דלג לתוכן המרכזי

ד”ר ערן זיידיס

תחומי התמחות:

מרצה בחוג הרב תחומי בחטיבה למדע המדינה | ראש היחידה לקידום ההוראה (היל"ה) | חבר בוועדה האקדמית העליונה | חבר בוועדה האקדמית הפנימית | חבר בוועדת ההוראה המכללתית | יועץ לענייני סטודנטים בחוג הרב תחומי

תפקיד במכללה:

פוליטיקה השוואתית, השתתפות פוליטית וחברה אזרחית, פוליטיקה ומדיניות במערכות בריאות.

פרופיל אקדמי:

בשנת 2008 סיימתי עבודת הדוקטורט שלי בחוג למדע המדינה באוניברסיטת חיפה. עבודה זו, בהנחייתם של פרופ’ יעל ישי ופרופ’ עמי פדהצור ביקשה לאתר ולמדוד את הגורמים להשפעתן של קבוצות אינטרס על מדיניות בריאות בישראל.
לאחר סיום הדוקטורט המשכתי להתעניין בפוליטיקה ומדיניות במערכות בריאות, וערכתי שני מחקרים גדולים במימון המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות בישראל. המחקר הראשון, ביחד עם פרופ’ אורי בן ציון שהיה ראש החוג לכלכלה במכללה האקדמית גליל מערבי בחן את הגורמים המקדמים ומעכבים מעברי מבוטחים בין קופות החולים בישראל. המחקר השני, ביחד עם ד”ר בנידור רביב, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים לגליל המערבי בנהריה, בחן מדוע מטופלים המגיעים לקבלת טיפול רפואי בחדר המיון עוזבים מבלי לקבל את הטיפול או במהלכו.
במקביל, התעניינתי בעמדות פוליטיות והקשר בין אלה לבין התנהגות והשתתפות פוליטית. במסגרת זו חקרתי ביחד עם שותפים מהמכון לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה חקרתי גורמים מוטיבציה לשירות של חיילי מילואים בישראל. בנוסף, חקרתי עם שותפים מישראל, פרופ’ דפנה קנטי מאוניברסיטת חיפה, ומארה”ב, פרופ’ עמי פדהצור מאוניברסיטת טקסס ופרופ’ סטיבן הובפול מאוניברסיטת קנט, מהו הקשר בין דת, רמת דתיות, עמדות קיפוח ותמיכה באלימות פוליטית.
לאחרונה, פרסמתי ביחד עם עמיתי פרופ’ אורי בן ציון ופרופ’ שוש שהרבני, שניהם מתחום הכלכלה, שני מחקרים אשר התבססו על נתונים שנאספו בישראל בעת מחאת הקיץ בשנת 2011. הראשון מבין מחקרים אלה עסק בתמיכה הציבורית לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ובמחיר המשוער שהציבור מוכן לשלם עבור שחרורו. המחקר השני בסדרת המחקר שהתבססו על נתונים שנאספו בזמן המחאה עסק בצורה ישירה יותר בעמדות ציבורים שונים ביחס למחאה (בישראל, ובעולם הערבי שהתאפיין אף הוא בגל של מחאות בתקופה זו).
בעת האחרונה אני עובד על פרויקט מחקרי במשותף עם ד”ר אלישבע רוסמן מאוניברסיטת בר אילן אשר עוסק בהשפעתם של מאפיינים שונים על עמדותיהם של אנשי מקצוע רפואיים (רופאים, אחריות) בטיפול בחיילים בעת רגיעה ובעת מלחמה.

פרסומים נבחרים:

  • Zaidise, E., Canetti-Nisim, D., & Pedahzur, A. (2007). Politics of god or politics of man? The role of religion and deprivation in predicting support for political violence in Israel. Political Studies55(3), 499-521.
  • Zaidise, E. (2008) The democratic role, function and effect of civil society in times of war: Learning from the Israeli experience. Democracy and Society, 4(1), 69-85.
  •  Ben-Dor, G., Pedahzur, A., Canneti-Nisim, D., Zaidise, E., Perliger, A., & Berman
שינוי גודל גופנים
ניגודיות