מהי יוגה


 

סיפור הפיל

השאלה ריחפה בין עצי הפיקוס הענקיים, אשר תחת צל אחד מהם התקבצה החבורה, ממש כמו בימי קדם, למרגלות המורה. אך המורה טרם נגלה.
הנאספים, שונים היו בצורתם, במידותיהם ובאורחות חייהם, - היו אלה פיל, שור, נמלה ונשר. לרגעים ארח לחברתם גם קוף, כשלא קפץ להיתלות באילן גבוה אחר.
השאלה עתיקה, אך התשובה צריכה להינתן מחדש....
היו הוגים בשתיקה בשאלה עוד זמן רב, כי כולם היו בעלי חיים למודי סבלנות, אלמלי הקוף שקפץ על גב הפיל , הרים את אפרכסת אוזנו הענקית וקרא לתוכה – אולי תתחיל פיל?!
אינפף הפיל ואמר:
את הסיפור עלי ועל העיוורים, הלא כולם מכירים...
סליחה ,אני לא, - שקט של נמלה נשמע סמוך לפני הקרקע. אין לדעת אם שמע הפיל, אך הוא המשיך בסיפור:  פעם הובא פיל גדול לכפר נידח, וכל הכפר, מנער ועד זקן באו לראות את הפיל. היו שם חמישה עיוורים, אשר גם הם רצו לדעת מה צורתו של פיל. החלו למששו מכל עבריו. אמר אחד: כעת אני יודע מהו פיל – פיל הוא עמוד עבה וגבוה. השני טען: הינך טועה, הפיל הינו צינור! השלישי – צורת הפיל כעלה בננה, הרביעי – חרב, החמישי: כולכם טועים! הפיל הוא חבל קצר!
אם הסיפור מסופר בחמלה, ניגש אליהם אדם רואה והסביר להם, כי כל החלקים שמיששו הינם
איברים של פיל אחד, גדול ושלם.
כך גם היוגה, שורשיה וענפיה מסועפים, אך היא מהות מחוברת שלמה אחת.
מה מתחבר שם הציק הקוף, ובבקשה לא עוד פעם הדקלום "גוף-נפש-רוח" , זו באמת תשובה מאובקת, וממוחזרת לעייפה בכל אתר ואתר.
טוב, אנסה להסביר לך משהו שלקח לי זמן להבין. ענה הפיל. בהתחלה גם אני הבנתי שכמו שיש לי חדק, ורגל,  אוזן חט וזנב, כך יש ענפי יוגה שונים: יוגה של הגוף – האתה יוגה, יוגה לנשמה, של דבקות ואהבה - בהקטי יוגה, יוגה אנרגטית- קונדליני יוגה, יוגה של שרות ועשיה – קרמה יוגה, יוגה של תבונה –ניאנה יוגה ועוד..אחר כך הבנתי שכל אחת מהן מובילה לאותו כיוון– אל ה"עצמי הפנימי"  - כשם שדרכים רבות יכולות להוביל אל אותה פסגת הר.
"אפשר לאכול את העצמי הפנימי, או לעשות איתו משהו מועיל" שאל הקוף?
" אם הפיל הוא הר, הרי שנמלים יכולות לטפס עליו בדרכים רבות, וכל אחת תחשוב שדרכה היא היחידה, אך מלמעלה התמונה שונה." תרם הנשר את חלקו להבנה.
הפיל הקשיב בסבלנות,  הנהן והמשיך: ואז, ממש על בשרי, התגלו לי הרבה חיבורים מפתיעים:
ראשית – היכן פסגת הפיל?  היכן העצמי? ומה פירושו? לפעמים זו תחושה מאד מיסטית נשגבת רחוקה מהעולם, ולפעמים נוכחות מוחלטת כאן ועכשיו. למעשה לרוב, ברגע שזה קורה – זה גם וגם.
שנית: למרות שבהתחלה חשבתי שכאשר אני מתרגל את גופי...[כן אל תצחקו, כמו שיש יוגה לדובים, יש גם יוגה לפילים, ויש לנו יתרון בגלל החדק] זה בשביל הבריאות וגמישות הברכיים, כדי שאחר כך, מחר-כך אוכל לשבת למדיטציה, או לתרגל נשימה, גיליתי כי הגוף עצמו, מלמד אותי להקשיב, ואז אני במדיטציה, והמדיטציה מגלה בתוך גופי עולמות ונתיבים של אנרגיה. גיליתי כי הגוף אוצר ועוצר בתוכו את כל רגשותי, וכי אם אני מתרגל בקשב ובמודעות, אני משחרר רגשות  תקועים לחופשי – [למשל בנשיפה ארוכת אפיים], ואז גם שרירי מרפים.
אכן היוגה היא תהליך ודרך מחוברת ומורכבת, רבת פנים ויחסים. ומה שמחבר בין כל מרכיביה זו המודעות! אני לא יודע טוב יותר לענות מהי יוגה, אך כמעט בכל תרגול היא מביאה לי עוד שאלות ופלאים.  סיים הפיל והתיישב בחשיבות עצמית צנועה.
רק אז, בפעם הראשונה, נטל השור את רשות הדיבור:
אכן מדברים הרבה על יוגה כאיחוד – אחדות קוסמית, אחווה, גופנפשרוח... כי משמעות המילה יוגה היא אחדות, חיבור   UNION     לפעמים שוכחים רק להתחיל בכך ששורש המילה יוגה הוא יוק, שפירושו עול. כן, אותו אחד שמניחים על צווארי שני שוורים כדי שילכו יחדיו בתלם ויחרשו.
יוגה היא גם עבודה, דרך, דיסציפלינה. והיא דורשת גם מאמץ, נכון יותר – התמדה! שמעת קוף? להרבה שכמותך זה נשמע אפרורי ומיגע. גם אני חשבתי כך, כי כך למדתי.  שיש ללכת בתלם, להתאמץ, כי אולי פעם אקטוף את הפירות, או אתלוש את העשב...
אבל כשהתחלתי ביוגה, גיליתי כי אסור לי לחכות לפירות ולעבוד למען הפירות, כי זוהי העבדות האמיתית. אז אני תלוי בתוצאה, ואיני חופשי למעשה עצמו, ולמודעות בזמן העשייה.  ויוגה, למרות שמה שנולד מן העול – היא אודות חופש.  יוגה אינה דרך אל החופש, אלא היא דרך של חופש. 
ומה לגבי העבודה?  אכן ישנו תרגול, ואפילו הרגלי תרגול קבועים, אך איני עושה את העבודה לבד, אנחנו שניים תמיד: העבודה והחכמה, הגוף והנפש. אנחנו לומדים להקשיב אחד לשני ולהיעזר כדי לא להתבזבז במאמצי סרק. כדי שהחריש יהיה פנימה ולא למען עיניים חיצוניות.
אני מתקדם בקצב שלי, נשימה, צעד נשימה, חופשי ומסופק, אלא אם תתנופף מטפחת אדומה מול עיני... אבל אחר כך אחזור בדיוק לאותו מקום, כדי להמשיך.
גם אני מבינה משהו בעבודה אמרה הנמלה, וכולם נרכנו כדי להקשיב לה.
אני מבינה גם משהו בפרטים הקטנים של היוגה.
לפעמים זה נשמע כל כך טרחני להעמיד את הרגליים בדיוק בצורה מסוימת, לגלגל את הזנב לאיזו פינה דמיונית, או לשים לב להתחלפות של השאיפה בנשיפה. אבל אלוהים של היוגה באמת נמצא בפרטים וברגעים הקטנים, וראיתי אפילו אנשים מגודלים נרגשים לגלות כמה מעט יכול להשפיע כה הרבה על גופם, יציבתם, הרגשתם. אני גם יודעת שהזזת גרגר ליום, גרגר ליום, מצטבר להרבה יותר מאשר ערימה, שאולי כן ובעיקר לא, מזיזים פעם אחת. היוגה מאפשרת להתחיל מהרגע הכי זעיר של מודעות, וההצטברות של רגעי יוגה אינה עוד ועוד מאותו דבר, כי כל רגע, וכל תרגול הוא חדש. וכמו שלשור עוזר חברו, כך הנשר עוזר לי. הוא ממעופו תמיד מזכיר לי את התמונה הרחבה, את החופש שלא להיות תלוי אפילו בערימות התרגול המקסימות שלי.
אז מה אני עושה כאן? שאל הקוף:
נראה שהתכנסנו כאן בגללך, ענו כולם. אתה מבין, החכמים אמרו שאתה הוא ההכרה המקפצת מענף לענף, מעניין לעניין, ורק כשאתה קצת נרגע, ניתן להקשיב לדברים כפי שהינם. כל תרגול היוגה הוא למענך. נשמע שאני מפריע לכם אמר הקוף נעלב. אכן אתה מציק לפעמים ענה הפיל, אבל בכל זאת, אם לא היית, לא היינו יודעים מהי היוגה בשבילנו, וחוץ מזה היה משעמם בגן העדן השליו בלעדיך....אבל אולי תתחיל קצת לתרגל?...
איך?
היתלה לך על ענף מענפי, כמו שאתה רגיל...נשמע קול עמוק עצי ...הרגש אותי דרך כפות ידיך וזנבך... ראה איך אני מתחבר לאדמה עמוק, לאוויר ולאור השמש , לנחל המים...שמע איך אני ממשיך לצמוח במעמקים וכלפי מעלה...דע את הזרע הזעיר מכל שממנו צמחתי להיות עץ כביר, ודע שאתה הינך כזה.
 
