מצא אותנו:
מעמד האישה בעולם הערבי ותפקידה במהפכות האביב הערבי
צור קשר
אני מתעניין בתחום:
מסכים לקבל עדכונים והודעות במייל
שלח
לפרטים נוספים חייגו:
1-800-50-11-50
 
עוד ב: סטודנטים

מעמד האישה בעולם הערבי ותפקידה במהפכות האביב הערבי

ד"ר ג'נאן פראג'-פלאח, המכללה האקדמית הערבי בחיפה

לאורך ההיסטוריה המוסלמית הייתה האישה שותפה למלחמות בדרכים שונות ובהתאם לתקופה ולנסיבות. כך למשל, בתקופה הג'אהלית (התקופה שלפני האסלאם) יצאו הנשים לעודד את הלוחמים בשירים ובקריאות עידוד, בתקופת הנביא מוחמד, הנשים סייעו לפצועים, כישפו וקראו למות אויביהם והיו אף שלחמו ממש לצדו של הנביא. תפקיד חשוב נודעו להן גם בעשיית שלום ולהפסקת המלחמות.

עם פרוץ אירועי האביב הערבי בשנה האחרונה נטלה גם הפעם האישה תפקיד חשוב בין אם בהבעת דעה בריאיון או בכתיבה או בין אם בהשתתפות פעילה בהפגנות יחד עם מפגינים אחרים נגד המשטרים הערבים השונים ותרמו במידה מסוימת גם הן לקריסתם. למרות זאת, הן לא זכו למעמד חשוב בכינון הממשלות החדשות שהוקמו. במצרים מונתה רק אישה אחת לשרה ובתוניסיה שתיים (שרת התרבות והשרה לענייני נשים). גם בתימן אין להן תפקיד חשוב, למרות שהן שותפות לכל ההפגנות ואחת ממנהיגתן תוואכול קרמאן אף זכתה לאחרונה בפרס נובל לשלום על מאבקה למען זכויות הנשים במדינה ומלחמתה נגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח בדרכי שלום.

בהרצאה אעמוד על תפקידי הנשים בשינוי פני העולם הערבי בעבר ובהווה ואנתח את המהפכות החברתיות באפשרות לשיפור מעמדה של האישה ולקידומה לתפקידי מפתח בממשלות הערביות, לקבלת זכויותיהן ולהשגת שוויון בחברה הערבית.   

 

חזרה לדף ראשי לימודי מזרח תיכון

© 2016 המכללה האקדמית גליל מערבי   |  
  |  
  |