תיאור הקורסים הנלמדים בחוג לתיאטרון

גילומם של שסעים חברתיים ופוליטים בתיאטרון הישראלי

בחינת הזיקות שבין הרפרטואר התיאטרון בישראל ובין שסעים של החברה הישראלית. נושאי הקורס: שסעים בחברה הישראלית וגילומם בתיאטרון. ערבים-יהודים באמנויות הסיפוריות (תיאטרון, קולנוע, טלוויזיה וסיפורת) (תמצית). הבעיה העדתית בתיאטרון הישראלי. חילונים-דתיים בתיאטרון הישראלי.

היבטים בשילוב מחול ואמנויות (סמינריון)

בחינת מגוון יחסי הגומלין בין מחול והאמנויות כסוגה ייחודית. חקירת היבטים וסוגיות העולים מהמפגש בין מחול והאמנויות. דיון בפעולה ההדדית בין מחול ואמנויות. ריקוד וציור – מיזוג וגבולות עבירים.  תיאטרון, תנועה ומחול. מחול וטקסט – עם המילה ובלעדיה. וידאו-דאנס והגוף הרוקד. (לא יינתן בתשע”ז)

היבטים חברתיים בחקר האמנויות

הקורס מפגיש עם דילמות בחקר האמנויות על-פי אנתולוגיה של מאמרים. בין השאלות העולות נמצא כפירה בצורך במחקר, גישות המדגישות את הקוגניטיבי, אחרות את האמוציונאלי, גישות תרפויטיות מול גישות דידקטיות, גישות מבדלות-קנוניות מול גישות הכוללות אמנויות פופולאריות במאגר המחקר, גישות פמיניסטיות המציעות דרכי קריאה ופרשנות חדשות, גישות אוניברסאליות מול גישות לוקאליות.

היסטוריה של המחול התיאטרלי במערב

הכרת פרקים חשובים ברצף ההיסטוריה של המחול התיאטרלי במערב, מתקופת הרנסנס ועד
היום. שכלול יכולת ההתמצאות בהבדלים האסתטיים בין סוגות וסגנונות ריקוד.הכרת אמנים וריקודים נבחרים המייצגים תקופה, סוגה או סגנון.

המחזה הקהילתי כסיפור

רכישת ידע ותרגול בעקרונות יסוד בטיפול בדרמה ובמחזה הקהילתי לצד הבנת הסיפור הקהילתי ככלי
ליחיד ולקבוצה היוצרת בקהילה

הנחיית שחקנים

להפגיש את  התלמידים עם רזי אמנות המשחק ולהכשירם ברמה הבסיסית למלאכת המשחק.
לפתח תפיסות ביקורתיות תוך התנסות וצפייה בעבודתם של אחרים. לשכלל את יכולתם של התלמידים לעבודה בתוך אנסמבל (הקשבה, יצירה משותפת וסקרנות לעולמו של האחר). ליצור היכרות של התלמידים עם מפרט של משימות ותרגילים בתחום המשחק, משחקי תיאטרון וטקסטים דרמאטיים.

הקניית יסודות המשחק לשחקן בקהילה ובבית הספר

מטרת הקורס להפוך את ההתנסות האישית במשחק, לכלי דידקטי ללימוד משחק המאפשר לסייע לשחקן החדש להתגבר עם מעצורים ועכבות ולרכוש בסיס במיומנויות המשחק, במטרה להכשיר ‘שחקן יצירתי’ מתוך התנסות בתהליכים קבוצתיים וחוויה של הנאה וסיפוק. השיעור בנוי מיחידות התנסות ולימוד עיוני להסברת והדגמת שיטת העבודה, מבנה מערך הפעלה.

התנסות בהפקות בבית ספר תיכון

תהליך עבודת הבמאי : הפרשנות למחזה, תפיסה בימתית, בחירות אמנותיות, מקורות השראה של יוצרים ועבודה עם שחקנים. עבודת הדרמטורג : המחזה ומרכיביו עיבוד הטקסט, הקשר בין העיבוד לאמירה ולרעיון המרכזי. עבודת התפאורן : מאפייני המקום, דימוי מרכזי, שימוש באביזרים, שימוש השחקנים בתפאורה. מעצב התלבושות : מאפייני הסגנון שנבחר קשר בין התלבושות לרעיון המרכזי ולפרשנות הבימתית. עבודת המפיק : תהליך העבודה, קבלת החלטות, קשר עם גורמי חוץ. מעצב התאורה : סוגי תאורה, סגנונות תאורה, הקשר בין התאורה לפרשנות הבימתית וסגנון ההפקה. מעצב המוסיקה : סוגי מוסיקה והתאמתם להפקה אפיון דמויות, מקום, זמן ותרבות ע״י המוזיקה. תנועה וכוראוגרפיה : מאפייני התנועה התנועה כמייצגת מקום, זמן ותרבות התנועה כמעצבת מערכות יחסים, אמירה, דימוי בימתי.

טקסים וחגים בבית הספר

החלק האומנותי במופע:  מהו המסר ? כיצד בונים סטייטמנט, רעיון מרכזי למופע, קונספציה בימתית עבודה על מיזנסצנה, טקסט, כתיבה, בחירת חומרים, עיבוד, יצירת עניין וסקרנות, חלוקה לסצנות, ביטים. חלק ב׳ : החלק הטכני במופע: מי המשתתפים, היכן מתקיים המופע, בנית לו”ז, רשימת משתתפים, חלוקת תפקידים, פרסום, קהל יעד, תקציב, הפקה: אישורי מהנדס, משטרה, הגברה ותאורה : בנית מפרט, הכנת לוח חזרות, סוגי פנסים ותפקידם, סאונד מתאים למופע.

יסודות הבימוי בתיאטרון החינוכי ובתיאטרון הקהילתי

השיעור לוקח בחשבון התמודדויות ייחודיות בעבודה עם שחקנים מקצועיים ושאינם מקצועיים ובסביבות תיאטרוניות שאינם הבמה הקונבנציונאלית. ה”מגבלה” הופכת ליתרון הן בתכנים והן באסטטיקה הבימתית ומובילה ליצירת תיאטרון מרגש ונוגע. בחיפוש אחר דרכים ליצור שינוי, תהליכים ומעורבות בקהילה, נוצרו מודלים תיאטרוניים ייחודיים ומגוונים, כדוגמת מופעי תיאטרון בסביבה אותנטית ,(site specific) תיאטרון וחגיגות רחוב, תיאטרון אימפרוביזציה בשיתוף הקהל ועוד. השיעור יערוך הכרות עם המודלים השונים ע”י חשיפה לחומרים עיוניים, צפייה בחומרים ויזואליים בתחומים: site specific, תיאטרון רחוב, תיאטרון פורום והתיאטרון ‘השקוף’ של אוגוסטו בואל, תיאטרון מסע, תיאטרון תעמולה ועוד, ויאפשר לתלמידים התנסות מעשית ביצירת סגנונות ומודלים משלהם  וביצועם לפני קהל.

 יסודות המשחק ותיאטרון אימפרוביזציה

למידת מושגי יסוד בדרמה ובתיאטרון. רכישת יסודות המשחק ושילובם באומנות תיאטרון התנועה. הכרת תורות משחק שונות מתוך התנסות בפועל. פיתוח מבע אישי המשלב חומרי גלם יצירתיים מתחום התנועה והתיאטרון.

כתיבה מדעית

תלמידי הקורס יתרגלו שתי גישות לסיכום של מחקר תיאטרוני (כולל תיאטרון מחול): “שאלת מחקר” ו”חקר הצגה”, וגם אפשרויות משולבות. הקורס יכלול קריאה של דוגמאות נבחרות והתנסות מודרכת בכתיבתו של תרגיל מורחב. אתר הקורס יכלול מאמרים מדגימים ועבודות לדוגמא.

לכל אחד יש סיפור – מאיפרוביזציה לטקסט פרפורמטיבי-יצירת טקסטים בתהליך קבוצתי

תלמידי הקורס יחוו תהליך של קבוצת תיאטרון קהילתי הכותבת את הנרטיב שלה, ויצרו (יכתבו) טקסטים מתוך תהליך קבוצתי דמוקרטי. נושאי הקורס: דרמטורגיה של המחזה הקהילתי. העצמה וטיפול עקיף ביצירה: אוטו-אתנו-גראפית, לבמה.טקסט וקונטקסט – האם יש חוקיות לכתיבה הדרמתית לבמה?כל אחד יכול – כתיבה אישית.כתיבה קבוצתית.

מאלתור לקומפוזיציה: שילוב תנועה ויסודות של אמנות פלסטית

התנסות בתהליכי עבודה מאלתור ועד ליצירה בנויה. התמקדות בתהליכי עבודה אישית. התמודדות עם משובים של המנחה והעמיתים לקבוצה כחלק מתהליך למידה. התנסות בעבודה תנועתית מתוך נקודת מוצא פלסטית.  הרגלי עבודה ומחויבות אמנותית.

מבוא לדרמה ולתיאטרון

מושגי יסוד בחקר המחזה וההצגה. תרגיל בקריאה, בפרשנות בימתית ובצפייה בהצגת תיאטרון. נושאי הקורס: מרכיבי המחזה: עלילה, דמויות, דיאלוג ומערכות סימנים דרמטיות-תיאטרוניות. מרכיבי ההצגה: מקום תיאטרוני, שחקנים, קהל, תאורה, תפאורה, לבוש, מוזיקה. היכרות ראשונית עם הבימוי כפרשנות תיאטרונית.

מבוא לתיאטרון חינוכי

הצגה של הדיון התאורטי בתיאטרון חינוכי, ופגישה עם דרכי לימוד של הצגות תיאטרון בית-ספריות (קונטקסט חברתי, טקסט של ההצגה ודרכי התקבלותה, והערכתה). נושאי הקורס: הגדרת נושא המחקר. תולדות הדיון בתיאטרון חינוכי. תולדות התיאטרון החינוכי בארץ ישראל. הזיקות לאימפרוביזציה, פליי-בק, תיאטרון הפורום, תיאטרון קהילתי. בניית “ארכיון” מחקרי של הצגת תיאטרון חינוכי. חקר מרכיביה של הצגת תיאטרון חינוכי. מפגש גישות: רקפת רובין, דויד שטיינברג, עירית לוז ואריק גוטלר-אופיר. (לא יינתן בתשע”ז)

מבוא לתיאטרון ישראלי

לימוד של תולדות ומאפייני התיאטרון בישראל. נושאי הקורס: מתקופת היישוב ועד למאה העשרים ואחת. מחזאים מרכזיים ומחזות ‘מפתח’. מאפייני השדה התיאטרוני. (לא יינתן בתשע”ז)

מביטוי ראשוני ליצירה שלמה: עבודתו של היוצר הטוטאלי

העבודה הפסיכופיזית מכוונת לעורר את הזיקה בין הגוף הנפש והרוח ולהביא לאינטראקציה בין מקורות האנרגיה השונים באדם על מנת להרחיב את גבולות ואפשרויות הביטוי של האדם היוצר. יצירת קשר עם “הישות הפנימית היוצרת” הלא מותנית עומדת בבסיס עבודה חווייתית זו. הנחייה ועידוד היוצר ליצירה עצמאית ולקיחת אחריות מרבית עליה.

מולייר בתיאטרון

לימוד מחזות מולייר בהקשריהם התיאטרוניים. ‘הקמצן’, “החולה המדומה”, ‘טרטיף’,”דון ז’ואן”. הנושאין בקורס: משפחת הקומדיה”. מחזות מולייר בתיאטרון. מקום ההצגה והרכב הקהל. מרכיבי המחזות: דיאלוג, עלילה, דמויות, הוראות במה. מערכות סימנים תיאטרוניות במחזות מולייר “קריאת בימוי”: בשיח, הטון, הבעות הפנים, הג’סטות, תנועה על הבמה, איפור ושיער, לבוש, אבזרים, תפאורה, תאורה ומוזיקה. תולדות הצגת המחזות בתיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה כפרשנויות המעשירות את הבנתם.

מחול בישראל

הכרת פרקים חשובים ברצף ההיסטוריה של המחול העממי והתיאטרלי בישראל.הכרת אמנים וריקודים נבחרים המייצגים תקופות בהיסטוריה של המחול בישראל. שורשים: יצירת מחול העם הישראלי. חלוצים: ראשית מחול תיאטרלי בישראל (1951-1922). יצירה ישראלית חדשה: להקות, שפת תיווי והאקדמיה בירושלים (1964-1951). התמסדות: הקמת הלהקות הגדולות (1976-1964). פעילות פרינג’: פריצת מחול אחר (1990-1978). מחול פוסטמודרני: הופעת יוצרים חדשים ולהקות קטנות.

מיצג: טכניקות ומושגי יסוד

פרפורמנס-ארט היא תופעה אסתטית בין-תרבותית, שהחלה בתנועות האוונגרד המודרני של ראשית המאה העשרים. הקורס יבחן את תכונותיו של מדיום-ז’אנר אמנותי זה על-ידי דיון תיאורטי ובאמצעות היכרות עם יצירותיהם של אמני מיצג בולטים. נבחן את התפתחותה של אמנות המיצג על רקע שיבוש מגמותיה המרכזיות של היצירה המודרניסטית השואפת לכונן את עצמה כאוטונומיה צורנית ואמנותית; נביט על המיצג כביטוי למשבר הייצוג הפוסטמודרני ולקריסתן של היררכיות אסתטיות ותרבותיות. כמו כן, נבחן את אפשרויות המבע של המיצג ככלי מבע אישי ופוליטי ויבחן האופן בו מערער המיצג על תפישות תרבותית ועל מושגים תיאטרוניים.

מושגי יסוד ביצירת אירוע חברתי – אומנותי

המאפיינים הייחודיים הנדרשים מטקסטים המתאימים לקהל גדול והטרוגני. בחירת הנושאים והטקסטים המתאימים  למסיבות סיום ו/או טקסים בבתי הספר. כתיבה דרמתית. בניית מבנה הטקס, ובימויו.

מסיכה, גוף, זהות

הקורס משלב עבודה מעשית עם מחקר עיוני בנושא מערכת היחסים בין המסכה לגוף, והשפעתם על הזהות העצמית של המופיע ו/או של הדמות, ותרומתם לעיצוב דימוי בימתי של דמות. (לא יינתן בתשע”ז)

משחק למתקדמים

לימוד משחק ועבודה על אפשרויות ומגבלות של הגוף: העבודה תיעשה באמצעות תרגילים פיזיים ומשחקיים שיאפשרו לסטודנטים להתפתח ולהתקדם.
במהלך הקורס ילמדו “השחקנים” כיצד לעמוד על במה מול קהל, איך לבנות דמות מטקסט אותו הם קוראים בפעם הראשונה, ואיך להתמודד עם קריאה והבנת טקסט תיאטרלי.

מתחילים בגוף- תיאטרון פיזי

שיעור מעבדה בו הסטודנטים חוקרים ולומדים בעבודה קבוצתית ואישית טכניקות וכלים שונים של תיאטרון פיזי. העבודה במעבדה תתמקד באימפרוביזציות – עבודה מתוך הרגע , וכמו כן בקטעים מובנים אותם הסטודנטים ייצרו בעצמם ויציגו בפני הכיתה. הכלים והטכניקות הנרכשות יאפשרו לסטודנטים לחפש וליצור דרכי ביטוי ייחודיות.

ניתוח ריקוד

פיתוח היכולת לתאר, להבחין בצורה ולפרש יצירת מחול. שכלול היכולת להבחין בנושאים מרכזיים, זיהוי מרכיבים פחות בולטים בריקוד. שימוש בניתוח מחול ככלי להעשרת ההבנה של הטקסט המחול.

סדנת התנסות בתיאטרון בקהילה- דיאלוג בין “אחרים” במרחב התיאטרוני (תרגיל קבוצתי)

הכרות עם מודל תיאטרוני, המתמודד בתהליך יצירתי, דמוקרטי ושוויוני עם אפליה על ידי הפחתת סטריאוטיפזציה. הסדנא מפגישה את המשתתפים באופן בלתי אמצעי, בכלים תיאטרוניים עם “האחר” שבקבוצה – ערכיו, אמונותיו, נורמות ודפוסי התנהגות. המפגש מאפשר לסטודנט ה’משתתף’ ללמוד ולחוות את תהליך התיאטרון הקהילתי במלוא עוצמתו.
ההתנסות מתרחשת בשני מישורים: החברתי דינאמי, והתיאטרוני, הסטודנט ניפגש עם עצמו, דעותיו וחוויות חיים, דרך המפגש עם האחרים, בתהליך זה הוא מפרק ומרכיב את תמונת העולם ביחס לעצמו ולזולת.
במהלך הסדנה  עוברת הקבוצה את כל שלבי התהליך: גיבוש קבוצה, לימוד מיומנויות משחק, רכישת שפה תיאטרונית, חוויית התהליך הקבוצתי, יצירת חומרים דרמטיים אותנטיים מתוך התהליך והבאתם לפני קהל מוזמן במסגרת אירוע תיאטרוני.
במקביל לתהליך ההתנסות הסטודנטים ינתחו את החוויה ויבחנו את היישומים השונים של התיאטרון בקהילה.

פרויקט התנסות בתיאטרון בקהילה

מטרת הקורס לאפשר לתלמידים התנסות בעבודת תיאטרון מעשית בקהילה בעלת צרכים מיוחדים.
במהלך הקורס יפגשו התלמידים עם קבוצת דיירי מעון למפגרים, וביחד יצרו הפקה שתביא אל הבמה את קולם ואת היכולות האומנותיות של הדיירים. במהלך העבודה, התלמידים יהיו שותפים לעיצוב התכנים התיאטראליים ולתכנון מהלך החזרות

פרויקט התנסות בהנחיית תיאטרון בקהילה

התנסות בהנחיית תיאטרון בקהילה ובמערכות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. רכישת ניסיון בעבודה עם קבוצה. יישום עקרונות מודל התיאטרון הקהילתי בקבוצה החוקרת את עצמה באמצעים של יצירה עצמית.

צפייה וניתוח הצגות

קורס זה מציע היכרות עם היבטים של התבוננות ביקורתית במופע התיאטרון. עיקריו הם מיקום התיאטרון בתחום הרחב של לימודי מופע, הבנה סוציו-תרבותית של המופע המאפשרת לראותו כאירוע, תפקידו של הבמאי, המעתק ממחזה להצגה ופונקציית הדרמטורג והיבטיה המרכזיים של המיזנסצנה המרחבית והמשחקית. במהלך הקורס יצפו המשתתפים בהצגות חיות בתוספת המחשות מוקרנות ויישמו בעקבות הצפייה את נקודות הראות הנלמדות.

תיאטרון ופולחן

להתוודע לתיאוריות המרכזיות בדבר הקשר בין תיאטרון ופולחן.לבדוק את הקשר בין פולחן לתיאטרון באמצעות מספר צורות תיאטרון נבחרות במערב ובמזרח.

תיאטרון וריקוד במזרח אסיה

להכיר צורות מופע מסורתיות המשלבות מחול ודרמה. לבחון את מערכת היחסים בין הביטוי הריקודי לסיפור הדרמתי.

תיאטרון מודרני

סקירת המגמות המרכזיות בתיאטרון ובמופע החי מראשית המאה ה-19 ועד שנות ה-30 של המאה ה-20. בחינה ביקורתית של הניסיונות השונים שנעשו לאורך צמיחתו של התיאטרון המודרני להתמודד באופן מעשי ותיאורטי עם השאלות: “מהו התיאטרון, ומה תפקידו?” וסקירת המגמות המרכזיות בדרמה, בתיאטרון ובמופע משנות ה-40 של המאה ה-20 ועד ימינו, לאור השינויים הפרדיגמטיים שחלו באופני המחשבה בתרבות המערבית לאחר מלחמת העולם השנייה, המעבר אל הפוסטמודריניזם והתיאוריה הביקורתית. הקורס יתמקד במספר גילויים דרמטיים ומופעיים מרכזיים המערערים בדרכם על “הנרטיבים-הגדולים” של האמנות, התיאטרון, ההיסטוריה והזהות.

תיאטרון פלייבק- תאוריה והתנסות

תיאטרון פלייבק ( (Playback Theatreהנו ז’אנר ייחודי של תיאטרון המשלב בתוכו עקרונות מאמנות האימפרוביזציה, אומנות הסיפור, והפסיכודרמה. בשונה מתיאטרון המבוסס על מחזה
כתוב מראש, תיאטרון פלייבק ממחיז סיפורי חיים העולים מתוך הקהל ומעובדים באופן ספונטאני על ידי צוות שחקנים ומוסיקאים.  באמצעות אימפרוביזציה במשחק, תנועה, קול ומוסיקה, מציגים שחקני הפלייבק את סיפורי החיים, באופן שפותח בפני משתתפי האירוע ערוצים חדשים של הקשבה, הדברות, התבוננות והבנה.
קהל הפלייבק הוא קהל אקטיבי שחוויותיו, ניסיון חייו ותפיסתו את העולם, משפיעים ומכתיבים את התכנים המוצגים על הבמה.  ככלי הפועל כראי של מצב נתון, המאפשר לחוויה ונקודת המבט אישית להשתקף כחוויה דרמתית קולקטיבית, הפלייבק משולב במסגרות תיאטרליות, קהילתיות, חינוכיות, טיפוליות וארגוניות.
הקורס יתמקד ברכישת מיומנות מקצועית לשילוב תיאטרון פלייבק במסגרות חינוכיות ובקהילה. במהלכו נלמד כיצד להקשיב, לזהות ולהציג את הגרעין הדרמתי שבסיפור האישי ונתנסה בתפקידים השונים שמהם מורכב הפלייבק: מספר, שחקן, מוסיקאי, מנחה, קהל.

תיאטרון קהילתי מתיאוריה לפרקטיקה

הפרקטיקה של התיאטרון הקהילתי בישראל הינה מהמפותחים בעולם, תיאטרון קהילתי בישראל פועל, נלמד ונחקר מראשית שנות השבעים של המאה הקודמת.
מטרת השיעור להכיר ולחקור תיאוריות ויישומים של התיאטרון בקהילה בארץ ובעולם, בניסיון להבין את התיאטרון ככלי להעצמה קהילתית דרך פיתוח והצגת מודלים ייחודיים לקהילות ספציפיות מעולם ההכרות וסביבתם האישית של משתתפי השיעור.

תיאטרון-מחול במבט היסטורי

זיהוי ובחינת המאפיינים העקרוניים של תיאטרון-מחול כסוגה העומדת בפני עצמה. היווצרות אמצעי המבע בהקשר תרבותי ספציפי ובמהלך זמן, תוך התמקדות על ההמשכיות והשינויים שחלו בתפיסת תיאטרון-המחול.  מגוון הגילויים וההתפתחויות של הסוגה יעמדו בבסיס הקורס באמצעות דיון והתבוננות במבחר יצירות של יוצרים מובילים החל מקורט יוס דרך לויד ניוסון ועד סאשה וולץ ומאגי מארן.

תולדות התיאטרון – יוון ורומי

להניח את הבסיס להבנת הדרמה והשפה התיאטרונית במערב באמצעות היכרות עם התיאטרון ביוון ורומי. נושאי הקורס: מקום התיאטרון בחברה היוונית והרומית. ארגון התחרויות הדרמטיות באתונה.
החלל התיאטרוני (יוון ורומי).המוסכמות הדרמטיות והתיאטרוניות. היכרות עם המחזאים המרכזיים (טרגדיה וקומדיה). מאפייני המופע (תלבושות ומסיכות, שימוש באביזרי במה, סגנון משחק, מוסיקה).

תולדות התיאטרון: מהרנסאנס עד לרומנטיקה

הקורס עוסק בתולדות הדרמה, התיאטרון והמופע באירופה בין המאות ה-16 וה-19. נבחן את צמיחתם של סגנונות דרמטיים שונים על רקע שינויים בתחומי המחשבה, החברה והתרבות באירופה במאות אלה. כמו כן נעסוק במופע הבימתי בראי מבנה התיאטרון, יחסי קהל במה, וצמיחתן של תפיסות משחקיות חדשות.

תנועה בינאישית

זיהוי מקורות יצירה בתנועה ובקול, פיתוח עקרונות יצירה משולבים מדיומלית, מניפולציה במרכיבי היצירה כמקדמת שיח קהילתי והעצמה אישית/בינאישית.

היסטוריה של המחול התיאטרלי במערב

הכרת פרקים חשובים ברצף ההיסטוריה של המחול התיאטרלי במערב, מתקופת הרנסנס ועד
היום. שכלול יכולת ההתמצאות בהבדלים האסתטיים בין סוגות וסגנונות ריקוד.הכרת אמנים וריקודים נבחרים המייצגים תקופה, סוגה או סגנון.

סדנת קונטקט

באנו לרקוד, לגלות, להיפגש, לחוות ,עם עצמנו ועם פרטנרים, ולמצוא רגע של שקט בתוך המציאות המורכבת. להיות עם עצמי, להיות עם עצמי ועם האחרים, לוותר, לשחק, להתגלגל, לחזור לילדות שלנו. זוהי צורת מחול דיאלוגית וחוקרת.

מבוא לתיאטרון מודרני

הבנת שפת התיאטרון המודרני; תפיסות מהפכניות, רעיונות פילוסופיים ותהליכים פורצי דרך במאה התשע-עשרה ובמאה העשרים השפעות של אירועים היסטוריים מרכזיים, חידושים טכנולוגיים וזרמים באמנות על התיאטרון; יצירת ז’אנרים וסגנונות חדשים בתיאטרון; מושגים ביקורתיים מרכזיים וגישות לבימוי ולמשחק; מחזות ייצוגיים ומחזאים ששינו את פני התיאטרון.

סדנא ביצירותיו של ברכט

הקורס יעצב עבור הסטודנטים את התשתית להבנת עיקרי התיאוריה והתנסות בפרקטיקה של התיאטרון הברכטיאני. הקורס ישים דגש מיוחד על התיאוריה וההתנסות במשחק ברכטיאני, ובמהלכו יתנסו המשתתפים במשחק ובהנחיית משחק, במסגרת סצנות הלקוחות ממחזותיו של ברכט. במיוחד, יתמקד במחזה הלקוח מן המחזור של המחזות הדידקטיים “היוצא מן הכלל והכלל”.

סדנא ביצירותיו של פינטר

סדנה סימסטריאלית שנועדה להיכרות ראשונה עם טקסטים של הרולד פינטר, עולמם, והאפשרויות השונות של משחק על הגדר המפרידה בין הריאליזם ומה שמחוצה לו. במהלך הסדנה יתוודעו התלמידים לכמה ממחזותיו, יתנסו בביצוע ובהנחיית השחקנים ויצפו בביצועים של פינטר בקולנוע ובתיאטרון.

תיאטרון בתרבות טלוויזיונית

הדיון בטלוויזיה ובתיאטרון בכפיפה אחת הוא לכאורה מעין אוקסימורון. טלוויזיה נתפסת כתרבות פופולארית, לא כאמנות; ואילו תיאטרון נתפס כפסגת האמנויות. גם במישור המקצועי ניכרת בעשור האחרון נטייה לכאורה לבידול. אם בעבר כותבים לתיאטרון ולטלוויזיה היו במובהק אותם היוצרים, כיום ישנה נטייה להתמקצעות ולהתבדלות. למרות אלה ולמרות ההבדלים המהותיים בדרכי הקיום והצפייה בהצגת תיאטרון ובדרמה טלוויזיונית, נמצא שהדיון בשתי המדיה בקורס אחד עשוי להיות מעניין ואולי גם לתרום ללימוד התיאטרון והדרמה הטלוויזיונית, ולזיקות שביניהן.
בכך עוסק השיעור: בתיאטרון הלא-טלוויזיוני שמשיל מעליו כל סימן היכר של קרבה לז’אנרים וסמיוטיקה טלוויזיוניים ובכך כמובן הוא מתייחס אליהם; ברפרטואר התיאטרון ובסימנים המובהקים, אך לא מטשטשים, לייחוד השפעות התרבות הטלוויזיונית; ובמה שאני מכנה “תיאטרון-טלוויזיוני” שסיגל לעצמו במודע את הנרטיב, עיצוב הדמויות, מערכות הסימנים ותפיסת העולם החברתית, כפי שהן מעוצבות בדרמה הטלוויזיונית לסוגיה.

דרמטולוגיה של המופע הקהילתי

מדרמטורגיה של טקסט לטקסט דרמטורגי, מחקר ויצירה בקהילה – מ’מופע מציאות’ ל’מופע תאטרוני’, קריאה ביקורתית של ‘תכנים’ ו’צורות’ בקהילה, מודל ארבעת השלבים לתהליך דרמטורגי של יצירה בתיאטרון קהילתי, יישום המודל כפרקסיס קבוצתי.