היוגה היא לא רק דרך אל החופש, היא יכולה להיות דרך של חופש, בכל צעד בשבילי, היוגה משמשת בסיס למעבדת חקר אישית משום שהיא:
·         דיסציפלינה חוקרת.
·         יוגה (Union) מחברת רבדים שבנו. ורבת מימדים  בתרגולים שלה.
·         מעבדת המחקר של היוגה הינה אישית. המתבונן-חוקר, שדה המחקר ונושא החקירה הינם אחד.
עם זאת, תפיסה רחבה שלה, מאפשרת פיתוח דיאלוג עם שיטות שונות המשיקות לה.
במעבדה , היוגה משמשת גם כמדד בודק. החקירה, ההתנסויות והתובנות – אינן נעשות כדי ל"הצליח יותר" בתרגול היוגי.אך כאשר הצלחה בתרגול בעקבות התהליך החוקר, התוצאה עוזרת למקם את התובנה באופן קונקרטי, ולחזקה בתוכנו.
 
תהליך אצלי:  הפסקת האשטנגה כי מישהו התעייף בתוכי. (כל פעם שחשבתי שגמרתי עם יוגה ואולי כדאי לי לעבור למשהו אחר זה בעצם גרם לי להתעמק עוד יותר.)
תרגול אישי מתון וללא אשמה כדי להתמיד.  בסיס להיפתחות למשהו חדש.  דברים חדשים באו בשפע, הסינון הטבעי הוא מה שהדהד בי כי כבר היה בי.   תהליכי עיכול ואינטגרציה.  עדיין עלתה השאלה מי ומה אני, כלפי פנים החלה להיווצר תחושה אך כלפי חוץ – פחד, ביטול וכד'.
ושוב סבל :  אם משהו לא מצליח זה מעיד עלי שאינני מספיק.  בתוך הסבל חסר התוחלת – האחזות בניסיון לטפח את ההפך.  ומתוך כך שינוי איטי כמו זרימת המח בראש מצד לצד – מעבר מהשאלה מה אני אל השאלה מי אני בוחרת להיות בכל עכשיו מחדש. שוב הרבה ידע חדש שמחזק כיוון זה, כיוון שנפתחתי איליו.  ההבדל בין מי ומה  אני,  בין רצון לבחירה,  בין בחירות מונחות פחד או מונחות אהבה ,  בין להיות מול העולם או איתו. 
 
 
המילה מאוד מיוחדת יוגה היא בשפה הסנסקריט, שפת מקור מדינת הודו. משמעות המילהאיחוד, הרמוניה , שילוב. חשיבה של משמעות השם דווקא לפעילות יוגית הינו כיוון שהאדם שמתרגל שיטה זו משלבת כמות רבה אלמנט פיזי ואלמנט נפשי – מנטאלי.   תוך כדי תרגול אסאנות = תנוחות ביוגה האדם לומד איך למרכז את מחשבותיו, לנשום בצורה ייחודית לתרגול ולתרגל יוגה כאורח חיים בריא רגוע ושלו.  כאורח חיים טוב המתרגל לומד פראנאיימה = תורת הנשימה, תזונה איכותית מאוד שמותאמת לתרגול, דרכים לניקוי הגוף מרעלים, תרגילי מדיטציה ודמיון מודרך.
היוגה הינה רפואה מונעת או דרך חיים נכונה תקופה זמן, כאשר האדם מתמיד ומשקיע בתרגול המערכת החיסונית שלו מתחזקת, שרירי היציבה מתחזקים, הגוף נעשה חזק ו גמיש, רמת הסטרס יורדת ואין כמעט חשיפה למחלות
שיעורי היוגה מתחלקים כמה חלקיםי בד"כ לתרגול וחיזוק שרירים גב וגמישות הגוף בתרגול אסאנות ותרגול נשימות ובסוף השיעור לרוב ישנו חלק של הרפיה, באמצעות דמיון מודרך או מדיטציה.
 
כתבה: אסתי אור ים