רשימות השמעה:

ראש החטיבה: פרופ’ רונן יצחק

לימודי המזרח התיכון נלמדים במסגרת החוג הרב תחומי.

אודות הלימודים

  • מטרת חטיבת המזרח התיכון היא להכיר את תולדותיהם של עמי האזור ותרבותם מראשית האסלאם ועד ימינו אלה. לימודי המזרח התיכון יאפשרו לסטודנטים לעמוד על ההתפתחויות הפוליטיות, הזרמים החברתיים והדתיים הקיימים בעולם הערבי ולהבין טוב יותר את יחסי הגומלין בין המזרח למערב בימינו.
  • המזרח התיכון הוא אחד המקומות המרכזיים והחשובים ביותר בעולם. התעניינות המערב באזור גדלה ב-200 השנים האחרונות וגברה במיוחד בשנים האחרונות נוכח האירועים הבינלאומיים הקשורים במזרח התיכון. הסטודנטים נחשפים למגוון רחב של תחומי עניין הקשורים להיסטוריה ולפוליטיקה של המזרח התיכון. תחומים אלו מאפשרים מבט רחב יותר על המציאות בה אנו חיים, ויכולת ניתוח של התהליכים הפוליטיים המתרחשים או העתידים להתרחש באזורנו.
  • בין הקורסים הנלמדים בחטיבה זו: מבוא לתולדות המזרח התיכון בעת החדשה, מבוא לתולדות האיסלאם ופוליטיקה, איסלאם ומקומות קדושים במזרח התיכון.
  • חטיבת לימודי המזרח התיכון במכללה האקדמית גליל מערבי מעניק לסטודנט סביבת לימודים אופטימלית , הכוללת תכניות לימוד יישומיות , סגל אקדמי מובחר, מלגות חוג ,יחס אישי וקשר ישיר עם המרצים וסגל המנהלה . הקורסים הנלמדים בחוג ניתנים לשילוב עם כל תחום אקדמי אחר , מה שמהווה בסיס מוצק למגוון של לימודי המשך בתחום .

מדוע כדאי ללמוד לימודי המזרח התיכון?

המזרח התיכון הוא אחד המקומות המרכזיים והחשובים ביותר בעולם. התעניינות המערב באזור גדלה ב-200 השנים האחרונות וגברה במיוחד בשנים האחרונות נוכח האירועים הבינלאומיים הקשורים במזרח התיכון (כגון המלחמה בעיראק או האסלאם הרדיקלי הגלובלי) והסכסוך הערבי-ישראלי, שמעסיק מנהיגים רבים לא רק באזור, כי אם בעולם כולו. הכרת התהליכים במזרח התיכון – החברה, הפוליטיקה, הדת האסלאמית ועוד, היא תנאי הכרחי להבנת תחומי לימוד קרובים כמו לימודי ביטחון לאומי, מדעי המדינה ועוד. לימוד התחום יקנה הבנה של המורכבויות המזרח-תיכוניות, יכולת ניתוח והבנת האירועים והתהליכים החשובים באזורנו, כמו גם האינטרסים וההשפעה של מדינות המערב באזור, ויחסי הגומלין בין מדינות המזרח התיכון למערב.

מה לומדים בלימודי מזרח התיכון?

במסגרת הלימודים נחשפים הסטודנטים למגוון רחב של תחומי עניין הקשורים להיסטוריה ולפוליטיקה של המזרח התיכון. תחומים אלו מאפשרים מבט רחב יותר על המציאות בה אנו חיים, ויכולת ניתוח של התהליכים הפוליטיים המתרחשים או העתידים להתרחש באזורנו.

מה עושים עם זה?

בפני מסיימי הלימודים בתחום המזרח התיכון עומדים מגוון אפשרויות תעסוקה ובכללן מסגרות ביטחוניות כמו צבא, משטרה, שירות בתי הסוהר ועוד, מסגרות ממשלתיות וציבוריות כמו משרד החוץ והביטחון, הוראה בבתי ספר וכן עוזרי מחקר במכוני המחקר המובילים בתחום המזרחנות בארץ. למעוניינים להמשיך בלימודי תואר שני עומדת בפניהם האפשרות להמשיך את לימודיהם בתחום זה או בכל תחום אחר בכל אחת מהאוניברסיטאות בארץ.

למי זה מתאים?

לכל אדם המתעניין בהיסטוריה ופוליטיקה של עמי האזור והרוצה לקבל עמדה בלתי משוחדת בנושאים אלו.

קורסים נלמדים- המזרח התיכון:

מבוא לתולדות המזרח התיכון

הקורס יעסוק בהתפתחות המזרח התיכון החל מסוף המאה ה-18 ועד מחצית המאה ה-20. יידונו תהליכים מרכזיים שהתחוללו במזרח התיכון בתקופה זו, ועיקרם המעבר מהשמרנות למודרניות והקמתן של המדינות הערביות העצמאיות. הקורס יבחן את התפתחותן העצמאית המדינות וידון  ביחסי הגומלין בינן לבין עצמן וביניהן לבין המעצמות העיקריות שפעלו באזור: בריטניה, צרפת  ארצות הברית וברית המועצות.

מבוא לדת ותרבות האסלאם א+ב

הקורס יעסוק בתרבות האסלאמית מראשית האסלאם ועד לימינו אנו. נלמד כיצד התפתחו באסלאם הרעיונות וההשקפות התיאולוגיות שבו. נעסוק באסכולות המשפטיות המוסלמיות השונות (מד׳אהב). נדון בז׳אנרים ספרותיים אסלאמיים מגוונים, כגון ספרות האדב, ונעמוד על חשיבותם בחברה המוסלמית. נעיין במקורות הראשוניים ונכיר עמדות שהתפתחו על פרשנות הקראן (תפסיר) וההלכה ונבחן את הזרמים השונים באסלאם ואת מעמדם של הפילוסופיה והצופיות (המיסטיקה האסלאמית) באסלאם.

מבוא לאימפריה העות’מאנית בארץ ישראל

הקורס יעסוק בשלטון ובחברה בארץ ישראל מעת כיבושה בידי העות’מאנים בראשית המאה ה16 ועד סיום תקופה העות’מאנית בשלהי מלחמת העולם הראשונה. הקורס ייפתח בסקירה כללית על האימפריה העות’מאנית ומוסדותיה בתקופת שיאה ובתקופת היחלשותה. לאחר מכן תיבחן ההשתקפות של התהליכים המרכזיים שעברו על האימפריה ומוסדותיה בארץ ישראל. יידונו סדרי המנהל והממשל במאה ה16, ההתערערות של סדרים אלה במאות הבאות, והשתלבותם של גורמים מקומיים במערכת השלטונית. תשומת לב מיוחדת תינתן לתקופותיהם של דאהר אל-עומר וג’זאר פאשא במאה ה18. בהמשך יידונו התמורות שחלו בחיי הארץ במאה ה19 ובמיוחד נוכחותם הגוברת של גורמי חוץ ותחילת המודרניזציה.

המדינה האסלאמית בימי הביניים

החל מהכיבוש הערבי של המזרח-התיכון, המדינה המוסלמית השתרעה על שטחים נרחבים ביותר. שטחים אלה היו מגוונים מבחינה אתנית, דתית וחברתית. השליטים המוסלמיים נאלצו להיות בעלי תושייה רבה בכדי לשלוט במדינה המוסלמית. בחצרם של הח’ליפים והסלטאנים השונים הסתובבו אנשים ממעמדות שונים בעלי אינטרסים מנוגדים. ביכולתם של חלק מבעלי מעמדות אלו לפגוע ביציבות השלטון במדינה ועל השליטים היה לתמרן את מהלכיהם ולרצות את אנשי החצר, אנשי הדת והעם מחד, ולממש את שאיפותיהם מאידך. קורס זה יעסוק בחברה ופוליטיקה מראשית האסלאם ועד סוף תקופת ימי הביניים. במהלך הקורס אנו נבחן וננתח תהליכים ומאורעות מרכזיים וחשובים ולעתים אף חריגים שאירעו במהלך המאות הראשונות של החברה המוסלמיות ונראה כיצד נוצרו מוסדות ומעמדות בחברה זו.

דת ומדינה במזרח התיכון בן זמננו

הצגת תהליך התפתחות יחסי הדת והמדינה במזה”ת המודרני. נערוך הכרה עם הדת שצמחה במאה השביעית בחצי האי ערב ושהצליחה להתפשט במהירות גדולה ברחבי העולם של אז. נסקור את שלבי התפתחות יחסי דת ומדינה החל מהמאה השביעית ועד סוף המאה התשע-עשרה. נתמקד במאה העשרים ונדגים דרך שלוש מדינות שונות את דרכי ההתמודדות של כל אחת מהן עם האתגר של שילוב הדת בחיי המדינה.

המזרח התיכון בן זמננו

מטרת הקורס לדון בהתפתחותו הפוליטית של המזרח התיכון בחמישים השנים האחרונות, כלומר החל משנות הששים של המאה העשרים ועד סוף העשור הראשון של המאה העשרים ואחת. הקורס יעסוק בתהליכים ומגמות שהתחוללו בתקופה זו, כמו המאבקים הצבאיים בין מדינות ערב למדינת ישראל מחד והניסיונות להגיע להסכמי שלום אתן מאידך. כמו כן, יעסוק הקורס בהתגברות האסלאם והמאבק עם ארצות הברית ואירופה וקריסתן של המשטרים הערביים המסורתיים במסגרת מהפיכות “האביב הערבי” במזרח התיכון.

צבא ופוליטיקה בעולם הערבי – סמינריון

מטרת הסמינריון לדון במעורבות הצבא בפוליטיקה הערבית. הסמינריון יעמוד על ההפיכות והמהפכות הצבאיות שהתרחשו במזרח התיכון במהלך המאה ה-20. הוא יעמוד על תפקיד הצבא בפוליטיקה הערבית ויסביר את ההצלחות של ההפיכות בסוריה, בעיראק ובמצרים וכישלונם בירדן. כמו כן, יסקור הסמינריון גם את ארגוני הטרור והתנועות האסלאמיות שהוקמו במחצית השנייה של המאה ה-20 והשפעתם ומעמדם של ארגונים אלו בזירה הערבית מחד ועל הסכסוך הערבי-ישראלי מאידך.

ירדן ההאשמית

מטרת הקורס היא לדון בשלטון ההאשמי בירדן בין השנים 1994-1921. הקורס יבחן את פעילותם של המלכים ההאשמים, שאיפותיהם ויחסיהם עם מדינות המערב נוכח התנגדות האוכלוסייה בירדן והעולם הערבי בכלל ליחסים אלו, יתמקד בשאיפותיו הפוליטיות של המלך עבדאללה ויסביר עד כמה מילאו שאיפות אלו תפקיד משמעותי בהירצחו. כמו כן יעסוק הקורס בשלטונו של המלך חוסין ובאיומים שנשקפו לשלטונו עם התגברותה של הלאומיות הערבית בתקופתו של נאצר, ינתח את מערכת היחסים הבין ערבית ומעמדה של ירדן במהלך שנות ה-60-50, ידון במניעים להצטרפותה של ירדן למלחמת 1967 ויבחן את האתגר הפלסטיני לשלטון ההאשמי בירדן. לבסוף יסקור את הדרך שעשתה ירדן להסכם השלום עם ישראל ב-1994.

מצרים המודרנית

מטרת הקורס לדון בהתפתחותה הפוליטית חברתית וכלכלית של החשובה במדינות האזור – מצרים. הקורס ינתח את התהליכים ההיסטוריים שעברה המדינה מאז כיבושה על-ידי העות׳מאנים ועד ימינו. נושאי הקורס: מצרים בפתח העידן המודרני; מרד עראבי והכיבוש הבריטי של מצרים; מצרים תחת הכיבוש הבריטי, אינטלקטואלים ולאומיות; מצרים במלחמת העולם הראשונה ומרד 1919; התפתחות מצרים ועצמאותה; מצרים ומלחמת 1948: המאבק להגמוניה אזורית; מהפכת הקצינים החופשיים והמאבק בין נג׳יב לנאצר; נאצר בין מזרח למערב: ברית בגדאד, משבר סואץ ומבצע ״קדש״; נאצר והתגברות הלאומיות הערבית: אש״ף, ומלחמת ששתת הימים; עליית סאדאת לשלטון; מלחמה ושלום בימי סאדאת; רפורמה כלכלית ופוליטית תחת שלטון סאדאת; התגברות האסלאם ורצח אנואר סאדאת; שלטון חוסני מובארק והמלחמה בטרור האסלאמי; מדיניות החוץ של מובארק; מהפכת האביב הערבי והדחת מובארק.

ירושלים – היסטוריה, חברה ומרחב

ירושלים היא אחת הערים המרתקות והמורכבות ביותר בעולם. פניה העירוניות הן בבחינת עדות ותיעוד לתמורות השונות ולחברות השונות שפעלו בה לאורך התקופות. בקורס נעסוק בהתפתחויות העירוניות של ירושלים בעבר ובהווה. ירושלים כעיר מרכזית לשלוש הדתות המונותיאסטיות תשמש כמקרה מבחן מורחב להבנת המורכבות והיחסים הדיאלקטיים שבין מרחב עירוני, היסטוריה ותרבות. שלוש מטרות עיקריות לקורס: הכרות עם התפתחותה המרחב הבנוי בירושלים מראשיתה ועד לימינו. סקירת התפתחות קדושתה של ירושלים לשלוש הדתות ה״אברהמיות״ כבסיס להבנת הקונפליקטים הפוליטיים העכשווים. התוודעות למרכזיותה וחשיבותה של ירושלים בציר ההיסטורי הארץ ישראלי ואזורי. ייערך דיון בין תחומי תוך שימוש במגוון מקורות וגישות מחקריות על מנת להבין את מורכבותה של ירושלים כעיר, מיתוס ומוקד דתי ופוליטי למספר רב של מאמינים ומסגרות סוציו-פוליטיות.

פוליטיקה, אסלאם ומקומות קדושים במזרח התיכון

קורס זה בוחן את הקשר שבין אידיאולוגיות, פוליטיקה ותובנות דתיות להיווצרותם של מרחבים מקודשים במרחב המזרח תיכוני. הזיקה בין פוליטיקה לדת ובתרבויות פוליטיות מזרח תיכוניות מתקיימת מראשית היווצרותה של הציוויליזציה המוסלמית ועד ימינו. במהלך הקורס תוצגנה התפתחויות של אתרים מקודשים (בעיקר לאסלאם) במרחב כביטוי לצרכים שלטוניים ופוליטיים וכתגובה לתמורות במערכי הכוחות הפוליטיים באזור. בעזרת סדרה של מקרי מבחן תבחן הטענה התיאורטית שמעלתו של המקום הקדוש וחשיבותו הפוליטית תלויים ומעצימים זה את זה. בנוסף לכך יוצגו האמונה הדתית והשייכות הדתית והכיתתית כרכיבים מהותיים בפוליטיקה הפנימית וביחסים הבינלאומיים במזרח התיכון. במהלך הקורס נתוודע למשמעות הפוליטית המהותית של מקומות קדושים ולאופן שבו הרגש הדתי לא רק שלא נעלם תחת המודרנה אלא עדיין מהווה מרכיב מרכזי בפוליטיקה של מדינות הלאום במזרח התיכון.