התנסות בשדה- החוג לקרימינלוגיה

סטודנט/ית יקר/ה ,

מזה מספר שנים מתקיים בחוג לקרימינולוגיה מערך התנסות בשדה, במסגרתו סטודנטים מתנסים בעבודה עם אוכלוסיות הרלוונטיות לתחומי הקרימינולוגיה. ההתנסות בשדה מאפשרת לסטודנטים, להיחשף לעולם המעשי של המקצוע, להכיר את אוכלוסיית היעד, לרכוש ידע ומיומנויות מקצועיות ראשוניות ולבדוק כיווני המשך מקצועיים.

התנסות זו משלימה את תהליך רכישת הזהות המקצועית ומסייעת להבנה מעמיקה ומעשית של הידע התיאורטי הנרכש במסגרת האקדמית. מקומות ההתנסות בשדה המוצעים לסטודנטים הינם בתחום בריאות הנפש בבית חולים מזור (מזרע( ובעמותה הישראלית לבריאות הנפש (אנו”ש), בתחום הנוער והצעירים בסיכון בבית ספר נירים, במרכזי עמותת עלם, בקידום נוער, בתוכניות לאומיות כגון סיכויים וסל”ע, במעונות חסות הנוער ובמרכזי הנוער העירוניים. כמו כן ישנה אפשרות להתנסות בשדה ברשות שיקום האסיר, בבתי הסוהר ובמשטרת ישראל. ראה מטה רשימה מפורטת יותר של מקומות ההתנסות השונים.

במהלך שנת ההתנסות מקבלים הסטודנטים ליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע במקומות ההתנסות השונים ובנוסף ליווי והדרכה מצוות החוג לקרימינולוגיה במכללה. הסטודנטים אשר משתתפים בהתנסות בשדה (תלמידי החוג בשנה ב’ ו-ג’) עוברים תהליך מיון וראיונות התאמה לפני תחילת הפעילות.

ההתנסות בשדה הינה פעילות התנדבותית. עם זאת, סטודנטים המשתתפים בה מחויבים לעמוד במשך שנת ההתנסות במחויבויותיהם המוגדרות.

 

אז מה עלייך לעשות?

על מנת לאפשר את השתתפותך בפרויקט בשנת תשפ”ב, עליך לפנות לרכזת ההתנסות בשדה – מיכל פרטוק עד סוף חודש אוקטובר דרך המייל:
michalf@wgalil.ac.il

רשימת מקומות התנסות בשדה לשנת תשפ"ב

מקומות התנסות בשדה בתחום נוער וצעירים בסיכון

בית הספר “נירים” (בוסתן הגליל)

הינו חלק מכפר הנוער “נירים” ומיועד לחניכי הכפר בלבד. תלמידי בית הספר “נירים” מגיעים לכפר מנקודות פתיחה שונות. חלקם נשרו במהלך לימודיהם בחטיבת הביניים, חלקם איבדו את דרכם עוד במסדרונות בית הספר היסודי. כולם מגיעים עם פערים לימודיים משמעותיים ותחושת כישלון בתחום שנתפס כמרכזי בחוויית הנעורים בית הספר. בית הספר “נירים” לא ממיין את תלמידיו לפי הישגיהם או חוות הדעת מן העבר, אלא מניח שכל נערה ונער, בהינתן מערכת מסורה, מקצועית וקשובה, יכולים להגיע לתעודת בגרות עיונית מלאה תוך שלוש שנים, ללא תלות בנקודת הפתיחה שלהם. בבית הספר צוות מורים מיומן, אוהב ומאמין, דורש ומכוון את הנערים והנערות לממש את הכישרון והחוכמה הגלומים בהם. הסטודנטים יפגשו אחת לשבוע עם בני הנוער לליווי פרטני הכולל עזרה בלימודים, הכוונה ויעוץ.

 מעון אחווה (עכו)

מעון אחווה מטפל באוכלוסייה של בנים בלבד בגילאי 13-18 מהמגזר הערבי המופנים מכל הארץ הן על ידי שירותי המבחן לנוער והן על ידי לשכות הרווחה השונות. במעון פועלות שלוש קבוצות כאשר אחת מהן משמשת כקבוצת אבחון והסתכלות והשתיים האחרות קבוצות טיפוליות חינוכיות. המעון הינו מעון כוללני אשר מאגד בתוכו את כל השירותים הניתנים לנערים: בית ספר ובו חמש כיתות, מרמה של נערים אנאלפביתיים ועד לרמה של ת.ג.ת. (תעודת גמר תיכון) והגשתם לבחינות בגרות. הכשרה מקצועית בארבעה תחומים: נגרות, מבנאות אלומיניום, בניה וריצוף וגינון. בכל התחומים הנ”ל הנערים נגשים בסוף השנה לבחינות מקצוע ומסיימים בציונים גבוהים. הסטודנטים המשתלבים במעון “אחוה” ילוו באופן פרטני חניך מהמעון.
הליווי מהווה תמיכה אישית וחברתית ובנוי שיחות במפגשים אישיים. אופציה נוספת הינה העברת קבוצה למספר נערים בנושא שיבחר ע”י הסטודנט והצוות האחראי במקום.
רוכבים רחוק
ארגון חינוכי אשר חרט על דגלו את השימוש בכלי הרכיבה האתגרית ככלי למימוש עצמי, הענקת תחושת מסוגלות, הצלחה ובטחון עצמי בקרב בני הנוער בתכנית.
מעון נוף הרים (ירכא)
מעון נעול לנוער עובר חוק מהמגזר הערבי בחסות משרד העבודה, הרווחה והשרותיים החברתיים.
לב אוהב למען ילדים ונוער בישראל (קריית ביאליק, צור שלום)

השכונות שמאומצות על ידי ״לב אוהב״ זוכות לתרומה בשלוש רמות: עבודה ישירה עם האוכלוסיה הצעירה, כלומר – ילדים שנמצאים בשלב רגיש בהתפתחותם, עבודה עם ההורים ויצירת מסגרות בהן מטפחים את הקשר שבין ההורה והילד ולבסוף עבודה ברמה קהילתית שמטרתה לייצר קהילה יצירתית, פורחת ויוזמת שתוכל בסופו של יום לתחזק את עצמה ולהוות סביבה חיובית וחמה לתושביה

סיכויים – סיוע וסיכוי לנוער עולה עובר חוק (פרויקט ארצי)

מדינת ישראל מתמודדת בשנים האחרונות עם תופעה חמורה של פשיעת נוער המאיימת איום ממשי על עתידם של רבים מבני הנוער בישראל ופוגעת באופן חמור במרקם החיים בארץ. פרויקט “סיכויים” נולד בשנת 2004 ביוזמת המשרד לקליטת עלייה וארגון ידידים ובשותפות עם שירות המבחן לנוער, משטרת ישראל והקרן לילדים בסיכון של המוסד לביטוח לאומי.
התכנית נאבקת בתופעת עבריינות הנוער בישראל, על ידי התמקדות באוכלוסייה המועדת ביותר לעבריינות: נערים שכבר ביצעו עבירה על החוק, במטרה למנוע מהם עבריינות חוזרת. הסטודנטים ישולבו בחונכות אישית וידרשו לבנות מסלול התקדמות אישי לנער במטרה למנוע עבריינות חוזרת, הרחקת הנער ממעגל הפשיעה ושילובו בקהילה באופן נורמטיבי. הפעילות כוללת הדרכות, עזרה בלימודים, שיחות אישיות, פעילויות ספורטיביות ועוד.

סל”ע – סיוע לנערות במצבי סיכון ומצוקה (פרויקט ארצי)

פרויקט ארצי שעובד ומעצים נערות ממצבי סיכון ומצוקה. תהליך ההשתלבות של נערות עולות הארץ הנו רגיש ומורכב. המעבר לארץ חדשה מציב אותן במשבר כפול: משבר הקליטה יחד עם משבר גיל ההתבגרות. נערות רבות מוצאות את עצמן בגיל ההתבגרות ללא דמות משמעותית אותה הן יכולות לשתף בהתמודדויות ובקשיי הקליטה, והן חשופות להתעללויות והטרדה מסוגים שונים. חלקן חשופות להתנהגויות עברייניות והן נמצאות רגע לפני הידרדרות לחיי הרחוב. הפרויקט עובד עם הבנות בשלושה מישורים: אישי, חברתי וקהילתי. הסטודנטית צריכה להיות בעלת אוריינטציה חברתית ותקשורת בינאישית טובה. ההתנסות הינה בליווי חניכה באופן פרטני כחלק מהמישור האישי במטרה לעלות את הדימוי העצמי של הנערה ולסייע לה בהתמודדות עם משברי הקליטה וגיל ההתבגרות.

ה”בית” ברחוב חיים (חיפה)

ה”בית” הוא אחד מיחידות הטיפול והתערבות הפועלות כמערך תחת פרויקט סחל”ב (סיוע חרום לנוער במצבי סיכון וסכנה), פרויקט ייחודי שהוקם בחיפה לבני נוער במצבי סיכון ומצוקה. ה”בית ברחוב חיים” נועד לשמש כתובת נגישה לשהות זמנית לבני נוער שמסיבה כלשהי אינם יכולים או רוצים להיות בביתם ולעתים אף מנותקים ממסגרות נורמטיביות כגון לימודים ועבודה. תפקידה של המסגרת לסייע במניעת הידרדרות של נערים ונערות אלה לתת להם

“פסק זמן” להתארגנות ראשונית במטרה לתווך בינם לבין משפחותיהם ו/או הקהילה.
הסטודנטים יתחייבו לשנה קלנדרית של פעילות בליווי והכוונת הנערים/ות במקום. יודגש כי יוכלו להתנדב במקום רק סטודנטים מעל גיל 24.
מרכז נוער המגדלור – עמותת עלם (עכו)
המגדלור הוא אחד מששת מרכזי הנוער של רשת מנ”ע של מנהל החינוך בעיריית עכו, והוא ממומן על ידי העירייה, תכנית עיר ללא אלימות ועמותת עלם.
מגדלור עכו, הינו מרכז נוער טיפולי – חברתי – חינוכי הפונה לנוער מהקהילה הערבית בעיר בגילאי 13-18. מטרת המרכז לתת מענה לצרכי הנוער ברמה האישית והחברתית דרך פעילויות מגוונות והעצמה אישית: מוסיקה, אומנות, ספורט, מרכז לימוד, שיחות פרטניות, פעילות קבוצתית ועוד. בנוסף מתבצעת עבודת יישוג, כלומר עבודת שטח שמטרתה איתור בני נוער בבתי ספר ובשכונות.
סטודנטים יתלוו לרכזי קבוצות ויעבדו עימם במשותף במרכז הנוער או יתלוו לפעילות במרכז הטניס העירוני. הסטודנטים יוכלו גם בהתאם לצרכי המקום להעביר פעילות עצמאית.
בנוסף תינתן אפשרות לעבודה פרטנית של פגישות אישיות עם בני הנוער והילדים במרכז במתן ייעוץ והכוונה.

מרכז “הפוך על הפוך” , עמותת עלם (עכו)

מרכז מידע וייעוץ לבני נוער המעוצב כבית קפה. במרכז מתקיים מפגש המאפשר שיח ב”גובה העיניים” של מתבגרים עם אנשי מקצוע ומתנדבים, ובין הנערים לבין עצמם. במרכז מתקיימות שיחות אישיות וקבוצתיות ספונטניות ויזומות, וכן סדנאות בנושאים המעניינים את המתבגרים. המרכז נותן מענה לבני נוער מהמגזר היהודי והערבי. הסטודנטים ישתלבו עם צוות המרכז, ייקחו חלק בפרויקטים קיימים ו/או ילוו באופן קבוצתי ו/או פרטני נערים/ות המגיעים למקום.

מנ”ע – “בתי הידידות” (עכו)

מרכזי נוער עירוניים הבנויים בלב השכונות בעיר עכו. במרכזים מתבצעת עבודה עם ילדים ונוער בסיכון ומתקיימות בהם פעולות העשרה מגוונות, קבוצתיות בנושאים שונים בכל יום. במרכזים עובדים בעלי מקצוע אקדמאים מתחום  מדעי החברה הנותנים גם ייעוץ והכוונה לבני הנוער. בנוסף מתבצעת עבודת שטח שמטרתה איתור ילדים ובני נוער בשכונות. הסטודנטים ישתלבו עם צוות המרכז בהדרכות, בהעברת קבוצות ובליווי הנערים/ות.

ניידת הלילה, עמותת עלם –  (חיפה)

ניידות “כתובת רחוב” מסיירות ברחובות הערים בשעות הערב והלילה המאוחרות על מנת לאתר בני נוער בסיכון, במצבי ניתוק ומשבר, וליצור איתם קשר, להתקרב אליהם, לראות אותם, להיות איתם לנסות לעזור להם. מתנדבי הניידת מאתרים את הנערים, מציגים בפניהם את מגוון האפשרויות העומדות בפניהם ומחברים אותם עם גורמי התמיכה הרלוונטיים. הסטודנטים ישתלבו בצוותים היוצאים עם הניידת בשעות הערב המאוחרות ויפעלו בדרכי הפעולה הנ”ל.

חברת ק.ש.ר – קידום שירותים חברתיים: מערכי דיור  (קרית אתא, כרמיאל)

אנשים בעלי אינטליגנציה ‘גבולית’ נאלצים להתמודד עם קשיים רבים במגעיהם עם העולם הסובב. הקושי בהבנת מצבים חברתיים, היעדר השליטה במיומנויות וכישורי חיים, הקושי לווסת את דחפים ולעכב סיפוק מידי ועוד. במערך הדיור ק.ש.ר הפרחים חיים כ- 73 אנשים צעירים ומבוגרים אשר אובחנו כבעלי אינטליגנציה גבולית וכזכאים לדיור חוץ ביתי אגף השיקום במשרד הרווחה והשירותים החברתיים. הדיירים חיים בבתים פרטיים (הוסטלים). לכל דייר נבנית תכנית אישית הכוללת את תחום התעסוקה, מיומנויות יום-יום, התחום הרגשי, החברתי ושעות הפנאי. הצוות פועל ליצור חווית חיים איכותית, מיטיבה ומקדמת. צוות מערך הדיור כולל מדריכים שיקומיים, עובדים סוציאליים, מטפלים הבעתיים פסיכיאטרים, פסיכולוגים, מפעילי חוגים וסטודנטים המתנסים בתהליכי טיפול והתערבות שונים. ההוסטלים הינם לצעירים ולמבוגרים כאשר כל הוסטל מתאפיין בהתמודדות מול קשיים אחרים כדוגמת בעיות התנהגות של גיל ההתבגרות ובעיות אלימות ומהווה בין היתר גם חלופה למעצר. בהוסטלים של האוכלוסייה הצעירה יש רצף שיקומי כאשר הדיירים עוברים מהוסטל להוסטל לפי התקדמותם ורמת עצמאותם.
הסטודנטים ידרשו לליווי של שני דיירים לפחות, התמדה ורצינות. הגעה לפגישות הדרכה כפי שיקבע. ניתן לבנות “חבילה” מותאמת לכל סטודנט על פי תחומי הידע והעניין שלו/ה (ליווי פרטני או פעילות בקבוצות קטנות; הקניית מיומנויות והעשרה או ליווי רגשי וכד’). לסטודנטים מובטחת חוויה מקצועית מרתקת שבה מפגש עם אוכלוסייה מגוונת, צוות מקצועי והזדמנות להצטרף לתהליכי שיקום וקידום בתחומי החיים השונים של הדיירים במקום.
אופק נשי (חיפה)
דירת החירום של “אופק נשי” נותנת מענה של מזעור נזקים לנשים הפעילות בזנות ובשימוש בסמים/ אלכוהול. אישה בזנות תקבל מחסה בדירת החירום ללא צורך בהפניה, ותוכל להתגורר בה ללא תשלום.
המענים הניתנים בדירת החירום: מיטה, מקלחת, ארוחות מסודרות, שירות עו”ס – סיוע במיצוי זכויות, הפניה וליווי לגמילה, הפנייה וליווי לטיפול, תיווך עם גורמים בקהילה, כולל שירותים רפואיים. המקום המוגן מאפשר מנוחה ומציע תמיכה וייעוץ ראשוניים בהתאם לצרכיה הייחודיים של כל אישה. הליכים לקראת שיקום נעשים, למעט מקרים חריגים, בזמנה ובבחירתה של המטופלת.
דירת חירום מאוישת 24 שעות ביממה במשך כל השנה.
מקומות התנסות בשדה בתחום בריאות הנפש

המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור (מזרע – עכו)

ביה”ח משרת את אזור הגליל העליון, התחתון והמערבי, בביה”ח 300 מיטות אשפוז ו-60 מיטות ביחידה להכנה לקהילה ובנוסף 25 חולי יום. המרכז נותן את מגוון השירותים הפסיכיאטריים לאזור, מהתערבות בזמן משבר ועד שיקום לבני 18 ומעלה. לבית החולים מרחבים גדולים של נוף, עצים וגינון. צוות בית החולים עושה מאמצים רבים לטיפוח השטח לנוחות החולים והמבקרים. כל סקטור קליני מסונף למחלקה המתאימה באוניברסיטה או בטכניון וכך מהווה ביה”ח מתקן הוראה לסטודנטים לרפואה, לסיעוד, לעבודה סוציאלית, לפסיכולוגיה ולריפוי בעיסוק. הסטודנטים המשתלבים במסגרת בית-החולים  יוכלו להעביר פעילות קבוצתית או ללוות באופן פרטני מטופל/ת באחת ממחלקות בית החולים.

אנו”ש: העמותה הישראלית לבריאות הנפש (פרויקט ארצי)

עמותת אנוש מספקת לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית ובני משפחותיהם מגוון שירותים בתחומי הדיור, התעסוקה, החברה ומרכזי יעוץ ותמיכה, המבטיחים שיקום מיטבי ומובילים להשתלבותם בקהילה. השתלבות במקום עבודה, מגורים עצמאיים וחיי משפחה ופנאי – כל אלה מאפשרים לאדם חיים מלאים. בתהליך השיקום מושם דגש על השתלבות המתמודד בסביבה שבה הוא חי ועובד, תוך התייחסות מקצועית לא רק אליו כפרט, אלא גם למשפחתו ולחברה הסובבת אותו. התהליך מעניק לאדם תחושת שייכות לקהילה, ונוסך בו ביטחון, תקווה ומשמעות. כל אלה חיוניים לבניית זהות ויכולות הנדרשים להשתלבות בקהילה. הסטודנט יצטרף לצוות מועדון הפנאי או המועדון התעסוקתי.
מקומות התנסות בשדה בתחום התקון.

הרשות לשיקום האסיר (חיפה)

הרשות לשיקום האסיר פועלת עפ”י חוק הרשות לשיקום האסיר התשמ”ג 1983 ועוסקת בשיקומו של האסיר ושילובו בחברה. חוק שחרור על תנאי ממאסר התשס”א- 2001 מתנה את שחרורו על תנאי של האסיר בהשתתפותו, במהלך תקופת התנאי, בתוכנית טיפול בפיקוח הרשות לשיקום האסיר. הרשות הינה גוף סטטוטורי הממונה ע”י משרד הרווחה. הרשות הינה גוף סטטוטורי הממונה ע”י משרד הרווחה. רכזי שיקום האסיר בקהילה מעניקים לאסיר המשוחרר טיפול פרטני, משפחתי, זוגי וקבוצתי וכן פעילויות העשרה, קבוצות טיפוליות ופרויקטים שונים. הסטודנטים יבצעו ליווי פרטני של אסיר/ה משוחרר/ת בליווי אנשי צוות מהרשות, סטודנטים המסוגלים להעביר קבוצה יוכלו להתנסות בהעברת קבוצה בנושא רלוונטי.

בית חם – המוסד לטיפול בהתמכרויות (קריית אתא)

מעון גמילה ושיקום הינו מוסד רפואי המיועד לטיפול במכורים הרוצים להיגמל. העמותה כוללת את מעון ´בית חם´ ומרכז היום ´מהלכים´ המיועד לטיפולי יום למכורים הסובלים מבעיות נפשיות. “בית חם” – משמש כמוסד טיפולי וכמעון עבור מטופלים שאובחנו כמכורים לסמי רחוב ואלכוהול, ועמדו בקריטריונים לקבלת הטיפול במוסד. המטרה היא הן לשקם את המטופלים והן להעניק להם כלים ואפשרויות להתמודדות טובה יותר בהמשך דרכם. המטופלים לומדים להתמודד  עם סדר יום וקבלת אחריות, לומדים להשתלב מחדש בחיי המשפחה והקהילה. מתקיימות פגישות קבוצתיות במהלך היום, הכוללות דיונים, מדיטציה ודינמיקה קבוצתית. הסטודנטים ישתלבו בקבוצות המתנהלות במקום וחניכה אישית של מטופלים.

כנס סיום שנת פעילות תשע"ט

סיכמנו עבורכם את הפעילות שנעשתה בשנת תשע”ט.

דוגמא לפעילות התנסות בשדה בחוג לקרימינולוגיה

סיכמנו עבורכם את הפעילות שנעשתה בשנת תשע”ו, בוגרי התנסות בשדה מספרים על השתלבותם לאחר הלימודים, סיכום וחוויות של סטודנטים, מידע על מקומות ההתנסות שהיו ועוד.

צור קשר

בכל שאלה ניתן לפנות למיכל פרטוק, רכזת פרויקט התנסות בשדה, החוג לקרימינולוגיה
טלפון: 04-9015207