אנשים המעוניינים בקריירה בתחום דיסציפלינה פיננסית כלשהי, עשויים להתלבט בין לימודי חשבונאות ללימודי כלכלה. למרות ששני המקצועות חולקים ביניהם קווי דמיון רבים, מדובר בשני מסלולי קריירה שונים זה מזה.

קיימים לימודים קרובים אחרים העוסקים גם הם בפיננסים, כמו לימודי ראיית חשבון או לימודי ניהול, אבל במאמר זה נתמקד בעיקר בתואר בחשבונאות לעומת תואר בכלכלה, בניסיון להבין מה דומה ומה שונה ביניהם.

כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי מסלול הקריירה הטוב ביותר עבורכם, חשוב להבין מה מציעים לכם לימודי חשבונאות לעומת לימודי כלכלה.

בקיצור, רוצים להבטיח שאתם בוחרים במסלול הלימודים הנכון לכם? המשיכו לקרוא!

מהי חשבונאות?

חשבונאות כוללת רישום של כספי החברה, ניתוח הנתונים ודיווחם. חשבונאים עוזר למנהלים להבין את מצבו הפיננסי של העסק. חשבונאים מתעדים עסקאות, כולל הזיכויים והחיובים הנכנסים והיוצאים, מנתחים תקציבים ויוצרים דוחות כספיים לבעלי העניין ולצוות הניהול של העסק. המידע שמספקים החשבונאים מאפשר למנהלים לקבל החלטות פיננסיות מושכלות חשובות.

מהי כלכלה?

כלכלה עוסקת בחקר אנשים, במשאבים ובערך שאנשים מייחסים לסחורות ולשירותים. סטודנטים הלומדים תואר ראשון או תואר שני בכלכלה, מתמקדים בייצור ובהפצה ומבקשים, בין השאר, להבין מדוע פועלת כלכלת הרכישות כפי שהיא פועלת. כלכלנים גם עוזרים לממשלה לפתח מדיניות כלכלית, לחזות מגמות ולצפות את הדרכים שבהן עשויים שינויים בכלכלה להשפיע על המדיניות ועל רגולציות אחרות.

הכלכלה כוללת שני ענפים עיקריים:

 • מאקרו כלכלה – עוסקת בחקר אופן הפעולה של מערכת כלכלית אקולוגית, כולל היעילות שלה והאינפלציה שבה היא נתקלת.
 • מיקרו כלכלה – מתמקדת בהתנהגויות של אנשים באותה מערכת אקולוגית שחוקרים המאקרו-כלכלנים. מיקרו כלכלה חוקרת כיצד מושפעת ההפצה מהחלטות הרכישה.

מה לומדים בתואר ראשון – בלימודי חשבונאות לעומת לימודי כלכלה?

כבר מסקירת הקורסים הנלמדים בשנה א׳ בלימודי חשבונאות ובלימודי כלכלה, ניתן לראות מה דומה ומה שונה בין שני המסלולים. כפי שתראו להלן, גם בחשבונאות וגם בכלכלה לומדים מספר קורסים דומים, כאשר:

 • לימודי חשבונאות משלבים קורסים בתחום החשבונאות עם קורסים בתחום הכלכלה;
 • ואילו לימודי הכלכלה משלבים קורסים בתחום הכלכלה עם קורסים הנלמדים גם במסגרת תואר בניהול.

תוכנית הלימודים בשנה א׳ בתואר ראשון בלימודי חשבונאות

הקורסים בשנה א׳ כוללים קורסים בכלכלה ובחשבונאות:

 • קורסים בכלכלה: יישומי מחשב בכלכלת עסקים, מבוא לכלכלה מיקרו, מבוא לכלכלה מאקרו, מבוא לחדו״א (חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי), מתמטיקה לכלכלנים, סטטיסטיקה לכלכלנים, מימון הפירמה.
 • קורסים בחשבונאות: יסודות החשבונאות, מבוא למיסים, חשבונאות ניהולית, יסודות החשבונאות.

תוכנית הלימודים בשנה א׳ בתואר ראשון בלימודי כלכלה

הקורסים בשנה א׳ כוללים קורסים בכלכלה ובניהול, לדוגמה:

 • קורסים בכלכלה: מתמטיקה, לכלכלנים, מבוא לכלכלה מיקרו, מבוא לכלכלה מאקרו, יסודות החשבונאות, מבוא לתמחיר וחשבונאות ניהולית.
 • קורסים בניהול: סטטיסטיקה לכלכלנים, כתיבה מדעית וניהולית, יסודות ניהול השיווק, מבוא למשפט עסקי, מבוא לחדו״א.

תואר בחשבונאות מול תואר בכלכלה

בין התואר בחשבונאות לתואר בכלכלה יש גם קווי דמיון וגם הבדלים. נפוץ מאוד שסטודנטים הלומדים בכול תואר פיננסי, כולל תואר ראשון בראיית חשבון, מתחילים באותה רמה, ולומדים את אותם קורסים לתואר ראשון, כמו: מתמטיקה או סטטיסטיקה,

שיעורים אלה עוזרים לבנות את כישורי היסוד הנדרשים לסטודנטים כדי שיוכלו להצטיין בתחום הלימודי שבחרו. עם זאת, ברגע שהם סיימו ללמוד את הקורסים הבסיסיים בתואר ראשון, תמצאו כי שני התארים מתחילים להיבדל יותר זה מזה.

אלה שבוחרים בתואר בחשבונאות, ילמדו קורסים בנושאים העוסקים בדיווח כספי, בדיני מס, באתיקה בעסקים או בחשבונאות מס הכנסה. יש בוגרי חשבונאות שמחליטים להמשיך להסמכה כרואי חשבון או לתואר שני ולדוקטורט, כדי להתקדם ולקבל הזדמנויות עבודה רבות יותר.

