תואר ראשון עם התמחות בניהול נדל"ן


בית הספר לניהול במכללה האקדמית גליל מערבי מציע תכנית אקדמית בלעדית וראשונה מסוגה בארץ המקנה תואר ראשון בניהול עם התמחות בניהול נדל"ן.

תואר ראשון בניהול עם התמחות בניהול נדל"ן

תואר ראשון בניהול עם התמחות בניהול נדל"ן

ראש ההתמחות: פרופ' דני צ'מנסקי

 

רקע:

התכנית ללימודי נדל"ן (ניהול נכסי דלא ניידי) במסגרת תואר ראשון בניהול עם התמחות בנדל"ן במכללה האקדמית גליל מערבי הינה ייחודית וראשונה מסוגה. כיום אין בישראל מוסד אקדמי שמציע תכנית התמחות בתחום ניהול נדל"ן לתואר ראשון, קיימות תכניות כאלה לתואר שני.
 
התכנית מדגישה את הפן היישומי של המקצוע ומקנה לסטדונטים ארגז כלים שיבטיחו קריירה בתחום הנדל"ן. במסגרת הלימודים הסטודנטים ירכשו את הכלים המתקדמים ביותר לבחירת פעילויות למגרש נתון, תוך התיחסות למאפיינים פיזיים, סוציו-כלכליים ומגבלות תכנוניות של האתר.
 
מאידך גיסא, הסטודנטים ילמדו שיטות לבחירת המיקום המיטבי לפעילות מסוימת. התוכנית תציג לסטודנטים יישומים של הידע הקיים בתחום המגורים, מסחר, משרדים, תעשיה מסורתית ומודרנית ומתקני בילוי ותיירות מסוגים שונים.

צוות המרצים, המניעים את הסטודנטים להצלחה בלימודי תואר ראשון בנדל"ן, כולל מומחים מובילים בתחומים שונים של ענף הנדל"ן ותחומים כגון מימון פרויקטים של בניה וסוגיות משפטיות ותכנוניות רלוונטיות. 

פרופ' דניאל צ'מנסקי העומד בראש ההתמחות הינו מומחה בעל שם עולמי בתחום הכלכלה העירונית, וכלכלת נדל"ן. הוא פרסם עשרות מאמרים בכלכלה עירונית ובכלכלה של פיתוח מקרקעין. פרופ' צ'מנסקי הינו עורך של סדרת ספרים חדשה בהוצאה לאור Springer. מאז 1987 הוא יו"ר חברת הייעוץ המובילה בכלכלת פיתוח מקרקעין – צ'מנסקי בן שחר ושות' בע"מ. פרופ' צ'מנסקי זוכה להערכה רבה הן בקהילה האקדמית והן בקרב יזמים ומנהלים בתחום הנדל"ן.

בשנה האחרונה לתואר, הסטודנטים יבצעו עבודה מעשית, פרקטיקום, תחת הנחיה של חבר סגל בעל נסיון בתחום. העבודה תעסוק בפרויקט אמיתי ותקנה לבוגר ידע מקצועי שיפתח בפניו דלתות של מעסיקים.

קורסים בנדל"ן:

בין הקורסים הנלמדים בהתמחות בניהול נדל"ן:

 • מבוא לפיתוח ויזמות נדל"ן
 • כלכלה עירונית
 • סוגיות משפטיות ותכנוניות בפיתוח נדל"ן
 • קורס מימון נדל"ן
 • קורס ניהול ופיתוח פרוייקטים בתחום הנדל"ן
 • מודלים עסקיים לעסקים קטנים ובינוניים בתחום הנדל"ן"
 • מדיניות דיור
מטרות לימודי נדל"ן

מטרות לימודי נדל"ן

 • הקניית ידע בסיסי ומיומנויות ייחודיות של ניהול נדל"ן.
 • הכשרת בוגרים בעלי יכולת חשיבה ומחקר אקדמיים לצורך לימודי המשך תוך הקניית רקע אקדמי מספיק בתחום ניהול וכלכלת הנדל"ן המאפשר השתלבות מיידית בשוק העבודה בארץ.
 • יתרונות והזדמנויות לבוגרים להמשך לימודים או למעורבות בענף הנדל"ן והתכנון תוך קידום היזמות ואספקת הצרכים למגורים, אזורי תעשייה, מתקני מסחר, בניני ציבור ותשתיות.
 • בוגרי חוג נדל"ן וכשרו להתמודדות עם מציאות מורכבת ומתהווה של פעילות כלכלית ועסקית בתחום הנדל"ן לאור תהליכים דמוגרפיים משתנים ותחת אילוצי תכנון ורגולציה ההולכים ומתעצמים.
 • הקניית כלים בסיסיים לניתוח והערכה של בעיות וסוגיות המאפיינות עסקים בתחום הנדל"ן תוך הקניית יכולת מחקרית בסיסית ברמה אקדמית. בין אלה ייכלל ידע בזיהוי ביקושים ובפיתוח תכניות עסקיות לקידום פרויקטים בכל תחומי הנדל"ן; סיוע בקידום ושיווק  נדל"ן; פיתוח תכניות לניהול מיטבי של משאבי קרקע בעיירות פיתוח; התנסות בניתוח שווקים ואומדנים ותחזיות עבור גופים פרטים וציבוריים. כל זה תוך לימוד מקרי בוחן של אירועים בכל שווקי הנדל"ן ופיתוח הכרות עם הגופים הפועלים בתחום ברמה הלאומית, האזורית והמקומית.
 • הגברת המודעות לחשיבות עסקי הנדל"ן בתהליכים החברתיים המתרחשים בצפון ישראל באזור הגליל והחשיבות שיש לתת להם במסגרות מוניציפאליות ובגופים חברתיים שונים.
מה עושים עם תואר בניהול נדל"ן?

מה עושים עם תואר בניהול נדל"ן?

מקומות עבודה פוטנציאליים:

 • השתלבות בתפקידי ניהול נדל"ן בחברות יזום ו/או ניהול נדל"ן קיימות.
 • השתלבות בתהליכי יזמות נדל"ן בפרויקטים קטנים בתחום/עבודה במחלקות ייזום בחברות פיתוח מקרקעין קטנות כשכירים.
 • כניסה לעסק משפחתי בתחום הנדל"ן ופיתוחו.
 • רשויות שלטון ומשרדי ממשלה / משרד הכלכלה / ועדות מחוזיות.
 • רשויות מקומיות (מאות בכל הארץ), במחלקות תכנון ורישוי הבניה.
 • בנקים מסחריים, מחלקת הלוואות לחברות בניה ומשכנתאות.
 • חברות ייעוץ בתחום כלכלת בניה, כלכלת נדל"ן וכלכלה עירונית (עצמאי / שכיר).
 • לימודים מתקדמים בתחום ניהול נדל"ן וניהול בכלל.

כיווני התפתחויות עתידיים ואפשרויות לפיתוח קריירה:

בוגרים בעלי תואר B.A. בניהול, עם התמחות בתחום ניהול נדל"ן, יוכלו למצוא את דרכם המקצועית בטווח רחב של עיסוקים, כשכירים או עצמאיים, כיזמים או בגופי תמיכה בזיקה לעסקי נדל"ן, למשל: בחברות יזמות נדל"ן, חברות בניה, חברות תכנון פרויקטים, חברות לפיקוח על הבניה, חברות ייעוץ בתחום וגופי תכנון ציבוריים. בנוסף, בוגרים מיועדים לעבודה בבנקים מסחריים ובגופי מימון מוסדיים המממנים פרויקטים של בניה, בחברות לתיווך נדל"ן ואחרי לימודים נוספים בגופים העוסקים בשמאות נדל"ן.

ענף הנדל"ן

ענף הנדל"ן

ענף הנדל"ן הינו חלק משמעותי מהמשק. בשנת 2014 ההשקעות בבניה היוו כ-10 אחוזים מהתוצר הלאומי הגולמי ובבניה למגורים כ-6 אחוזים. הענף מעסיק מעל ל-200 אלף איש. לאור עליה של מעל ל-50 אחוזים במחירי הדירות בארץ בחמש השנים האחרונות והמחאה החברתית, הממשלה מתארגנת לקידום מדיניות ענף הנדל"ן, כולל זירוז הליכי תכנון, שיווק קרקעות, יבוא עשרות אלפי עובדים זרים, ומיכון משמעותי של ענף הבניה. קיים צורך בכוח עבודה מקצועי עם ידע אקדמי רלוונטי בניהול ובכלכלה. אשכול הלימודים בניהול הנדל"ן יקנה לבוגרי החוג לניהול את הידע בנושאים אלו ואת הכלים הדרושים לעבודה בחברות נדל"ן, בגופים פיננסים המשקיעים בנדל"ן ובגופים ציבורים העוסקים ברגולציה.

עסקים העוסקים ביזמות נדל"ן מהווים גורם מרכזי בכלכלה המקומית והלאומית. הם תורמים משמעותית לתוצר המקומי והלאומי וליצירת מקומות עבודה וצמצום שיעור האבטלה. מכאן תרומתם החשובה של עסקים אלה לחוסן הלאומי והחברתי.

עסקים בתחום נדל"ן מתחלקים למספר קטן של עסקים גדולים מאד ומספר גדול מאד של עסקים קטנים ובינוניים. קיימת חשיבות רבה להגביר את סיכויי הצלחתם של עסקי הנדל"ן, ובפרט של העסקים הקטנים והבינוניים הפועלים באזורי הפריפריה, בצפון ובדרום . זאת לאור השרידות הנמוכה של עסקים קטנים ובינוניים בישראל (בשנה 50 אלף לידות ו- 40 אלף סגירות), שהיא שרידות מהנמוכים במדינות OECD.