לימודי תואר ראשון ללא בגרות


 
לימודי תואר ראשון ללא בגרות

אתם חולמים כבר מזה זמן מה להשתלב בלימודים אקדמיים, אבל לא מתחילים אפילו לבדוק את הנושא, כי איך תלמדו אם אין לכם תעודת בגרות? למרבה המזל, יש היום אפשרויות לממש את החלום שלכם וללמוד לקראת תואר ראשון, גם ללא בגרות.

בשוק העבודה הנוכחי, מסלול קריירה יציב אשר מבטיח ניידות כלפי מעלה, אינו וודאי לחלוטין. אחת הדרכים להעניק לעצמכם יתרון תחרותי היא להתחיל לפעול לקראת לימודי תואר ראשון.

בין אם מעולם לא האמנתם שאתם יכולים לעשות זאת ללא השלמת בגרויות, ובין אם אתם שוקלים אפשרות זו כבר במשך שנים, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתכוונן לקראת קידום רמת ההשכלה שלכם.

למה תואר ראשון חשוב?

אם תשיגו תואר ראשון, יש סיכוי שתצליחו להרוויח משכורת גבוהה יותר בשוק העבודה. כאשר מדובר בהכנסה אפשר להרוויח במהלך החיים, בוגר המכללה הממוצע ירוויח 61% יותר ב-40 שנות עבודה, מאשר בוגר התיכון הממוצע.

היתרונות של ההשכלה הגבוהה ליחידים ולחברה הם ההוכחה כי השלמת ארבע שנות לימוד או יותר, לאחר התיכון, שווים את המאמץ:

·       רמת חיים טובה יותרלא מעט צעירים שוקלים לעקוף את המכללה או האוניברסיטה בגלל שהם לא יכולים לממן את הלימודים הללו. אבל גם אם תצטרכו ללוות כספים ולהיכנס לחובות כדי לממן את הלימודים שלכם, עדיין מצבכם הכלכלי – בתקופה הקרובה לאחר שתקבלו תואר בכלכלה ומנהל עסקים, תואר בנדלן או במסלול אחר – יהיה טוב יותר מאשר לו הייתם מתחילים לעבוד במשרה מלאה מיד לאחר השחרור מצה״ל.

 

·       איכות חיים טובה יותר – אחד המחקרים מלמד כי איכות החיים של בעלי תואר ראשון נוטה להיות טובה יותר מאשר זו של אנשים ללא השכלה אקדמאית. בעיקר, משום שבוגרי המכללות והאוניברסיטאות נוטים להעריך אורח חיים בריא יותר. לכן, חשוב מאוד להשיג תואר ראשון כי התואר יעזור לכם לנהל חיים טובים יותר.

 

·       בריאות טובה יותר לפי מחקר אחר, בכול גיל ורמת הכנסה, קיימת התאמה בין רמות השכלה גבוהות יותר לבין בריאות טובה יותר. לדוגמה, בעלי תואר ראשון עם שכר נמוך, היו בעלי סיכוי גבוה יותר לדווח על רמת בריאות טובה מאוד או מצוינת, בהשוואה לבוגרי תיכון בכול רמת הכנסה שהיא. הטלגרף (The Telegraph) דיווח כי מחקרים מראים כי קיים מתאם בין 3.6 שנות לימודים נוספים (שווי ערך לתואר ראשון), לבין הימצאות בשליש התחתון לסיכון במחלת לב כלילית. נראה כי המשמעת העצמית הנדרשת לקבלת תואר ראשון, מתורגמת גם לשגרה בריאה בכול תחומי החיים. הפוטנציאל להפחית את הסיכון של התקף לב הוא יתרון שכדאי לשקול כשמתלבטים אם ללמוד לתואר ראשון.

 

·       טוב גם לדורות הבאים  קבלת תואר ראשון לא רק משפרת את החיים של בוגרי המכללות והאוניברסיטאות, אלא גם את החיים של ילדיהם. מחקר מצא כי ילדים שהוריהם בעלי השכלה אקדמית, נוטים יותר מילדים אחרים:

o      להיות בעלי מיומנויות קוגניטיביות גבוהות יותר.

o      להיות מעורבים יותר בפעילות אתלטית, דתית ותרבותית.

