לימודי רפואה סינית

 • הרפואה הסינית היא אחת משיטות הרפואה העתיקות והייחודיות ביותר אשר נמצאת בשימוש מזה כ-2000 שנים (ויש כאלו כי טוענים שאף יותר). היא מהווה חלק בלתי נפרד מן התרבות הסינית ונלמדת בבתי ספר לרפואה ברחבי המדינה. אפילו הניסיון האכזרי של המפלגה הסינית לקעקע את המסורת לא הצליח והיא נאלצה להחזיר את תכנית ההכשרה למדינה (אם כי בתבנית מקוצרת).הרפואה הסינית מבוססת על ההכרה בכך שהזרימה ההרמונית של החיים בטבע מתאפשרת הודות לאנרגיית הצ’י (Qi), ולכן הפתרון לרוב מצבי החולי וחוס ר האיזון בגוף נובעים מתיקון הזרימה שלה בגוף. למעשה, על פי הרפואה הסינית, מניעת המחלה והטיפול במקור שלה חשובים יותר מהטיפול בסימפטומים.

  לא רק דיקור סיני

  למרות שהטכניקה המזוהה ביותר עם הרפואה הסינית הינה הדיקור הסיני, עקרונות השיטה מבוססים גם על טיפולים נוספים כגון טיפולים במגע, שימוש בצמחי מרפא, המלצות תזונתיות על פי הפילוסופיה הסינית ועוד.

  לדוגמה, על פי הרפואה הסינית יש מספר קבוצות של מזונות שכל אחת מהן משפיעה עלינו אחרת : הקבוצות הראשיות הן חמוץ, מר, מתוק, חריף ומלוח.

  לכל קבוצה תכונות שונות. למשל, מזונות מחממים יכולים לעזור במצבים של קירור ואילו מזונות מקררים עשויים לעזור במצבים בהם הגוף חם במיוחד או סובל מדלקות.

  ישנם גם מזונות שהרפואה הסינית ממליצה להתרחק מהם כגון מוצרי חלב, וזאת הרבה לפני שהעולם המערבי החל לתהות האם יש לצרוך כמויות כל כך גדולות ממזונות אלו.

  באופן דומה, הרפואה הסינית מודעת מזה שנים לחסרונות של צריכה מרובה של בשר אדום.

  עד כמה שזה יישמע מפתיע, לעיתים הרפואה הסינית מאפשרת לטפל גם במצבים בהם לרפואה המערבית אין מענה.

  לדוגמה, קיימים טיפולי רפואה סינית למחלות עיניים כגון מחלות רשתית ורטינופתיה שפוגעות בצורה קשה ברמת החיים של הסובלים מהן.

  טיפולים אלו מתקיימים בשילוב עם הטיפולים המערביים וביכולתם להקטין את תופעות הלוואי והכאבים הנלווים אליהם.

  תכנית הלימודים

  בראש ובראשונה, יש להדגיש כי למרות שהמטפלים על פי הרפואה הסינית נמצאים כיום במוסדות רפואיים שונים כגון בתי חולים וקופות חולים, הרי שאין בלימודי רפואה סינית הכרה אקדמאית, וזאת אף על פי שחלק מהקורסים מסונפים למוסדות להשכלה גבוהה ופועלים תחת המיתוג שלהם.

  יחד עם זאת, קיימת “אגודה ישראלית לריפוי סיני מסורתי” הפועלת להסדרת המקצוע ומקיימת בחינות מטעמה.

  נושאי המיקוד משתנים ממוסד למוסד, אך קיימת רשימה של נושאי ליבה שמהווים את הבסיס לרוב תכניות הלימודים:

  1.קורסי מבוא והכרה פילוסופית הרפואה הסינית.

  2.הכרת מערכת המרידיאנים המשמשת לתהליך הדיקור והחימום הסיני.

  3.תהליך האבחון באמצעות הדופק, הלשון ומצב הגוף. האבחון משמש את המטפל על מנת לקבוע למטופל את תכנית הטיפולים ואופיים.

  4.עקרונות התזונה הסינית.

  5.שימוש בצמחי מרפא, פורמולות סיניות ותוספי מזון.

  קורסים נפוצים נוספים הם טיפול במגע באמצעות טווינא ושיאצו (שיאצו היא אמנם טכניקה יפנית, אך היא מוצאת את דרכה ללא מעט תוכניות רפואה סינית).

  ברוב הקורסים מתנסים התלמידים גם בטיפולים מעשיים בקליניקות (סטאז’), כך שלאחר תכנית הלימודים הם יכולים להתחיל ולטפל. חלק מהקורסים אף מכינים את התלמידים לקראת עבודה משולבת עם הרפואה המערבית.

  רוב תכניות הלימוד ברפואה הסינית מתפרסות על פני שלוש עד ארבע שנים על פי הקצב של התלמיד והשעות הנוחות לו (לדוגמה, קיימים מסלולי ערב פעמיים בשבוע).

  בנוסף לזאת, קיימות גם תכניות לימוד ממוקדות עבור מי שרוצה להתמקד בשיטה מסוימת או כבר יש לו ניסיון כמטפל.

  לדוגמה, כאן אצלנו במכללת הגליל קיים קורס בו לומדים על שימוש בצמחי מרפא הנמשך כשנתיים. בשנה הראשונה לומדים על כ-40 צמחים הנמצאים ברחבי ישראל וניתן להשיג אותם בחנויות התבלינים השונות או אפילו לגדל בגינה הפרטית.

  בשנה השנייה לומדים על מערכות ספציפיות בגוף, הקשר ביניהן וכיצד ניתן לשלב את הרפואה המשלימה עם הרפואה הקונבנציונלית (מגמה שהולכת ומתחזקת בשנים האחרונות).

  העשרת הידע

  לימודי הרפואה הסינית עשויים להיות רק ההתחלה וישנם קורסים נוספים בהם ניתן להשתמש על מנת לבנות למטופלים סדרת טיפולים משולבת. שניים מהקורסים האלו אשר נלמדים גם במכללה הם “הנחייה ואימון לקבוצות לתזונה ואורח חיים בריא” ו-” קורס מטפלים בכירים ברפלקסולוגיה הוליסטית“.

  למעשה, תחום הרפלקסולוגיה ההוליסטית התפתח באזור הודו – סין, אף על פי שהוא לא נחשב כחלק מהרפואה הסינית המסורתית.

  לאחר מכן שופרה הטכניקה על ידי מטפלים מערביים. כמו ברפואה הסינית, גם הרפלקסולוגיה מכוונת לטיפול באיברים מסוימים בגוף והחזרת האיזון, אך היא מתבצעת באמצעות עיסוי עדין על כפות הרגליים.

  חשוב להדגיש כי למרות שקורסים אלו נלמדים ביחידה ללימודי חוץ, הרי שמדובר בקורסים העומדים בכל הסטנדרטים האקדמיים.

   

   

  אולי יעניין אתכם גם: