפיט ותרפיה בדרום אנגליה ובעל תואר ברפואת צמחים של אוניברסיטת Wales.
מאז חזרתו לארץ בשנת 2006 , בועז עוסק בריפוי בצמחים, בלימוד של הנושא לתלמידי רפואה משלימה ובפעילות בשטח צמחי המרפא בארץ כחבר הוועד המנהל של עמותת עיל״ם (העמותה הישראלית לצמחי מרפא).
 
הרבליזם (השימוש בצמחים לריפוי): הידע על הצמחים השונים, תכונותיהם המרפאות, השימושים האפשריים בהם לריפוי של מחלות והקלה על מגוון של תסמינים - עודו עובר מדור לדור ונשמר כאוצר בלום של האנושות גם בעיצומו של העידן הטכנולוגי.
מטרתו של הקורס היא הקניית ידע על רפואת הצמחים, גישות בטיפול באמצעות צמחים, צורות הכנה שונות של תכשירים לטיפול והכרה של צמחי המרפא הגדלים באזור, כמו גם גידולם בתנאי הגינה הביתית.
במסגרת הקורס נכיר בצורה בסיסית את מאפייניה של רפואת הצמחים כפי שהיא פועלת בימינו ונלמד על תכונותיהם ושימושיהם של כ- 40 צמחי מרפא הגדלים בארצנו והנמצאים בהישג יד על דוכנו של כל מוכר תבלינים מקומי. הקורס יכלול לימוד של זיהוי צמחים בטבע, דרכי איסוף ושימור והכנות של תכשירים מאותם הצמחים, על מנת לאפשר לכל בוגר ליצור לעצמו מעין ‘ארון תרופות׳ ביתי המבוסס על צמחי מרפא בלבד.
 
הקורס יתחלק לשלושה חלקים עיקריים:
* מבוא תיאורטי: רקע לרפואת צמחים, דרכי פעולה של צמחי המרפא, גישה הוליסטית לטיפול ולריפוי מחלות, איסוף צמחים ועיבודם, רקיחה בסיסית של תכשירים לטיפול, זיהוי צמחים בשטח.
* לימוד פרטני של כ- 40 צמחי מרפא מרכזיים, על תכונותיהם ואפשרויות השימוש השונות בהם. הקורס יתמקד בצמחים ארץ-ישראליים מצויים ו/או כאלו הניתנים להשגה בקלות בחנויות תבלינים.
* חלקו המעשי של הקורס ילווה את השיעורים מתחילתו ויכלול גידול של צמחי מרפא בגינה (הקמה של גינת מרפא בשטח המכללה), זיהוי צמחים בשדה, סיורי צמחים בשטח (כארבעה סיורים במהלך השנה), איסוף ועיבוד של צמחים - “מהשדה אל בית המרקחת הביתי״ – הכנת תכשירים לשימוש מצמחי המרפא השונים (סירופים, שמנים רפואיים, קרמים ומשחות, מיצויים בגליצרין ובאלכוהול, חליטות ומרתחים ועוד).
 
שנה א׳
 
הקורס שם המרצה היקף שעות

הרבליזם בסיסי

בוטניקה בסיסית, יסודות רפואת צמחים, הגדרת צמחים וזיהוי בשדה, יסודות הרקיחה הביתית

בועז צור 65

הרבליזם בסיסי- המשך

צמחים בפירוט, רקיחה מעשית, גידול, איסוף ועיבוד, סיורים

בועז צור 65
סכ"ה 130 שעות אקדמיות
 
 
צמחי מרפא שנה ב׳- פיטותרפיה (רפואת צמחים מערבית) בקליניקה
מנהל התוכנית: מר בועז צור
 
במסגרת הקורס נדון במערכות הגוף השונות, הקשר ההדוק שביניהן וההפרעות הנפוצות המופיעות עם שיבוש האיזון באחת או יותר ממערכות אלו. ננתח את מאפייניהן של מחלות נפוצות בכל מערכת ונלמד להרכיב להן טיפול בצמחי מרפא. נדון בנושאי בטיחות, מינונים, תקשורת עם הרשויות הרפואיות, בניית טיפול משלים ותומך לטיפולים קונבנציונאליים, כמו גם טיפול אלטרנטיבי שלם.
כהמשך לשנת הבסיס, נמשיך גם את העבודה בחדר הרקיחות ונשלב גם סיורים בטבע להכרת צמחיית המרפא המקומית. לימוד של צמחים חדשים בכל מערכת גוף יהווה חלק חשוב של הקורס.
קורס פיטותרפיה בקליניקה יורכב מהנושאים הבאים: דיון על מבנה מערכת הגוף הנלמדת ועל מחלות נפוצות באותה מערכת, שנתקלים בהן בקליניקת הרפואה המשלימה. לימוד פרטני של צמחי מרפא מרכזיים לטיפול באותה מערכת גוף, על תכונותיהם ואפשרויות השימוש השונות בהם. הרכבת טיפול למחלות באמצעות הצמחים הנלמדים, דרך ניתוח של תיאורי מקרה קליניים ותוך דיון מעמיק בשאלות של בטיחות הטיפול ואפשרויות שילובו ביחד עם טיפולים קונבנציונאליים. חלקו המעשי של הקורס ימשיך ללוות אותנו במהלך שנת הלימודים ויכלול המשך טיפול וטיפוח של גינת צמחי המרפא במכללה; הכנת תכשירים שונים בחדר הרקיחה; כשלושה סיורים בשטח להכרת צמחיית המרפא המקומית.
 
דרישות מקדימות לקורס פיטותרפיה בקליניקה: השלמת קורס צמחי מרפא בסיסי (מינימום 120 שעות אקדמיות) והשלמת  קורס  אנטומיה/ פיסיולוגיה/ פתולוגיה.