אלה שבוחרים בתואר בכלכלה, ילמדו קורסים הקשורים למיקרו כלכלה, מאקרו כלכלה, פיתוח כלכלי, כלכלת עבודה או כלכלה עירונית. בוגרי תואר ראשון בכלכלה יכולים להמשיך לתואר שני ולדוקטורט בכלכלה, כדי להגדיל את הזדמנויות הקריירה שלהם.

הנה כמה קורסים הנלמדים בשנה ג׳ בכול אחד משני המקצועות:

תוכנית הלימודים בשנה ג׳ בתואר ראשון בחשבונאות

 • קורסים בכלכלה: מבוא לאקונומטריקה, כלכלת ישראל, סמינריון בכלכלה.
 • קורסים בחשבונאות: ביקורת מערכות מידע, דוחות מאוחדים, דיני מסחר, חשבונאות ניהולית מתקדמת, מיסים למתקדמים, סמינריון בחשבונאות פיננסית, תאוריה חשבונית וחזרה, ביקורת מתקדמת, דיני עבודה, דיני תאגידים וניירות ערך, חוקים אחרים, מערכות מידע, ניתוח והערכן שווי – סמינריון.

תוכנית הלימודים בשנה ג׳ בתואר ראשון בכלכלה

 • קורסים בכלכלה – כלכלת ישראל, סמינריון בכלכלה, 2 קורסי בחירה בכלכלה (כלכלת עבודה, מסחר בינלאומי, אלגברה ליניארית, כלכלה עירונית או מבוא לתכנות בפייתון).
 • קורסים בניהול – ניהול משאבי אנוש, אסטרטגיה ומדיניות עסקית, קבלת החלטות (קדם מיקרו כלכלה ב׳), מבוא ליזמות עסקית, אתיקה ניהולית ואחריות חברתית מסלול עם או ללא פרקטיקום.

קווי הדמיון בין חשבונאות לכלכלה

גם חשבונאים וגם כלכלנים שואפים להנחות עסקים וגופים אחרים, כולל משרדי ממשלה. כל אחד עושה זאת בדרכו שלו, אבל שניהם:

 • מנתחים ומתכננים אסטרטגיה
 • מפתחים תוכניות פיננסיות המבוססות על הדוחות שלהם
 • מפתחים מדיניות המבוססת על:
  • ההיסטוריה הפיננסית
  • תנאי השוק
  • ואירועים מסוימים המתרחשים ומשפיעים ישירות על הכלכלה ועל האיתנות הפיננסית של העסק.

כדי להשתלב בעבודה נדרשים החשבונאים והכלכלנים להציג רמה מסוימת של השכלה. בכול אחד מהמקצועות נדרש תואר ראשון כדי להתקבל לעבודה. עם זאת, מי שמעסיק כלכלנים מחפש בדרך כלל מועמדים עם תואר שני ומעלה. חשבונאים עשויים להמשיך ללמוד לתואר שני כדי להעפיל למשרות מתקדמות יותר.

גם חשבונאים וגם כלכלנים חייבים להיות:

 • אנליטיים
 • בעלי יכולת לפתרון בעיות
 • מאורגנים ויסודיים
 • מסוגלים לתקשר עם אחרים כשהם חולקים את הדוחות והמצגות שהם מכינים.

קווים המבדילים בין חשבונאים לכלכלנים

כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי מסלול הקריירה המתאים לכם, חשוב להבין את ההבדלים בין חשבונאים לכלכלנים:

תחומי אחריות עיקריים

ההבדל העיקרי בין שני המקצועות נעוץ בעובדה שחשבונאים עוקבים אחר עסקאות פיננסיות של העסק, ואילו כלכלנים מקדישים תשומת לב מיוחדת למגמות כלכליות וכיצד הן משפיעות על חלוקת הסחורות והוצאת הכסף (מה שמכונה ׳היצע וביקוש׳).

התמקדות

חשבונאים מתמקדים במאזנים ובמסמכי מס, ומוודאים שהעסק מציית לכול ההנחיות הרגולטוריות, שהן לרוב החלקים היותר מפורטים בפעילותו הפיננסית של העסק.

כלכלנים לעומת זאת מתמקדים בתיאוריות כלכליות, בניתוח מגמות פיננסיות ובנושאים גלובליים אחרים שיכולים להשפיע על הייצור, ההפצה ורכישת הסחורות, ועל הכסף הקשור לכל אלה.

תחומי לימוד

יש סוגים שונים של חשבונאים וכלכלנים שיכולים לקבוע את סוג הקריירה שתהיה לכם לאחר שתסיימו את הלימודים.

חשבונאות יכולה להתמקד בסוגי חשבונאות שונים, כמו חשבונאות גידור, חשבונאות משפטית או חשבונאות פיננסית.

באופן דומה – מקרו כלכלה ומיקרו כלכלה, הם שני סוגים שונים של תחום הכלכלה.

אפשרויות קריירה

חשבונאים עם הסמכה לראיית חשבון, יכולים לעבוד, בין השאר, כרואי חשבון בחברה או במשרד ממשלתי, כרואה חשבון משפטי או כרואה חשבון המנתח השקעות.

כלכלנים עשויים לעבוד כאנליסטים ניהוליים, כבוחנים פיננסיים, כחוקרים כלכליים או כמנתחי תקציבים – עבור תאגידים, עמותות או גופים ממשלתיים.

 

אולי יעניין אותך גם: