תואר ראשון בלימודי ניהול מידע וידע*

מהי תכנית הלימודים בחוג לניהול מידע וידע?

תכנית הלימודים היא במתכונת דו חוגית, כלומר, כמחצית מתכני הלימוד יעסקו בניהול מידע וידע וכמחצית יעסקו בחוג הנוסף אליו נרשמת.

 התכנים הרלוונטיים לניהול מידע וידע נחלקים לארבע קבוצות:
 1. מידע – חיפושי מידע מתקדמים ב-Deep Web מידענות רפואית עיצוב וויזואלי של מידע מידע ואתיקה.
 2. ארגון – ניהול מידע וידע בארגונים המידע ככלי לקבלת החלטות נטוורקינג בארגונים מודיעין עסקי ותחרותי.
 3. דיגיטל – אוצרות דיגיטלית שיווק ומדיה דיגיטלית מדיה חברתית ניתוח תוכן גולשים ברשתות חברתיות.
 4. טכנולוגיה – אפיון ממשק וחווית משתמש תכנות בסיסי טכנולוגיות מתקדמות בתחום המידע ניתוח וויזואליזציה של נתונים.

אילו כלים ומיומנויות ארכוש בתואר בניהול מידע וידע?

בתכנית יירכשו הבוגרים יכולות בניהול מדיה חברתית וניהול תוכן דיגיטלי, יחד עם יכולות חיפוש ואיתור מידע ממאגרי מידע, מנועי חיפוש ומקורות הווב הנסתר (Deep Web). הקורסים בתכנית יאפשרו הבנה מעמיקה של ניהול ידע וטכנולוגיות אינטרנט בסיסיות. התכנית היא חלק מבית הספר לניהול וככזו היא תקנה לבוגריה גם הכרות עם עולם הנטוורקינג, מודיעין עסקי ותחרותי, הצגה ויזואלית של נתוני הארגון וניתוחי תוכן גולשים.

מה זה ניהול ידע?

ניהול ידע כולל בתוכו שימור הידע של ארגון ותיעודו. הנגשת ידע תוך דגש על ממשקי משתמש נוחים וקלים להתמצאות ופיתוח ידע חדש בתחומי התמחות הארגון. תחום ניהול הידע משלב היבטים של טכנולוגיה, תוכן, ארגון, נתונים וניהול תהליכים.
1. טכנולוגיה – אמצעים טכנולוגיים המאפשרים ניהול מסמכים, נהלים, טפסים, קהילות מקצועיות, רשתות פנימיות (אינטרנט ארגוני) מנועי חיפוש, איתור מידע ושימור ידע של בעלי תפקידים.
2. תוכן – ארגון התכנים, סידורם והנגשתם לכלל חברי הארגון או לבעלי תפקידים מסוימים.
3. ארגון – גיבוש אקלים ארגוני של שיתוף, הפצה ושימור ידע . פיתוח מקורות מידע ושאיפה לחדשנות ויזמות.
4. נתונים וניהול תהליכים – כיצד מנהלים מידע, הרשאות לבעלי תפקידים, עדכון ושימור גרסאות. תיעוד ידע של תהליכי שינוי ותחזוקה שוטפת, במטרה לייעל תהליכי עבודה ולהפיק לקחים לתהליכים עתידיים.

למה צריך ניהול ידע?

הארגון המודרני תלוי רבות בשימור הידע שלו לאורך זמן. הנהגת הארגון צריכה לוודא שהמסרים שלה עוברים לכלל העובדים ומתבצע תהליך של שיתוף ידע בין עובדים, לקוחות ושותפים אסטרטגיים.
ניהול ידע חיוני למקבלי ההחלטות בארגון ולייעול תהליכי העבודה והוא  מתמקד לא רק באחסון נתונים, אלא גם באפשרויות לנצל נתונים אלה בזמן אמת, לפרש את התוצאות ולהעביר אותן הלאה.
ניהול ידע בארגון הוא למעשה ניהול נכסי המידע של הארגון.

ניהול ידע מסייע

 • להנגשה, איתור ושימוש במידע בארגון
 • פיתוח יזמות וחדשנות
 • שיתוף ידע בין העובדים
 • שימור ידע פנים ארגוני
 • שיפור שירות פנימי
 • קיצור לוחות זמנים
 • ייעול תהליכים וקבלת החלטות

מה בין ידע למידע

מידע מורכב מעובדות, מושגים או רעיונות.  ברשת האינטרנט מדברים הרבה על היצף מידע, כלומר ריבוי של אתרים, רעיונות, חדשות, מקורות אקדמיים ומקורות מקצועיים. ידע  לעומת זאת מורכב מקשרים בין פיסות המידע. ידע הוא סובייקטיבי יותר ותמיד יופיע בהקשר מסוים נכון לאותו אדם, או ארגון באותו זמן.
לדוגמא : מידע – תיאוריות על ביצוע שינוי ארגוני, דוגמאות מהעולם העסקי או הציבוריידע – תיעוד השינוי הארגוני שהתבצע במחלקת רכש. תכנית העבודה, המתווה, שיטות הפעולה, היישום והסקת המסקנות

מה עושים בתואר בניהול מידע וידע?

אופק אקדמי:

מגוון תארים שניים כגון: מדעי המידע בהתמחות טכנולוגיות מידע או מדעי הרוח הדיגיטליים, באוניברסיטת בר אילן. באוניברסיטת חיפה  MBA בבית הספר לניהול, החוג לשירותי אנוש, התכנית למנהל ומדיניות ציבורית, התכנית לניהול מו”מ וקבלת החלטות, תוכנית הצוערים לשלטון המקומי, לימודי תרבות ועוד.

אופק תעסוקתי:

בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידים המשלבים נתוני משתמשים ומערכות מידע, בארגוני היי טק, ארגונים פרטיים, ארגוני המגזר השלישי, מוסדות חינוך, מוסדות ממשלתיים (משטרה, מודיעין), מרכזי מידע, ספריות דיגיטליות ואוצרות דיגיטלית.

התואר יאפשר לבוגריו תפקידים של ניהול ידע, ניהול מרכזי מידע וספריות, ניהול אתרי אינטרנט, מובילי תהליכי דיגיטציה ותהליכי שימור ידע.  העסקה כמומחי דיגיטל ויועצי ניו מדיה. השתלבות כמידענים בסקטור הפרטי, העסקי, הממשלתי והציבורי.
בתכנית יירכשו הבוגרים יכולות בניהול מדיה חברתית וניהול תוכן דיגיטלי, יחד עם יכולות חיפוש ואיתור מידע ממאגרי מידע, מנועי חיפוש ומקורות הווב הנסתר (Deep Web). הקורסים בתכנית יאפשרו הבנה מעמיקה עם מערכות ניהול ידע וטכנולוגיות אינטרנט בסיסיות. התכנית היא חלק מבית הספר לניהול וככזו היא תקנה לבוגריה גם הכרות עם עולם הנטוורקינג, מודיעין עסקי ותחרותי, הצגה ויזואלית של נתוני הארגון וניתוחי תוכן גולשים.
עוד יוכלו הבוגרים להשתלב בתעסוקה בתחום המידענות הרפואית העוסק בין השאר, באיסוף וניתוח נתונים בענף שירותי הבריאות תוך שילוב טכנולוגיה ומידע.

*קבלת התואר מותנית באישור המל”ג – בהתאם למקובל בתכניות לימודים חדשות

יצירת קשר עם רכזת החוג לניהול מידע וידע

שםשעות קבלהבנייןטלפוןפנייה באמצעות תחנת מידע אישית
שירן מזרחייום א’ עד יום ה’ 10:00-12:00; 14:00-15:00ביה”ס לניהול – קומה 2 – חדר 722B04-9015392להשארת פנייה לחצו כאן
יום ב’ 15:30-17:00