 

·       ללמוד איך ללמוד – החוויה בלימודים האקדמיים היא לא רק לאגור מידע. היא נוגעת גם לחוויה איך להיות תלמידים לאורך כל החיים. כאשר אתם מתמחים בתחום מחקר מסוים, אתם יכולים לקבל הבנה טובה יותר על עצמכם, כגון:

 

o      מהי סביבת הלמידה המועדפת עליכם?

 

o      מהי הדרך בה אתם נוהגים לחקור?

 

o      מהי הדרך בה אתם מתעדפים את המידע הרב העומד לרשותכם?

 

o      איזו נקודת מבט או אילו מסקנות משלכם הצלחתם לפתח באמצעות העובדות שאספתם?

סט המיומנויות שתרכשו באמצעות הליך הלמידה יעמוד לרשותכם לאורך כל הקריירה שלכם.

·       לתקשר עם בטחון  אנשים שהשיגו תואר ראשון, מבטאים ברוב המקרים ביטחון עצמי רב יותר כשהם מתקשרים עם אחרים, מאשר אלה שסיימו רק 12 שנות לימוד. לאדם עם תואר אקדמי יש תחושה של גאווה בגין ההישג שלו, מה שמסייע לו להתגבר לפעמים על ספק עצמי או על התלבטויות לאורך הדרך. בסיס ידע מעמיק ועשיר יותר מאפשרים לתקשר בביטחון רב יותר עם קהל גדול יותר.

 

·       להאריך את הקריירה כשאתם בוגרי תואר ראשון, באופן אוטומטי אתם מבוקשים יותר בשדה התעסוקה, ומשפיעים אריכות הימים של הקריירה שלכם. מעסיקים נוטים יותר לקדם מועסק שעובד קשה ומציג מיומנויות חשיבה ביקורתית, הדרושה להשלמת תואר ראשון, מאשר מישהו שהפסיק ללמוד כבר בתיכון. האמינות שאתם רוכשים לאחר שהשגתם השכלה אקדמית, מציעה רמה גבוהה יותר של מקצוענות וידע בתחום המומחיות שלכם. ככול ששוק העבודה הופך לתחרותי יותר, המעסיקים יכולים להרשות לעצמם להיות בררניים יותר ולהציב דרישות הסמכה נוקשות יותר לעובדים הפוטנציאליים שלהם.

 

להגשים את חלום ההשכלה גם ללא תעודת בגרות

אין לכם תעודת בגרות? בדיוק בשביל אנשים כמוכם, הקימו מוסדות החינוך את מסגרת הלימודים הנקראת ״מכינה קדם אקדמית״. מכינות אלה מציעות תנאים שיאפשרו לכם לשפר את תנאי הקבלה ללימודים האקדמאיים, והכנה מתאימה ללימודים שיאשרו לכם להשיג תואר ראשון במגוון של מסלולים כמו, לימודי כלכלה, לימודי חינוך או לימודי קרימינולוגיה.

זאת ועוד, מכללות מעמידה לרשות סטודנטים ללא תעודת בגרות מערך של יועצים מקצועיים וצוות מורים שינסו להתאים לכם תכנית קדם אקדמית שמתאימה לנתונים האישיים שלכם. במקרה זה גם לא תצטרכו לדאוג למימון הלימודים, כי אחוז גבוה מבין הסטודנטים במכינות נהנה ממימון מלא או חלקי של המדינה, שלא כולל את כספי הפיקדון הצבאי.

 

לימודי חינוך ללא בגרות

אתם לא עומדים בתנאי הקבלה הנדרשים ללימודי החינוך? לא צריך להרים ידיים! הירשמו ללימודים במכינה קדם אקדמית וגלו בעצמכם את מגוון אפשרויות התעסוקה שפותחים בפניכם לימודי החינוך.

תואר ראשון בחינוך הוא מסלול לימודים אידיאלי לתלמידים המעוניינים לעסוק בהוראה, לנהל בית ספר, לעסוק בייעוץ, או להשתלב במשרה בתחום החינוך הדורשת גם ידע במדעי החברה, כמו סוציולוגיה או קרימינולוגיה.

במסגרת תואר בחינוך תלמדו על שיטות הוראה ועל תיאוריות חינוכיות שונות, תחוו התנסות מעשית ותעמיקו במגוון נושאים הנוגעים גם למדעי החברה.

במסגרת לימודי החינוך מוצעים לכם שני מסלולי לימודים – מתכונת חד חוגית ומתכונת דו חוגית. תכנית הלימודים יוצאת מנקודת ההנחה שהמכללה אמורה להכין את הבוגרים לעולם התעסוקה המודרני, התחרותי, המשתנה והמאתגר.

מתוך תפיסה זו, לימודי החינוך מציעים התמחויות ספציפיות או שילובים דיסציפלינריים שיציבו אתכם צעד אחד לפני כל בוגרי החינוך האחרים.

מתכונת חג חוגית – מציעה אשכולות של התמחויות שיאפשרו לכם למצוא כיוון תעסוקתי כבר במהלך הלימודים:

-       ליקויי למידה – התמחות שמתאימה לאנשים שרוצים לסייע לילדים ליקויי למידה, להבין ולדעת לזהות ולאתר תלמידים מגיל הגן ועד לבית הספר התיכון, ולסייע להם להתגבר על הקשיים והצליח בלימודים.

 

-       הגיל הרך – התמחות שמתאימה לאנשים שמעוניינים להעמיק בידע ובהבנת שכבת הילדים הצעירה ביותר, מלידה ועד כניסה לבית הספר, ולהשפיע על ההתפתחות החיובית שלהם כתלמידי בית ספר לומדים ומצליחים.

 

-       ייעוץ חינוכי – התמחות שמתאימה לאנשים שרוצים לסייע למורים, להורים ולילדים, במקרים של ילדים ובני נוער ״שעלו על שרטון״. יועץ חינוכי עשוי להשפיע לטובה על מסלול החיים של ילדים אלה ולתרום להתפתחותם התקינה והחיובית.

 

-       ניהול מערכות חינוך – התמחות מעניינת לאנשים שרוצים להוביל מערכות חינוכיות, להנהיג את הצוות ולתרום באופן מקיף יותר לחינוכו של הדור הבא.

 

-       אוריינות, שפה ומתמטיקה – אם מיומנויות היסוד של הלמידה, יכולת הלמידה ותהליכי הלמידה, מעניינים אתכם, בואו להתמחות בתחום שיצייד אתכם במגוון שיטות לפיתוח מיומנויות אורייניות.

 

מטרות המכינה הקדם אקדמאית

  • לתת הזדמנות לצעירים ללא בגרות להשתלב בלימודים אקדמיים.
  •  לאפשר לסטודנטים להשלים את הלימודים הקדם אקדמיים ולעבור הכנה לקראת הלימודים האקדמיים.
  • להכין את הסטודנטים לקראת הדרישות האקדמיות של מוסדות החינוך להשכלה גבוהה ולהקנות להם הרגלי חשיבה ושיטות למידה שיכינו אותם ללימודים האקדמיים.
  • לייעץ לסטודנטים שעומדים לסיים את המכינה לגבי המשך הלימודים האקדמיים.

הנה כמה מסלולים שמציעות מכינות קדם אקדמיות

o      מכינה קדם אקדמית שנתית

תנאי הקבלה למכינה קדם אקדמית שנתית הם ציון 400 מינימום במבחן מימ״ד או בפסיכומטרי.

המטרה של המכינה הקדם אקדמית השנתית היא להכין את התלמיד ללימודים אקדמיים במסלולי הלימוד השונים.

תכנית לימודים זו נמשכת 9 חודשים, ומתחילה בשני מועדים שונים: אוקטובר או פברואר. במסגרת המכינה הסטודנטים לומדים אנגלית, מתמטיקה, אוריינות אקדמית, ובנוסף גם 2 קורסים במדעי החברה והרוח.

 

o      מכינה קדם אקדמית סמסטריאלית

מכינה זו מיועדת לבעלי תעודת בגרות עם ממוצע נמוך מדרישות תנאי הקבלה, או לכול היותר עם חסר של 5 יחידות בגרות. תנאי הקבלה למכינה

קדם אקדמית סמסטריאלית הם בגרות מלאה וציון 450 במבחן מימ״ד.

הלימודים במכינה זו נמשכים כ-4 חודשים, כלומר סמסטר אחד. מועד הפתיחה הוא מאי.

במסגרת המכינה הסטודנטים לומדים אנגלית, מתמטיקה, אוריינות אקדמית ובנוסף, 2 קורסים במדעי החברה והרוח.

o      מכינת 30+

מכינה זו מיועדת לסטודנטים בני 30 ומעלה, שלא עומדים בתנאי הקבלה של המסלולים האקדמיים השונים.

לימודים אלה נמשכים בין 4 ל-5 חודשים, כסמסטר אחד, ומתקיימים בשלושה מועדים: בספטמבר, בינואר ובמאי. תנאי הקבלה תלויים בראיון

קבלה, בגיל (30+) וב-12 שנות לימוד.

במסגרת המכינה הסטודנטים לומדים אנגלית, מבוא לסטטיסטיקה / מתמטיקה, אוריינות אקדמית ושני קורסים אקדמיים במדעי הרוח והחברה.

o      מכינה קצרה

מכינה קצרה באנגלית: מכינה זו כוללת לימודי אנגלית ומיועדת למועמדים ללימודים אקדמיים שעומדים בתנאי הקבלה, למעט אנגלית ברמה של

4 יחידות לימוד. המכינה נמשכת כחודש וחצי ונפתחת פעמיים בשנה: בינואר ובקיץ.

מכינה קצרה במתמטיקה: מכינה זו כוללת לימודי מתמטיקה ומיועדת למועמדים ללימודי כלכלה או ניהול, עומדים בתנאי הקבלה, למעט שיפור

ברמת המתמטיקה. המכינה נמשכת כחודש וחצי ונפתחת פעמים בשנה: בינואר ובקיץ.

 

o      מכינת ערב

מכינה זו מיועדת לאנשים עובדים שרוצים להתחיל בלימודים אקדמיים אבל לא עומדים בתנאי הקבלה. תנאי הקבלה הם 12 שנות לימוד ובגרות

חלקית. הלימודים במכינת הערב נפתחים באוקטובר ונמשכת 12 חודשים.

תכנית הלימודים במכינת הערב כוללת:

 

  • 3 חודשים הכנה למכינה – לימודים בסיסיים בעברית, אנגלית ומתמטיקה
  • בתום 3 החודשים הגשה למבחן מימ״ד ומעבר בציון 350.
  • 9 חודשים לימוד אנגלית, עברית ומתמטיקה + שני קורסים במדעי החברה .

לסיכום

השלמה של כל תואר אקדמי היא הישג ראוי לציון. אבל כדי להמשיך ולהרוויח מהתואר הראשון שלכם, הוא מספק לכם יתרונות מוחשיים שיש להם משמעות רבה לאורך זמן.

חשוב שתערכו את המחקר האישי שלכם ותגיעו למסקנה אם קידום ההשכלה האקדמית, אכן מתאים לכם. מומלץ לחקור את כל האפשרויות, כולל ההצעה להשתתף באחת המכינות הקדם אקדמיות, ולקבל החלטה המבוססת על יותר ממה שנראה לכם הכי נוח. זכרו שכול מכללה מציעה לכם משאבי ייעוץ רבים שיסייעו לכם בדרך לקבלת ההחלטה הטובה ביותר עבור המצב האישי והספציפי שלכם.

 

לחצו כאן והתרשמו ממבחר המסלולים למכינה קדם אקדמית.

 

 אולי יעניין אתכם גם: