לימודי נדל"ן

כיום אנשים רבים בוחרים ללמוד את תחום הנדל”ן, בין אם כהסבת מקצוע ובין אם כתחום לימודים ראשוני, ולא בכדי: תחום הנדל”ן הוא תחום מתפתח, אשר קיימות בו אפשרויות תעסוקה רבות בסכומים נאים ביותר.

בין היתר, באמצעות לימודי נדל”ן ניתן ללמוד על השקעות נדל”ן, יזמות נדל”ן ותיווך, אשר יסייעו לנו משמעותית הן בפן האישי והן בפן המקצועי. אז למה דווקא לימודי נדל”ן? מי יכול ללמוד נדל”ן, מה בדיוק כוללים לימודי נדל”ן ומה עוד חשוב לדעת בנושא? הכל לפניכם במדריך הבא.

למה דווקא נדל”ן כתחום לימודים?

בימים אלה, השקעה בתחום הנדל”ן מהווה תחליף רווחי יותר להשקעות בכל העולם ובישראל בפרט. הביקוש לנדל”ן רק הולך וגובר עם השנים, עניין אשר הופך את התחום כולו לאטרקטיבי ודינמי יותר משנה לשנה.

בניגוד להשקעות בתכניות חיסכון או בשוק ההון, נראה כי תחום הנדל”ן הוא תחום יציב אשר הביקוש אליו לא ייעלם לעולם, שכן עבור מרבית האנשים, מדובר במוצר בסיסי שרובנו עובדים כל חיינו בשבילו. באופן זה, תחום הנדל”ן משמש כאחד הגלגלים אשר מניעים את המשק הישראלי, ומכיל אינספור אפשרויות תעסוקה שונות – רובן בעלות פוטנציאל גדול לרווחים נאים.

בניגוד לתחומים רבים אחרים בשוק, המתאפיינים לעיתים בחוסר ודאות או בלימודים מאוד כלליים, לימודי נדל”ן הם לימודים ספציפיים ופרקטיים, אשר מאפשרים לבוגרים להשתלב בתחום במגוון של תפקידי מפתח שונים.

האם חייבים ללמוד על תחום הנדל”ן באופן מקצועי?

חשוב להבין כי בתחום דינמי כמו תחום הנדל”ן, לימודי תיווך הם אלה שמבדלים בין אנשי מקצוע איכותיים לבין אנשים שלא למדו את התחום ולא מבינים אותו היטב.

בתחום הנדל”ן קיימות אופציות רבות לתעסוקה, וכולן דורשות רמות משתנות של ידע או הבנה בתחום. חלק מהמקצועות בתחום זה אף דורשים מבחני הסמכה מקצועיים. למעשה, תחום הנדל”ן הוא מקצוע ככל שאר המקצועות, ועל מנת להצליח בו ולהיות טובים בו, יש ללמוד אותו.

לימודי נדל”ן למעשה נותנים לסטודנטים את הכלים להשתלב בעולם הנדל”ן ולהצליח בו ללא כל קושי.

מי יכול ללמוד נדל”ן?

קהל היעד העיקרי ללימודי נדל”ן הוא אנשים אשר מעוניינים לעסוק בתחום הנדל”ן, וכמו כן אנשים אשר כבר עוסקים בתחום, אך מעוניינים להרחיב את הידע והאופקים שלהם וכך למעשה לאפשר לעצמם להתפתח בתחום אף יותר.

יזמים, מתווכים ואף שמאים עשויים להפיק תועלת רבה מלימודי נדל”ן, שכן באמצעות הלימודים הם יוכלו להוסיף לארגז הכלים שלהם כלים נוספים, שיאפשרו להם להגדיל משמעותית את הפעילות והרווחים שלהם.

על אף האמור, לימודי נדל”ן אינם מיועדים בהכרח רק לאנשים שכבר עוסקים בתחום ומבינים אותו ברמה כזאת או אחרת. למעשה, מדובר בלימודים אפקטיביים ביותר גם עבור אנשים אשר אינם מגיעים עם ידע כלשהו על התחום, שכן בלימודים ילמדו הסטודנטים את התחום מהרמה הבסיסית ביותר.

מהם תנאי הקבלה ללימודי נדל”ן?

תנאי הקבלה ללימודי נדל”ן משתנים משמעותית בין מוסדות הלימודים, וכמו כן בין קורס נדל”ן אחד לאחר.

בעוד שיש מוסדות לימודים אשר מציעים לסטודנטים שלהם מסלול של תואר ראשון בלימודי נדל”ן, קיימים גם מוסדות לימודים אשר בהם תחום הנדל”ן נלמד בפורמט של קורס או מספר קורסים, ולא כתואר. בדרך כלל, לימודי נדל”ן ידרשו מהסטודנטים תעודת בגרות לכל הפחות, או לחילופין – פסיכומטרי או סיום מכינה אקדמית בממוצע מסוים. ייתכן כי עבור מועמדים שכבר מגיעים מתחום הנדל”ן, הדרישות יהיו מעט שונות.

בכל מקרה, רצוי לברר מהן דרישות הקבלה במוסד הלימודים הספציפי שבו אתם מעוניינים ללמוד, כך שתוכלו להיערך בהתאם.

מה לימודי נדל”ן כוללים וכמה זמן הם נמשכים?

במסגרת לימודי הנדל”ן, ילמדו הסטודנטים מגוון של נושאים שונים בתחום הנדל”ן, אשר יקנו להם כלים רבים להשתלבות בתחום ולהצליח מקצועית בהמשך הדרך. בדרך כלל, בין שלל הנושאים הנלמדים במסגרת לימודים אלה, ילמדו הסטודנטים קורסים כמו הכרות עם פיתוח נדל”ן, מבוא ליזמות נדל”ן, הכרות עם הפן המשפטי שבעולם הנדל”ן, כלכלה, התחדשות עירונית, מקורות מימון נדל”ן, ניהול פרויקטים של נדל”ן, תיווך ועוד.

משך זמן הלימודים משתנה משמעותית בין מוסד למוסד. בעוד שלימודים לתואר יארכו כשלוש שנים, לימודים לקורסים יותר ממוקדים וספציפיים עשויים להיות קצרים יותר ולארוך כמספר חודשים ועד כשנה.

איפה כדאי ללמוד את התחום?

כאמור, מסלולי הלימודים בתחום הנדל”ן משתנים משמעותית בין מוסד אחד לאחר.

מסיבה זו, חשוב שתגדירו לעצמכם מהי בדיוק המטרה שלכם: האם אתם מעוניינים להיות יזמים בתחום הנדל”ן? האם אתם מעוניינים להיות מתווכים? באיזו רמה חשוב לכם להכיר את התחום, ומהי המטרה העיקרית שלכם? באיזה תחום ספציפי בתוך תחום הנדל”ן הרחב תהיו מעוניינים לעסוק בתום הלימודים? עד כמה אתם מכירים את התחום? כמה כסף אתם מעוניינים או יכולים להשקיע בלימודים? שאלות אלה ועוד יסייעו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר עבורכם.

בכל מקרה, יש לבחור במוסד לימודים מוכר ואיכותי, אשר מספק תעודה כלשהי בסיום הלימודים – בין אם מדובר בתעודה מקצועית ובין אם מדובר ב- BA.

 אולי יעניין אותך גם: