סגל המרצים בחוג לשימור


 

ד"ר נדב קשטן

ד"ר נדב קשטן

ראש החוג ללימודי שימור

תחומי התמחות:

ד"ר נדב קשטן הוא היסטוריון העוסק בתרבויות לחופי הים התיכון בעידן העתיק. הוא בעל הכשרה בלימודי מוזיאונים וניהל את המוזיאון הימי הלאומי בחיפה.
ד"ר קשטן מתמחה בעדויות ספרותיות וחומריות לתולדותיהן ואופיין של ערים ימיות ונמלים בעידן היווני-רומי. כמו כן, הוא עוסק בזיקתם של היהודים ושל התרבות היהודית לים מימי קדם ועד למדינת ישראל.

קורסים

מבין השיעורים שד"ר קשטן מלמד בשנים האחרונות:
התרבות הקלאסית ומורשתה - מושגי יסוד במורשת היוונית-רומית (שיעור מבוא); חופי ישראל - בין שימור ופיתוח; המורשת הימית העתיקה והחדשה - ערי נמל וחזית הים שלהן בעבר ובהווה; המוזיאונים ותרומתם למורשת - מוזיאונים מרכזיים בעולם ובישראל ותפקידם בהנחלת המורשת ובפרשנותה.

לדף המרצהד"ר נדב קשטן
ד"ר מיכאל איזנברג

ד"ר מיכאל איזנברג

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות

ד"ר איזנברג הינו ארכיאולוג המתמחה בתרבות החומרית של התקופות הקלאסיות. הוא מבין החוקרים הבולטים בחקר הארכיטקטורה הצבאית וההיסטוריוגרפיה של מערכות מצור מן התקופות ההלניסטית והרומית.
 

קורסים

מבין הקורסים אשר ד"ר איזנברג מלמד בשנים האחרונות ניתן למנות: סטרטיגרפיה, מדידות וחוק העתיקות; מושגי יסוד בארכיאולוגיה ובשימור; תרבות פנאי ושעשועים בתקופות הקלאסיות; ארכיטקטורה צבאית והיסטוריוגרפיה של מערכות מצור בעולם היווני-רומי; ארכיאולוגיה של התקופות הקלאסיות בא"י; הנבטים ותרבותם החומרית.
 
לדף המרצהד"ר מיכאל איזנברג
ד"ר מרינה אפשטיין-פלוש

ד"ר מרינה אפשטיין-פלוש

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות:

אדריכלית בעלת תואר מסטר ודוקטורט בתיאוריה של האדריכלות המודרנית מהטכניון. כיום היא מרצה בכירה בחוג ללימודי שימור במכללה האקדמית גליל מערבי ובפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, חיפה. מרינה הייתה ראש המרכז לחקר מורשת הארכיטקטורה בטכניון, חיפה, בשנים 2003-2008. היא ארגנה מספר כנסים בינלאומיים וזכתה בפרסים אקדמיים ומקצועיים ישראלים ובינלאומיים. התמחותה היא בהיסטוריה ובתיאוריה של האדריכלות והעיצוב העירוני, בייחוד של המאה ה-20. חברה בדוקומומו Docomomo - צרפת וישראל, ב- mAAN ארגון לארכיטקטורה אסייתית מודרנית, טוקיו, יפן ובEAHN -, אגודת היסטוריונים של הארכיטקטורה האירופאית.
לדף המרצהד"ר מרינה אפשטיין-פלוש
ד"ר רון בארי

ד"ר רון בארי

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות

ארכיאולוגיה של המזרח הקדום ואגן הים התיכון באלף השני לפנה"ס

קורסים

ארכיאולוגיה מבנים והתפתחות עירונית
לדף המרצהד"ר רון בארי
ד"ר גולדה בלס

ד"ר גולדה בלס

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות:

במהלך השנים אני מלמדת קורסים שונים בתחום תולדות האמנות, מאז העת העתיקה ועד ימינו. בקורסים אלה עומדת היצירה האמנותית בזיקה לאירועים, למהלכים ולהלכי הרוח התקופתיים ולעולמו הפרטי של היוצר. יצירות מתחומי הציור, הפיסול, האדריכלות והצילום נבחנות בהקשרים שונים: חברתיים וכלכליים, טכנולוגיים ומדעיים, מדיניים ודתיים, תרבותיים ואמנותיים.
 

קורסים נבחרים:

  • דרכי התבוננות ביצירה האמנותית
  • אמנות ככלי תעמולה
  • נקודות ציון בתולדות האמנות
  • בין יהדות לנצרות - יצירות מופת בתרבות המערב
  • האשה ודימוייה באמנות
  • מיתוס הטוב והרע בעיר הגדולה: לונדון-פאריס-ברלין-ניו יורק
  • אמנות ותעמולה ברומא לדורותיה
  • אור וחוויה ביצירה האמנותית
  • קרווג'ו : בין הרנסנס למודרניות
  • יסודות הכתיבה האקדמית
לדף המרצהד"ר גולדה בלס
ד״ר רינה ווסרמן

ד״ר רינה ווסרמן

מרצה בחוג לשימור

תחומי התמחות:

חומרי בנייה(תכונות; טכנולוגיות; התנהגות לטווח ארוך); חומרים ארכיאולוגיים (הרכב, איפיון, טכנולוגיות); חומרים וטכנולוגיות לשימור פיזי של חומרים היסטוריים וארכיאולוגיים; תיפקוד מבנים היסטוריים ואלמנטי בנייה ירוקה הישימים בשימור פיזי של מבנים היסטוריים.
 
מנהלת מעבדת השימור
 
טלפון: 04-9015316
לדף המרצהד״ר רינה ווסרמן
ד"ר רונית כהן-ספר

ד"ר רונית כהן-ספר

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות:

בוגרת החוג לארכיאולוגיה ולגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטת חיפה. התואר השלישי  נעשה בתחום הגיאומורפולוגיה והגיאולוגיה הרביעונית: " הפליאוגאוגרפיה של מישור חוף הכרמל הדרומי בפלייסטוקן המאוחר - הולוקן". התנסות בשיטות מחקר מגוונות: קידוחי גלעינים, עיבוד תמונה של תשקיפי רנטגן של הגלעינים, אפיון סדימנטולוגי, ניתוח סטרטיגרפי, סיווג וניתוח המאסף הפליאונטולוגי ועוד. בפוסט דוקטוראט שותפה למחקרים אקולוגיים במסגרת פרוייקט GLOWA-JR בשיתוף גרמניה, ירדן והרשות הפלשתינית, תוך שימוש נרחב במערכות מידע גיאוגרפיות GIS.
 
מלמדת את הקורס "מבוא לגיאולוגיה" בחוג לשימור. שותפה בפרוייקט המארג - התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל ומנהלת המעבדה לאקולוגיה בטכניון.
לדף המרצהד"ר רונית כהן-ספר
אינג' מאיר רונן

אינג' מאיר רונן

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות:

טכנולוגיות בנייה וחומרים במבנים היסטוריים ועתיקים, כשלים הנדסיים במבנים, היסטוריים ועתיקים, חיזוק מבנים לשימור, ההיבטים השימורים של תחיקת הבנייה.
 
לדף המרצהאינג' מאיר רונן
ד"ר דני שיאון

ד"ר דני שיאון

מרצה בחוג ללימודי שימור

תחומי התמחות

ארכיאולוגיה ונומיסמטיקה של התקופה ההלניסטית-רומית בגליל ובגולן. מעניינים אותי מחקרים אזוריים המשלבים נתונים ארכיאולוגיים ומקורות היסטוריים.
תואר שלישי מן האוניברסיטה העברית. ראש ענף בקרה מדעית ברשות העתיקות.
 

קורסים

במכללה אני מלמד מבוא לארכיאולוגיה לתלמידי שנה א'. לימדתי בעבר קורס בנומיסמטיקה באוניברסיטת חיפה.
 
לדף המרצהד"ר דני שיאון
ד״ר חיים שפרבר

ד״ר חיים שפרבר

ראש החוג הרב-תחומי

תחומי התמחות:

מרצה בכיר בהיסטוריה של עם ישראל. מתמחה בתולדות יהודי אנגליה, בהיסטוריה של המשפחה במזרח אירופה, בחקר הגירה ומחקר הפילנתרופיה היהודית.
פרסם מאמרים על תופעת העגונות בחברה היהודית, הקשר בין פילנתרופיה ופיקוח חברתי באירופה במאה ה-19, הנהגת יהודי אנגליה במאה ה-19 וההגירה היהודית באנגליה.
 
טלפון: 04-9015351
לדף המרצהד״ר חיים שפרבר